Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Pracownicy ATLAS zanurkowali na głębokość aż 45,7 m i dokonali ostatecznej inspekcji wykonanych prac. Deepspot, najgłębs

Informacje...

2020-12-23  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomości z kraju

Zlokalizowany w Mszczonowie k. Warszawy najgłębszy do nurkowania basen na świecie Deepspot jest gotowy do użytku. Eksperci ATLAS przez ponad 50 tygodni byli obecni na budowie obiektu wspierając inwestora nie tylko produktami, ale i ekspercką wiedzą. Odpowiadali także za cotygodniowe inspekcje wykonanych prac. Ostatni z przeglądów był nietypowy - na dno basenu zeszło trzech nurków z zespołu ATLAS TEAM, aby ostatecznie sprawdzić i potwierdzić jakość wykonanych prac.

W pierwszym tygodniu listopada zakończyły się prace budowlane w Deepspot – najgłębszym basenie do nurkowania na świecie. Był to także czas ostatniej inspekcji kontrolnej ekspertów ATLAS, której celem było sprawdzenie jakości wykonanych prac w niemal wszystkich przestrzeniach basenu. Do jej przeprowadzenia zaproszeni zostali członkowie ATLAS TEAM – Jakub Wietrzny, Tomasz Rusiński i Janusz Lis, którzy na co dzień są także nurkami. Aż trzy zejścia pod wodę, w tym to na rekordową głębokość aż 45,7 m, pozwoliły ocenić poprawność zrealizowanych prac. Deepspot jest gotowy do użytkowania.

Doradztwo i kontrola – z ATLAS w roli głównej

Firma Atlas ma duży wkład w powstawanie i rozwój inwestycji, której pomysłodawcą jest Michał Braszczyński, prezes Aerotunel Sp. z o.o. – właściciela formatów Deepspot i Flyspot. Jej eksperci od samego początku prac byli obecni na terenie budowy: byli odpowiedzialni za dobór technologii, szkolili w zakresie prawidłowej aplikacji, a także byli odpowiedzialni za systematyczny nadzór nad poprawnością wykonanych robót. Ogromną rolę w procesie powstawania obiektu odegrał także odpowiedni dobór produktów, które zostały w Deepspot zastosowane. Hydroizolacje, kleje do okładzin ceramicznych, zaprawy wyrównujące czy fugi spełnić musiały wyśrubowane wymagania, pozwalające na zastosowanie w tego typu obiektach. Tym bardziej że prace były prowadzone w skrajnie różnych warunkach: zimą bez gotowego jeszcze zadaszenia, w tubie – gdy przeszkodą był spływający po ścianach kondensat, na dennicy: gdy w ciągu kilkunastu godzin od położenia okładziny była napuszczana woda. Realne warunki budowy, napięte harmonogramy i nie do końca przewidywalność robót realizowanych w tak nowatorskim obiekcie wymagały szczegółowej diagnostyki, właściwego doboru produktów i indywidualnych rozwiązań technologicznych tak, aby osiągnąć wymaganą trwałość eksploatacyjną. Dlaczego jest to tak ważne w tym właśnie obiekcie? Naprawa w warunkach napełnionej aż 8 000 m3 wody niecki nie jest możliwa bez spuszczenia wody, a to kreowałoby określone, ogromne koszty.

 – Przez ponad 50 tygodni byliśmy obecni na budowie największego basenu nurkowego na świecie. Początkowe prace przebiegały niemal pod gołym niebem, gdyż obiekt nie był jeszcze zadaszony, dlatego tak ważny był dobór odpowiednich produktów, ale także systematyczna i bardzo wnikliwa kontrola jakości prac prowadzonych w ekstremalnych warunkach. Odbyliśmy właśnie ostatnią inspekcję kontrolną i sprawdziliśmy poprawność oraz jakość wykonanych prac – mówi dr inż. Mariusz Garecki, dyrektor ds. rozwoju produktów i szkoleń w Grupie Atlas. – By mieć pewność, że wszystko zrealizowane jest zgodnie z planem i sztuką budowlaną na dno basenu, na głębokość aż 45,4 metra, zeszło trzech nurków z ekipy ATLAS TEAM, którzy sprawdzili także efektywność prac w podwodnych jaskiniach czy na samym dnie basenu. Dziś basen jest już w całości wypełniony wodą i czeka na oficjalne otwarcie.

Wyzwania stojące przed inwestorem

Inwestor Michał Braszczyński, prezes Aerotunel Sp. z o.o. właściciela formatów Deepspot i Flyspot  przyznaje, że o inwestycji myślał od dawna. Wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego finansowania oraz firmy, która będzie nadzorować prace i dostarczy wysokiej jakości produktów.

 – Wykonanie tak zaawansowanego inżynieryjnie obiektu nie byłoby możliwe bez zapewnienia optymalnego finansowania inwestycji ze strony banków i znalezienia odpowiedniego generalnego wykonawcy i poszczególnych ekip. Rozmawialiśmy także z wieloma producentami materiałów budowlanych i chemii budowlanej. Jednym i w zasadzie najważniejszym dla nas kryterium nie było tylko dostarczenie produktów, które mogą być w przypadku tego typu konstrukcji zastosowane bez obaw o jakość i trwałość. Zależało nam przede wszystkim na wsparciu technologicznym, doradztwu: na rozumieniu naszych problemów, złożoności zazębiających się frontów robót i niemal błyskawicznej reakcji i ich rozwiązaniu. Tylko Atlas spełnił nasze oczekiwania – dodaje prezes Braszczyński.

Formuła Deepspot skierowana jest do profesjonalistów i amatorów, którzy mają umiarkowaną sprawność fizyczną i nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania tego typu sportów.

Deepspot w liczbach:

•    Głębokość maksymalna – 45,7 m

•    Wysokość tuby – 25 m

•    Objętość - 8 000 m3 wody

•    Powierzchnia ułożonych okładzin ceramicznych – 8 500 m2

•    Wykorzystane produkty (wybrane):

hydroizolacje Atlas Woder Duo i Woder Express – ponad 28 ton

kleje Atlas Geoflex Express, Geoflex, Plus – ponad 41 ton

fuga: Atlas Fuga Ceramiczna – ponad 800 kg

Galerię zdjęć z ostatniej wizyty kontrolnej w DeepSpot znaleźć można na www.atlas.com.pl

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro