Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Napisać nową historię budynków

Informacje...

2020-10-26  Autor: BAUMIT   Źródło: BAUMIT   Kategoria: Wiadomości z kraju

Wiedza konserwatorów zabytków, architektów, konstruktorów, rzeczoznawców, a czasem i innych ekspertów jest potrzebna do przeprowadzenia renowacji starych budowli. Choć proces jest często długotrwały, efekt końcowy wynagradza wszelkie trudy – odrestaurowana biblioteka, odnowiony obiekt sakralny czy nowa odsłona kamienicy, która pamięta czasy wojny, cieszą oko nie tylko przechodniów, ale pozwalają także zachować jednolitość architektoniczną przestrzeni i stanowią żywy pomnik historii.

Odnawiać czy nie odnawiać? Oto jest pytanie. Trzeba je zadać na samym początku i ocenić stan substancji budowlanej, korzystając z pomocy fachowców, bo nie wszystko jest widoczne na pierwszy rzut oka. Osuszanie budynku, wykonanie zabezpieczenia przeciwwilgociowego, czyszczenie elewacji i prace instalacyjno-montażowe to w przypadku wielu budynków konieczność, dlatego przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jaka jest prawdziwa wartość obiektu i czy renowacja będzie opłacalna czy może jednak lepiej wybudować nowy budynek od podstaw. Co warto jeszcze wziąć pod uwagę, rozważając odnowienie historycznego budynku?

Renowacja – jestem na TAK

Powodów, które mogą zachęcać do renowacji jest kilka. Przede wszystkim zabytkowe budowle stanowią wartość historyczną, mówią wiele o minionych czasach i kulturze, a także życiu danej społeczności. Warto o nie dbać nie tylko ze względów tożsamościowych, ale także czysto estetycznych – są niezwykle urokliwe i dostojne, często budują także niezapomniany klimat miejsca. Choć zazwyczaj o tym zapominamy, odrestaurowane budynki to także szansa na nowe pomieszczenia mieszkalne, których w zbitej tkance miejskiej często brakuje, a także zagospodarowanie istniejących obiektów. Patrząc z tej perspektywy renowacja budynku, który ‘rokuje’ jest korzystniejszym rozwiązaniem niż postawienie nowego obiektu – mieszkańcy mogą ponownie korzystać z jego funkcji, a tereny zielone i obszary rekreacyjne zlokalizowane wokół pozostają niezmienione. Inwestycja wpisuje się także w ideę zrównoważonego rozwoju. Wreszcie – etapowa rewitalizacja pozwala na większą elastyczność finansową niż budowa nowego obiektu i łatwiej ją dopasować do posiadanych możliwości.

Odpowiednie materiały budowlane

Konserwacja i odnawianie historycznych obiektów to prawdziwa sztuka – wymaga szerokiej eksperckiej wiedzy i dobrej znajomości technologii budowlanych. To więcej niż tradycyjny remont, dlatego wybór materiałów budowlanych powinien być także specjalistyczny. Co ważne powinny być dobrane tak, aby ich skład chemiczny był zbliżony do tych, które zostały użyte w oryginalnej konstrukcji budynku. Jednak to nie wszystkie kryteria doboru – najlepiej, kiedy produkty odznaczają się trwałością, należą do tzw. „zdrowych materiałów budowlanych”, które nie emitują lotnych związków organicznych i tworzą zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Marce Baumit udało się połączyć wszystkie te elementy, tworząc nowoczesne systemy renowacyjne oparte na historycznych wzorcach. Produkty zostały połączone w linie, które odpowiadają na potrzeby różnych obiektów.

Do renowacji fasad, naprawy podmurówek, ale także tynków wewnętrznych posłużą specjalne masy szpachlowe z programu podstawowego. Wyróżniają się hydrofobową powierzchnią, odpornością na warunki atmosferyczne i mnogością zastosowań – np. Baumit multiContact MC W można użyć do scalenia elewacji przed malowaniem, z kolei Baumit HaftMörtel HM 50 może pełnić rolę zarówno szpachli renowacyjnej i elewacyjnej, jak i zaprawy poprawiającej przyczepność czy warstwy zbrojonej.

W przypadku renowacji obiektów zabytkowych warto pomyśleć o wyborze materiałów z programu specjalistycznego, które sprawdzą się na zawilgoconych murach i pozwolą odtworzyć oryginalną strukturę powierzchni. Wykonawcy mają do dyspozycji szereg produktów – od zaprawy-obrzutki renowacyjnej SanovaPre (Baumit SanierVorspritz SV 61) i tynku uszczelniającego podziemne części budynku Baumit SanovaBar (SperrPutz SP 63) przez podkładowy tynk wyrównujący Baumit SanovaPor (SanierGrundputz SG 68) po renowacyjne zaprawy tynkarskie grubo- lub drobnoziarniste stosowane jako warstwa podkładowa Baumit Sanova SP Grano (SanierPutz Grob SP 64 G) lub nawierzchniowa Baumit Sanova SP Grey (SelfporSanierputz SP 64 P). Bogaty wachlarz produktowy zamykają materiały do wykonania sztukaterii oraz wysokohydrauliczne szpachle i tynki wapienne. Dostępność spoiw wapienno-trasowych oraz cementów z trasem pozwala na samodzielne przygotowanie zapraw tynkarskich, murarskich i betonu w oparciu o historyczne receptury.

Dzięki właściwie dobranym systemom renowacyjnym możemy uporać się z wilgocią, ubytkami i zniszczeniami w odnawianym budynku, ale to nie wszystko. Przede wszystkim wygrywamy z upływającym czasem, oddając światu perełkę, która zachwyca tak samo, jak przed laty, pisząc jej nową historię.

www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro