Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

„Czyste powietrze” – jak otrzymać dofinansowanie na wymianę okien i drzwi?

Informacje...

2019-03-22  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomości z kraju

Wraz z końcem zeszłego roku ruszył program „Czyste powietrze”. Jednym z zadań z zakresu termomodernizacji, na które możemy otrzymać dofinansowanie jest wymiana okien i drzwi. Kto może starać się o środki i na jakie rozwiązania warto postawić?

 „Czyste powietrze” to  program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Będzie on działał do 2029 roku, a do rozdysponowania rząd przeznaczył łącznie 103 mld złotych. Dofinansowanie można będzie otrzymać w dwóch formach – bezzwrotnej dotacji lub nisko oprocentowanej pożyczki. Konkretna suma, którą możemy otrzymać zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Program obejmuje również wymianę okien i drzwi. Maksymalna kwota, którą możemy otrzymać wynosi 53 000 zł, natomiast minimalna             7 000 zł.

Ciepło ucieka oknami

Badania wskazują jednoznacznie – nawet 25% ciepła ucieka przez drzwi i okna. Może to znacznie wpłynąć nie tylko na wysokość rachunków za ogrzewanie, ale też na wilgoć w domu. Ciepłe, energooszczędne i przede wszystkim szczelne okna znacznie zmniejszają straty ciepła w domu. W ramach programu czyste powietrze możemy otrzymać dotację lub pożyczkę na wymianę okien fasadowych, połaciowych, drzwi balkonowych oraz powierzchni przezroczystych nieotwieralnych. Dofinansowanie obejmuje również wykonanie usługi demontażu starej stolarki oraz montażu nowej. Maksymalny koszt kwalifikowany wynosi do 700 zł na 1 metr kwadratowy powierzchni okna. Okna zamontowane w ramach programu „Czyste powietrze” powinny być fabrycznie nowe oraz spełniać wymogi określone w warunkach technicznych, co oznacza, że ich współczynnik przenikania ciepła w przegrodach zewnętrznych powinien wynosić nie więcej niż 0,9 W/(m2K). W przypadku stolarki otworowej najczęstszymi błędami są zły dobór materiałów i nieprawidłowo wykonany montaż, ale też pominięcie ważnych etapów. – Do montażu okien nie wystarczy jedynie pianka poliuretanowa. Bardzo istotne jest również użycie taśm zewnętrznych (paroprzepuszczalnych) i wewnętrznych (paroszczelnych). Pamiętajmy, że najlepszą gwarancję szczelności daje nam montaż trójwarstwowy – mówi Jarosław Wodzisławski z GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej.


Pełna ochrona drzwi

W przypadku drzwi zewnętrznych maksymalny koszt kwalifikowany dofinansowania wynosi do 2000 zł za 1 metr kwadratowy. Decydując się na wymianę drzwi musimy pamiętać o tym, że kluczową rolę odgrywa tutaj próg. – Nasza koncepcja drzwi wejściowych obejmuje tzw. ciepły próg, który znacznie redukuje straty cieplne w dolnej części drzwi i spełnia wszystkie wymagania w aspekcie oszczędzania energii. Nowością są progi zlicowane, czyli montowane na równi z podłogą. Dzięki nowoczesnej technologii zapewniają one doskonałą izolację i ochronę przed wilgocią, a przy okazji likwidują bariery architektoniczne – tłumaczy Jarosław Wodzisławski GU Polska.


Duże przeszklenia tarasowe ze świetną izolacją

Drzwi tarasowe są elementem domu, w którym często powstają tzw. mostki termiczne. W przypadku ich wymiany bardzo ważny jest sam montaż. – Doskonałym rozwiązaniem dla popularnych dziś drzwi podnoszono-przesuwnych jest systemowy, tzw. ciepły montaż, który skutecznie zabezpiecza mur przed wilgocią, przewiewami i szkodliwymi dla naszego zdrowia grzybami i pleśnią. Ważnymi elementami systemu są taśmy, pianki i narożniki uszczelniające. Szczególnie istotne są progi wraz z podporami wykonanymi z materiału, który gwarantuje doskonałą izolację termiczną– mówi Jarosław Wodzisławski. Uszczelnienie pomiędzy oknem a murem ma kluczowe znaczenie. Zwróćmy uwagę na to, czy jest trójwarstwowe – wewnętrzne, zapobiegające kondensacji wody, środkowe zapewniające odpowiednią izolację akustyczną i termiczną oraz zewnętrzne, który pełni funkcję „ochrony pogodowej”.


Wnioski do programu „Czyste powietrze” można składać do 30 czerwca 2027 roku. Więcej informacji znajdziemy pod adresem: http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietrze/o-programie-czyste-powietrze-/

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro