Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Piękno Krakowa ma swoją cenę

Aktualności

2015-01-06  Autor: Marek Karabon   Źródło: autor   Kategoria: Wiadomości z kraju

Podział pieniędzy na ratowanie zabytków w Polsce jest niesprawiedliwy. W ciągu ostatnich 5 lat krakowski zabytek otrzymał średnio 34 razy wyższe dofinansowanie z Budżetu Państwa niż obiekty zabytkowe w pozostałej części kraju. Dzieje się tak, chociaż w tym mieście jest jedynie 1.7% wszystkich polskich zabytków, które dodatkowo na tle reszty kraju są w bardzo dobrym stanie technicznym. Taka rażąca dysproporcja jest nieuzasadniona ani kulturowo, ani ekonomicznie i właśnie to ma uświadomić odsłonięty dziś w Krakowie billboard z hasłem "Piękno Krakowa ma swoją cenę".

W setkach polskich małych miasteczek i wsi od dziesięcioleci niszczeją zaniedbane dworki, kościoły i inne zabytki. Ich właścicieli - samorządy, osoby prywatne czy fundacje - najczęściej nie stać nie tylko na remont, ale nawet na zabezpieczenie budynków przed dalszą degradacją. Na pomoc nie mogą doczekać się na przykład XIV-wieczny gotycko-renesansowy kościół w Lewinie Brzeskim, XVI-wieczny renesansowy zamek w Gościszowie czy bieszczadzkie cerkwie w Bystrem i Liskowatem. Budżety małych gmin, w których się znajdują, są zbyt skromne żeby ochronić lub wesprzeć ochronę tych zabytków.

Jednym z głównych źródeł tej dysproporcji jest powstały w latach 80.-tych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który wykonując wyśmienicie swoją misję ratowania zagrożonego krakowskiego dziedzictwa przez pierwszych dwadzieścia lat istnienia, przez ostatnią dekadę zajmuje się remontami rzadko kiedy kluczowymi i pilnymi - obecnie potrzeby pozostałej części kraju są o wiele ważniejsze. Pomimo tego w ciągu ostatnich 5 lat aż 37% wszystkich funduszy wydanych przez Budżet Państwa na ochronę zabytków przeznaczono właśnie na SKOZK!

Dlatego też koalicja szesnastu organizacji społecznych z trzynastu miast całego kraju już w listopadzie 2012 roku wystosowała do posłów Apel o sprawiedliwy podział funduszy na ratowanie zabytków, a w październiku 2013 roku stworzyła kompleksowy zestaw rekomendacji dotyczących finansowania ochrony dziedzictwa w Polsce. Naszym zdaniem podział dotacji na ochronę obiektów zabytkowych powinien zależeć od ich wartości naukowej, artystycznej i historycznej oraz stanu technicznego, a nie lokalizacji. Zaproponowane przez nas rozwiązanie, polegające na stworzeniu Funduszu Pomników Historii, powołaniu Pogotowia Konserwatorskiego oraz utrzymaniu dotychczasowego konkursu ministerialnego, umożliwia zapewnienie kompleksowej opieki trzem grupom obiektów zabytkowych – najcenniejszym, zagrożonym oraz pozostałym.

Pod presją utraty całości dofinansowania centralnego pod koniec 2013 roku Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa wystąpił z kontr-propozycją utworzenia Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Miast Historycznych, mającego objąć Wrocław, Poznań, Kraków, Toruń, Gdańsk, Warszawę, Lublin, Łódź oraz Zamość - miasta na tyle duże i bogate, że ze swoim dziedzictwem poradzą sobie same. Pomimo oficjalnych protestów między innymi Kazimierza Dolnego, Nysy, Strzegomia i Jeleniej Góry posłowie poparli tę szkodliwą koncepcję po obietnicach przewodniczącego SKOZK profesora Franciszka Ziejki oraz wojewody małopolskiego Jerzego Millera, którzy zadeklarowali szybkie stworzenie projektu odpowiedniej ustawy - tak, aby mogła wejść w życie już 1 stycznia 2015 roku.

Projekt tej ustawy nie powstał do dziś. SKOZK w ciszy przeczekał burzę, dzięki czemu i w kolejnym roku Kraków dalej będzie cieszył się nienależnym przywilejem - kosztem setek zabytków w mniej zamożnych małych miastach i wsiach na terenie całego kraju.

Wasze opinie

2018-07-17 04:12:18    aa123

for excellence aaa grade replica watches , contribution to society and the greatest degree of responsibility mission, let luxury breitling replica Tony Parker has become the best example Tissot spirit.Mr. Tony Parker was honored at the replica hermes handbags store event to accept Fran?ois presented to him by Mr. Tim Po Teng-chi series louis vuitton replica handbag of solar models, Tissot replica watches from the technical level of swiss replica watches touch-screen .


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

Rynek mieszkaniowy w dobie pandemii – jest światełko w tunelu?

2020-05-22

Pomimo pandemii koronawirusa, pierwszy kwartał na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Polsce przyniósł… »

Mihiderka otworzy większość swoich restauracji w poniedziałek

2020-05-14

Wczorajsze oświadczenie rządu dotyczące częściowego złagodzenia zakazów dotyczących gastronomii jest o… »

Mihiderka ponownie uruchamia swój lokal w Zabrzu

2020-05-11

Dzięki szybkiej i bardzo konkretnej reakcji Dyrekcji CH M1 w Zabrzu udało nam się już porozumieć w kwestii de… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro