Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Indywidualny Dom TypOwy – budynek i film o nim - już gotowe

Indywidualny Dom TypOwy wg projektu arch. Roberta Koniecznego

2009-11-09  Autor: Katarzyna Baron   Źródło: para image&word   Kategoria: Wiadomości z kraju

Indywidualny Dom TypOwy wg projektu arch. Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes to nie tylko innowacyjna koncepcja architektoniczna, ale także jeden z nielicznych budynków o etymologii filmowej.

W filmach, które na co dzień robimy, czyli skierowanych do architektów, obcujemy z hermetycznym światem wysublimowanej architektury, z którą większość naszych domów nie ma nic wspólnego. Ten film zrodził się z niezgody na istnienie tych dwóch odrębnych światów i z przeświadczenia, że wszyscy mamy prawo do architektonicznej edukacji – mówi Katarzyna Baron, współtwórczyni Zespołu Filmowego PARA i współautorka filmu „Indywidualny Dom TypOwy czyli osobista historia powszechnego projektu”. Dom modelowy powstał pod Pszczyną w województwie śląskim, a 40-minutowy film dokumentalny został załączony na DVD do numeru 11/2009 miesięcznika Murator.

- Powstał piękny budynek, jestem z niego bardzo zadowolony – mówi arch. Robert Konieczny pod koniec filmu o powstawaniu domu. – Jego bryła w przewrotny sposób wpisuje się w otoczenie i na pewno nie można obok niego przejść obojętnie. Pomimo, że jest domem typowym, za każdym razem będzie inny, bo przypisany do konkretnego otoczenia, konkretnej rodziny i konkretnego budżetu. Na tym polega właśnie fenomen tego budynku - dodaje architekt.

- Zajmując się na co dzień filmowaniem architektury, postanowiliśmy udokumentować proces powstawania domu. Jako inwestorzy mamy za sobą wybór architekta i projektu,  prace przygotowawcze, montaż konstrukcji, wykończenie aż po zagospodarowanie ogrodu. Nasz film powstał po to, by przyszli inwestorzy wiedzieli, na jakie rozwiązania się decydują wybierając Indywidualny Dom TypOwy oraz że przyjęte w domu modelowym sprawdzają się. Budowa domu to często życiowe wyzwanie, dlatego warto zdecydować się na dobry projekt i odnawialne materiały, by później mieszkać w zdrowym, ciepłym i komfortowym domu, który został rozwiązany zgodnie z naszymi oczekiwaniami - mówi Tomek Baron, pomysłodawca akcji, współautor filmu o IDT. – Teraz, kiedy i film, i dom są gotowe, kiedy można je obejrzeć na DVD lub na miejscu i przekonać się, jak dom wygląda, wierzymy, że przyszli inwestorzy szerzej zainteresują się nowoczesną architekturą, która jednocześnie nie musi być bardzo droga.

Film „Indywidualny Dom TypOwy czyli osobista historia powszechnego projektu” pokazuje historię rodziny szukającej dla siebie pomysłu na dom. Po powrocie ze Skandynawii i zafascynowaniu tamtejszą nowoczesną architekturą drewnianą, zapada decyzja o budowie nowoczesnego domu drewnianego w Polsce. Kamera śledzi wątpliwości bohaterów, towarzyszy szukaniu działki, wyborowi architekta, który podejmie się zaprojektowania domu indywidualnego a jednocześnie powtarzalnego,  rozmowom z firmami wykonawczymi. W czerwcu 2008 roku zaczyna się budowa fundamentów niekonwencjonalnego, a zarazem prototypowego, powtarzalnego domu. Za rok jesienią dom jest już gotowy do zamieszkania, a film pokazuje kolejne etapy budowy (wybór i obróbkę drewna konstrukcyjnego, prefabrykację i składanie konstrukcji, montaż okien, pokrycia dachu i elewacji, prac we wnętrzach, wykonanie gruntowego wymiennika ciepła, wyposażanie i zagospodarowanie ogrodu etc). Autorzy oddają w filmie głos wszystkim zaangażowanym w budowę: architektowi, projektantom instalacji, wykonawcom, dostawcom materiałów i wyposażenia, architektom krajobrazu. Sami, poprzez głosy zza kadru, dzielą się swoimi emocjami i doświadczeniami.
Trwający około 40 min. film główny na płycie DVD uzupełniają filmy z aplikacji poszczególnych produktów, zawierające dokładny opis sposobu wykonania poszczególnych prac i zalety przyjętych rozwiązań oraz prezentacje firm z pracujących w technologii drewnianej.

Autorami filmu są Kasia i Tomek Baron, zdjęcia zrealizowali Tomek Baron, Mieczysław Chudzik, Mieczysław Herba i Paweł Rusinek. Specjalnie do filmu powstała piosenka „Sporadyczne życie” w wykonaniu Anny Wojtaszek. W projekt budowy i realizacji filmu zaangażowanych było kilkadziesiąt osób, dzięki którym i dom, i film mogły powstać. Film jest dostępny z numerem 11/2009 miesięcznika Murator – został załączony na pierwszą okładkę. Wiosną 2010 r. zostanie również załączony do miesięcznika Architektura. Można go także zamówić poprzez stronę internetową poświęconą indywidualnemu Domowi TypOwemu www.indywidualny-dom-typowy.pl

Dom TypOwy jest gotowy:

Informacje o domu TypOwym prezentowane już w W-A.pl:

Posiada on trzy cechy:

  • pasuje na prawie każdą działkę

  • pasuje dla prawie każdej rodziny

  • pasuje do różnych przepisów lokalnych (rodzaje dachów).

Do tego Indywidualny Dom TypOwy wychodzi naprzeciw marzeniom o mieszkaniu w zdrowym i ekologicznym budynku. Indywidualny Dom TypOwy łączy indywidualność z uniwersalnością, nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami budowanymi, oryginalny rzut na planie koła z typowym dwuspadowym dachem, a przy tym energooszczędność, naturalność i przyjazność dla mieszkańców . Pierwszy, modelowy dom według tych założeń powstaje właśnie pod Pszczyną.
Krótki film o domu znajduje się na www.dom-nowywymiar.pl

Indywidualny Dom TypOwy to wynik pracy nad pomysłem na ekologiczny dom z drewna, o nowoczesnej bryle opartej na dobrym projekcie. Dom dla ludzi szukających czegoś nietypowego w cenie zbliżonej do domu katalogowego, dla ludzi z wyczuciem, których nie stać na projekt indywidualny, a chcieliby mieszkać wygodnie, funkcjonalnie i cieszyć oko dobrą architekturą.

- Pierwszym zadaniem dla inwestora planującego budowę domu jest wybór projektu i technologii. Coraz częściej jednak chcemy domu „szytego na miarę”, dostosowanego do konkretnych potrzeb i trybu życia. Indywidualny projekt dobrego architekta jest jednak kosztowny i nie zawsze dobry, dlatego do opracowania koncepcji domu powtarzalnego zaprosiliśmy uznanego architekta. O wyborze technologii przesądził podziw dla skandynawskiej i zachodnioeuropejskiej nowoczesnej architektury drewnianej, która w Polsce nie jest oczywista.  Dlatego cały proces budowy zostanie pokazany w filmie – mówi Tomek Baron, pomysłodawca akcji Dom-Nowy Wymiar. – Chcemy przekonać widzów, że warto budować z drewna i można to robić nowocześnie, by później mieszkać w zdrowym, ciepłym i komfortowym domu, który został rozwiązany zgodnie z naszymi oczekiwaniami.


Czym jest dla nas idealny dom typowy?
Z jednej strony powinien pasować na prawie każdą działkę, a z drugiej - odpowiadać potrzebom prawie każdego człowieka. W odpowiedzi na potrzebę osiągnięcia możliwie największej uniwersalności zaproponowany został  dom na planie koła.

- Dom ten jest odpowiedzią na masę fatalnych i tandetnych domów katalogowych, zachowuje jednak to, co jest w nich najważniejsze czyli przystępną cenę i dostępność – zapewnia Robert Konieczny z KWK Promes. - Z założenia ma to być  dom  typowy, ale bez jego typowych wad. Powinno się go móc wpisać w działkę o dowolnym kształcie, stąd jego okrągły rzut. Powinien pasować do każdego otoczenia, dlatego możliwość zastosowania w budynku różnych rodzajów dachów. Powinien odpowiadać każdej rodzinie, stąd, dzięki drewnianej konstrukcji, możliwość modyfikowania przestrzeni. Ponadto jego wnętrza powinny być bardzo ustawne dosłownie "pod przysłowiowe meble z Ikei" , dlatego też taki jest.

Program użytkowy
Dzięki zastosowanej konstrukcji szkieletowej i modułowemu podziałowi przestrzeni, wnętrze domu daje się dowolnie kształtować w odpowiedzi na potrzeby konkretnych użytkowników i to zarówno na etapie projektu, jak i podczas późniejszego użytkowania domu - żadna ze ścian wewnętrznych nie jest nośna. Zastosowanie trzonu komunikacyjno-instalacyjnego - rozwiązania, które polega na zlokalizowaniu komunikacji pionowej oraz wszystkich przewodów instalacyjnych w centralnym punkcie domu - koła, do minimum doprowadza ilość powierzchni komunikacyjnej oraz sprawia, że każdy punkt w domu ma jednakowy dostęp do wszelkich instalacji (w tym do wentylacji), co zapewnia pełną dowolność w kształtowaniu przestrzeni.

Wnętrza domu opartego na planie koła są ustawne, a przy tym efektownie otwierają się na światło płynące z okien. Parter stanowi obszerna część dzienna z kuchnią, pokój gościnny, łazienka z sauną z wyjściem do ogrodu oraz zaplecze gospodarcze (kotłownia, suszarnia). Piętro to strefa prywatna właścicieli – sypialnie, pokój kąpielowy i garderoba. Na poddaszu uzyskano otwartą przestrzeń pracowni doświetlonej oknami połaciowymi, którą można dowolnie kształtować w zależności od potrzeb i upodobań użytkowników.

Oszczędności, komfort życia i zalety dla środowiska
Walory budynku niskoenergetycznego bliskiego domowi pasywnemu uzyskano dzięki kształtowi bryły, zastosowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja),  systemu podgrzewania ciepłej wody za pomocą energii słonecznej, izolacji termicznej ścian zewnętrznych o grubości 25 cm z wełny mineralnej i dachu o grubości 30 cm. Roczne zapotrzebowanie na energię nie przekroczy 40 kWh/m2, a nowoczesny system grzewczy zredukuje ilość emitowanych spalin. Wełna w ścianach działowych i stropach wspiera termoizolacyjność i zapewnia mieszkańcom ciszę. Energooszczędne dwukomorowe okna aluminiowo-drewniane mają współczynnik przenikania k=1 dla całego okna. Wysokiej klasy naturalne materiały budowlane i wykończeniowe (drewno, wełna mineralna, płyty g-k, szkło) tworzą komfortowy mikroklimat, poczucie ciepła i przytulności.

Technologia
Dom posadowiony jest na fundamencie betonowym zaizolowanym płytami XPS firmy Austrotherm. Bryła to szkielet drewniany częściowo prefabrykowany, pokryty płytami Rigidur –H i wypełniony wełną mineralną Rockwool. Szkielet oparty jest na betonowym trzonie komunikacyjnym, wymurowanym z półokrągłych bloczków. Dach dwuspadowy, krokwiowo-jętkowy, pokryty płytą OSB i wykończony membraną dachową Silver Art z oknami dachowymi Fakro. Piękne elewacyjne drewno cedrowe niemieckiej firmy Moco wygląda szlachetnie w połączeniu z aluminiowo-drewnianą stolarką okienną Stolbud Włoszczowa. Zaletą takiej elewacji jest to, że nie trzeba jej niczym impregnować, a wraz z upływem czasu drewno nabiera eleganckiego, szarosrebrnego odcienia.

- Zalety tej technologii to szybkość (montaż konstrukcji na budowie trwał 5 dni), suche, zdrowe ściany oraz poczucie, że żyjemy w domu wybudowanym z materiałów odnawialnych i mądrze korzystamy z zasobów Ziemi.   W prace nad budową domu zaangażowani są producenci materiałów budowlanych i doświadczone firmy wykonawcze, a także eksperci z Politechniki Śląskiej, autorzy szczegółowych obliczeń zapotrzebowania energetycznego budynku i poszczególnych pomieszczeń oraz certyfikatu energetycznego – dodaje Tomek Baron – Każdy przekazuje wiedzę ze swojej  dziedziny by uzyskać najlepszy efekt dla mieszkańców domu modelowego i kolejnych inwestorów, którzy wybiorą ten dom do wybudowania na swojej działce.

Dom powinien być gotowy jesienią tego roku. Również wtedy dostępny będzie film dokumentalny z prac projektowych, budowy i wyposażania. Film będzie załączany na płytach DVD do magazynów architektonicznych i budowlanych.

Partnerzy akcji:
Astra Trade - elewacyjne wkręty nierdzewne Rapier Star
Austrotherm – izolacja XPS fundamentów i podłogi na gruncie
Barlinek – drewniane podłogi jesionowe
Black Red White – meble kuchenne
Fakro – drewniane okna połaciowe
Koło – ceramika łazienkowa EGO
Moco – drewno elewacyjne z cedru kanadyjskiego
Magnat – jednowarstwowe, lateksowe farby do wnętrz
Marazzi – ceramika podłogowa i ścienna
Rigips – systemy suchej zabudowy
Rockwool – izolacja z wełny mineralnej
Soprema – membrana dachowa Silver Art
Stolbud Włoszczowa – okna drewniano-aluminiowe, drzwi wejściowe

Firmy wykonawcze:
prefabrykacja ścian i dachu – Drevobau, Skoczów,
generalny wykonawca - Zakład Budowlany Jan Tasarz, Orzech

Informacje dodatkowe:
Autor projektu domu - arch. Robert Konieczny - zdobywca międzynarodowej nagrody "Dom roku 2006", jedyny z Polski na liście "101 world's most exciting architects" magazynu "Wallpaper", jako jedyny z Europy Środkowowschodniej na liście 44 najlepszych młodych architektów świata" według wydawnictwa Scale.  www.kwkpromes.pl

Koncepcja Dom-Nowy Wymiar
Tomek Baron – producent filmów o architekturze i budownictwie
tel.: 0502 120 422

www.dom-nowywymiar.pl
www.architekturaplusvat.pl

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomości z kraju

W roli głównej: tynki ryflowane – projekt Akademika Student Depot

2021-05-17

7000 m2 powierzchni użytkowej, 8 kondygnacji, 341 pokoi hotelowych o wysokim standardzie, do tego rowerownia,… »

Nowe technologie pomagają firmom odnaleźć się w nowej rzeczywistości

2021-04-02

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój procesów digitalizacji w niespotykanym dotychczas tempie i… »

Zmienia się podejście do najmu mieszkań

2021-04-02

W Polsce od lat funkcjonuje przekonanie, że lepiej jest kupić mieszkanie na własność, a najem traktowany jest… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro