Hubska Centre

18-03-2008  Autor: Dawid Synówka, [KK]   Źródło: Hubska Centre, inPlus   Kategoria: Projekty w kraju

Na wrocławskim Śródmieściu Południowym powstanie wkrótce nowy obiekt mieszkalno-biurowy. Jego cechą charakterystyczną jest fantazyjna forma architektoniczna.

Architektura wrocławska jest zróżnicowana. W centrum miasta królują powojenne kamienice.  Obszar Śródmieścia Południowego posiada głównie zabudowę kwartałową i bliskie sąsiedztwo zabytkowych obiektów przemysłowych. - Budynek Hubska Centre z założenia musiał uzupełnić lukę w kamienicach na ulicy Hubskiej – mówi Witold Sadowski z Deka Inwestycje - Z drugiej strony powinien się on podobać mieszkańcom.

 Inspiracja projektu jest zaczerpnięta ze stylu secesyjnego, w którym cechą charakterystyczną były ornamenty roślinne i swobodne układy kompozycyjne - wyjaśnia architekt Maciej Konopka z pracowni architektonicznej pro-Art Konopka - Na fragmencie elewacji znajduje się atrium z zielenią, podkreślone zastosowaniem stalowo-drewnianej konstrukcji o formie biomorficznej („drzewa”). Rozwiązanie to w tym przypadku podkreśla funkcję biurową tej części budynku oraz zapewnia jej izolację przed hałasem.

Założenie projektowe Hubska Centre przewiduje ok. 30% terenów zieleni rekreacyjnej, okalającej budynki i wchodzącej do przestrzeni wewnętrznego dziedzińca (zieleń niska i ozdobna) oraz zlokalizowanej na dachach, dostępnych w formie tarasów zielonych.

Elewacja frontowa projektowanego budynku ma podkreślony gzyms na wysokości 20 metrów i ostatnią kondygnację nieco wycofaną. Zabudowa w głębi działki ma wysokość siedem i miejscami osiem kondygnacji i pełni funkcje mieszkalne z usługami na parterach. Elewacja klinkierowa będzie posiadać balkony i wykusze. Wzdłuż elewacji północnej, południowej i wschodniej budynku projektuje się pasaże usługowe dostępne dla klientów z zewnątrz.

Zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2009 roku.

 

Hubska Centre – w szczegółach projektowych


Budynek usytuowany w zabudowie śródmiejskiej musiał spełnić szereg wymogów. Stanie w pierzei ulicy Hubskiej, będącej obecnie arterią szybkiego ruchu. Dlatego częścią idei projektowej był właściwy odbiór elewacji frontowej, zarówno w widoku na wprost (czyli ze znajdującej się naprzeciw ulicy Glinianej), jak i z ostrego kąta ulicy Hubskiej.

Pewną trudnością było dopasowanie obiektu do sąsiedztwa, gdyż pierzeja po północnej stronie zabudowana jest trzypiętrowymi kamieniczkami z początków XIX wieku. Projektowany budynek jest dopasowany do skali Śródmieścia wrocławskiego, czyli wysokości ok. 25m. Mimo różnicy wysokości między Hubska Centre a sąsiedztwem, udało się zachować właściwe doświetlenie budynków sąsiednich.

Działka, na której stanie projektowany budynek, ma kształt nieregularnego wielokąta. Od strony południowej przylega do niej budynek oficynowy, do którego Hubska Centre jest dołączona.

Budynek posiada trzypoziomowy parking podziemny, który ze względu na trudne warunki gruntowe obudowany jest ściankami szczelinowymi.

Ze względu na zróżnicowanie funkcjonalne obiektu, poszczególne części różnią się liczbą kondygnacji i ich wysokością. Od strony ulicy zlokalizowana jest pięciokondygnacyjna część biurowa, z wycofanym ostatnim piętrem. Zastosowana tam podwójna elewacja ma na celu izolację biura od hałasu ulicznego. Fragment elewacji tworzy formę biomorficzną („drzewo”), z rurowej konstrukcji przestrzennej. Zamyka ona wewnętrzne atrium od strony ulicy, a jednocześnie jest charakterystycznym akcentem na elewacji na osi ulicy Glinianej.

Część mieszkalna została zaprojektowana w układzie półpodestowym, z przesunięciem o pół kondygnacji. Obsługujące ją windy są dwustronne. Mieszkania o zróżnicowanym rozkładzie mają od 28 do 90m2 powierzchni i w większości posiadają balkony. Dla zróżnicowania elewacji zastosowano przesunięcia okien, tworzące pionowe pasy. Całą elewację urozmaicają szklano-drewniane wykusze rozmieszczone w nieregularny sposób.

Na dachu zostały zaprojektowane tarasy z antresolami, nawiązującymi do kształtów wykuszy.

Konstrukcja budynku jest w większości żelbetowa, w górnych piętrach ściany zbudowane są z pustaków. Elewacja klinkierowa, nawiązująca do sąsiadującego z Hubską Centre dawnego browaru, wzbogacona jest elementami drewnianymi i dużą liczbą przeszkleń. Parter usługowy posiada elewację z ciemnego kamienia oraz duże witryny. Znajdujące się tam przejazdy zapewniają komunikację oraz spełniają wymogi zabezpieczenia przeciwpożarowego.


Powierzchnia terenu 2525 m²

Powierzchnia całkowita 9000 m²

Zespół projektowy:

arch. Maciej Konopka

arch. Grzegorz Górka

arch. Paweł Mazur

arch. Łukasz Siemieniuch

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com