Nowa Architektura-Murator 6.2009

Słodko-gorzka Francja, Architektura w Polsce po 1989 roku, Nowa siedziba TVP w Warszawie, Architektura poprzez technikę. Biblioteka w Kolumbii, Kasper Skirgajłło-Krajewski (1973)

02-06-2009  Autor: [KK]   Źródło: Architektura-Murator   Kategoria: Wiadomości z kraju

Najnowsze wydanie 'Architektury-Murator' to wiele ciekawych tekstów i reportaży. Prezentujemy opisy najciekawszych tekstów oraz spis treści tego wydania.

OD REDAKTORA

Na początku maja zaprezentowano oficjalnie dokument Polska Polityka Architektoniczna. Stworzony z inicjatywy Polskiej Rady Architektury i SARP, pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Czytamy w nim miedzy innymi: Organizacje pozarządowe mogą służyć zarówno całemu społeczeństwu, jak administracji rządowej, propagując cele nakreślone w niniejszym dokumencie, monitorując ich realizacje i pełniąc rolę konsultacyjną.
A także: Architekci krajobrazu, kształceni na wysokim poziomie, powinni być włączani do udziału w urzeczywistnianiu rozwoju zrównoważonego, a tym samym ochrony i kształtowania krajobrazu.
I wiele innych, podobnych życzeń, o wzniosłym i jedynie słusznym charakterze.
W tym numerze „Architektury” zadaliśmy kilku architektom pytanie, jakich spodziewali się zmian po 1989 roku. Jednego na pewno nikt się nie spodziewał – tej ciągłości architektoniczno-politycznego języka.

Ewa P. Porębska

INFORUM

Słodko-gorzka Francja

W latach 70. nad Sekwaną pracowało około 300 polskich projektantów. Zdobyte w Polsce wykształcenie dawało dobry start, a po zniszczeniach wojennych we Francji było dużo do zrobienia. Wystawę i sympozjum poświęcone ich działalności przygotowały wspólnie Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji i SARP

Autor tekstu: Paweł Jasica, zdjęcie: dzielnica Croix des Mèches w Créteil współprojektowane przez Edwarda Żółtowskiego, fot. z archiwum Edwarda Żółtowskiego

PEJZAŻE

Architektura w Polsce po 1989 roku – między marzeniami a rzeczywistością
O to, czego oczekiwali od polskiej architektury po przełomie 1989 roku; co potoczyło się zgodnie z ich myślą, a co zupełnie inaczej zapytaliśmy ośmiu architektów reprezentujących różne pokolenia. Są wśród nich projektanci prowadzący znane pracownie, ale też teoretycy i krytycy architektury. Publikujemy opinie Stefana Kuryłowicza, Grzegorza Stiasnego, Krzysztofa Mycielskiego, Przemysława Borkowicza, Antoniego Domicza oraz Jacka Dominiczaka, Tadeusza Baruckiego i Ewy P. Porębskiej.

Ilustracje: Paweł Przybył, architekt AD 1989 i 2009

PREZENTACJE

 

Nowa siedziba TVP w Warszawie
(autorzy: DiM’84 Dom i Miasto sp. z o.o., architekt Czesław Bielecki, artysta plastyk Maria Twardowska, architekci Grzegorz Winczewski, Andrzej Pazdej, Marek Wiśniewski)

Architektura nowego gmachu TVP jest jednocześnie rozrywkowa (tańcząca wieża z przodu, łukowy mostek z tyłu), publicystyczna (dialog z architekturą Gehry’ego poprzez przaśne naśladownictwo) i fabularna (opowieść o tym, jak z pozornie jednorodnej, walcowatej bryły wypryskuje bogactwo przeróżnych kształtów, atakujących podchodzących ludzi). Tekst krytyka architektury Grzegorza Stiasnego uzupełnia obszerna wypowiedź autora budynku Czesława Bieleckiego oraz ilustracje pokazujące dzieła sztuki, którymi architekt inspirował się przy jego projektowaniu.

Autor tekstu: Grzegorz Stiasny, zdjęcie: Wojciech Kryński, widok od strony skrzyżowania ulic Woronicza i Samochodowej

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Biblioteka w Kolumbii
(autorzy: Giancarlo Mazzanti Architect)

W dziale Technika prezentujemy najnowsze, znaczące realizacje architektoniczne powstałe dzięki wykorzystaniu współczesnych zdobyczy techniki i inżynierii. W czerwcu – budynek biblioteki publicznej w Medellin w Kolumbii, który tworzą trzy bryły na wspólnej platformie zlokalizowanej na urwistym stoku ponad 1500 m n.p.m. Każdy z bloków jest konstrukcyjnie niezależny i mieści inne funkcje.

Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Giancarlo Mazzanti Architect, zdjęcie: Sergio Gómez/Giancarlo Mazzanti Architect, widok w kierunku wzniesienia od strony południowo-zachodniej

OKŁADKA

Kasper Skirgajłło-Krajewski (1973), absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom 1999). W 2000 roku założył wraz z Monika Żyłą-Kwiatkowską studio graficzne Luxsfera design, specjalizujące się w projektowaniu makiet czasopism (m.in. „Tylko Rock”, „Aktivist". „Exklusiv”, „Przegląd Sportowy”, „Insider”, „Kino”), identyfikacji wizualnej marek i produktów oraz stron internetowych. Projektanci współpracowali także z Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Muzeum Narodowym w Warszawie, Galerią Raster, TVP oraz koncernami Pepsico, PKN Orlen, Polfą Kutno i Totalizatorem Sportowym. Kasper Skirgajłło-Krajewski jako dyrektor artystyczny w magazynie „Puls Biznesu” (Bonnier Business Polska) był nagrodzony m.in. srebrną Chimerą 2008 w kategorii pierwsza strona oraz brązową Chimerą w kategorii dodatek magazynowy. www.luxsfera.pl

SPIS TREŚCI

Przekrój – na marginesie architektury

Polski ekobiurowiec
– pierwszy polski Innowacyjny Budynek Energooszczędny dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oszczędza aż dwie trzecie energii

Opera zwycięża – rozstrzygnięcie konkursu o Nagrodę Miesa van der Rohe

Architektoniczna galaktyka
– Polacy wyróżnieni przez magazyn „Japan Architect”

„Architektura” niezwyciężona – pierwsze miejsce dla „Architektury” w konkursie na prasową okładkę roku Grand Front

INFORUM — rozmowa, informacja, krytyka

Kalendarium
Wydarzenia architektoniczne w kraju i na świecie

Trzeci wymiar krakowskiego biennale

Tematem 11. Międzynarodowego Triennale Architektury w Krakowie były wieżowce. Zarówno hasło głównego konkursu, jak i nadesłane prace wyraźnie pokazują jednak, że wysokościowce w Krakowie nadal traktuje się jako żart

Chicago – sto lat planowania
Tegoroczny festiwal architektoniczny w Chicago odbywa się od hasłem: Odważne plany, wielkie marzenia. Zorganizowano go w setną rocznicę opracowania przez Daniel Hudsona Burnhama planu, który miał uczynić z amerykańskiego miasta „Paryż na preriach”

Słodko-gorzka Francja
Po latach Stowarzyszenie Architektów Polskich uhonorowało swego młodszego brata – Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji. Obie organizacje wspólnie przygotowały w Warszawie wystawę i sympozjum poświęcone działalności naszych rodaków nad Sekwaną

W stronę Wielkiego Paryża
Tradycją jest, że każdy z prezydentów Francji pozostawia po sobie znaczący architektoniczny obiekt. Nicolas Sarkozy chce wyprzedzić swoich poprzedników i przeprowadzić złożony projekt urbanistyczny, jakiego Paryż nie widział od czasów XIX-wiecznej przebudowy barona Haussmanna

Architektura między wojną a pokojem
Recenzja książki Stephana Trübyego Exit-Architecture: design Between War and Peace

Szewski mat na Marszałkowskiej
Czy niezbyt zachęcająca do spacerów główna ulica Warszawy może zmienić swój wizerunek i stać się ekskluzywną, wielkomiejską aleją? Jak tego dokonać, pokazała w kwietniu społeczna organizacja - Forum Rozwoju Warszawy

FELIETON: Małgorzata Szejnert – Kula i kulka

Czy można ratować przestrzeń geograficzną (która jest także przestrzenią psychiczną ziemianina) na własną rękę? Spróbował tego reporter Tiziano Terzani. Trzeba od razu przyznać, że znalazł się pod pewnym przymusem. Sam to zdradził częściowo w tytule swej książki „Powiedział mi wróżbita”. Otóż wróżbita zawiadomił Terzaniego, że nie wolno mu przez rok latać ani samolotem, ani helikopterem ani szybowcem. Jednym słowem, nie wolno mu wznieść się w powietrze. Jeśli to zrobi, zginie.

PEJZAŻE

Architektura w Polsce po 1989 roku – między marzeniami a rzeczywistością

Architekt 1989 i architekt 2009


PREZENTACJE

Nowa siedziba TVP w Warszawie
(autorzy: DiM’84 Dom i Miasto sp. z o.o., architekt Czesław Bielecki, artysta plastyk Maria Twardowska, architekci Grzegorz Winczewski, Andrzej Pazdej, Marek Wiśniewski)

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie
(autorzy: S.A.M.I. Architekci, Mariusz Lewandowski i Wspólnicy sp. z o.o., architekci Mariusz Lewandowski, Anna Albiniak, Marta Busłowicz, Mariusz Korytkowski, Seweryn Grobelny, Rafał Turno, Paweł Pyłka)

Sąd Okręgowy w Katowicach
(autorzy: Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz, architekci Małgorzata Pilinkiewicz, Tomasz Studniarek)

Centrum Edukacji i Biznesu w Gliwicach
(autorzy: Biuro Projektów MEXEM, architekci Ewa Kaczorowska, Danuta Kowalska-Fedelińska, Aleksandra Sembol-Nagulewicz, Iwona Stelmach, Agnieszka Wydmańska, Tomasz Wagner, Krzysztof Zienć, Grzegorz Ziębik)

Hotel Park Inn w Krakowie

(autorzy: J. MAYER H. Architekten & Ovotz design Lab., architekt Jurgen Mayer (J. MAYER H. Architekten); architekci Wojciech Witek, Magdalena Skoplak-Seweryn (Ovotz design Lab.))

WNĘTRZA

Wnętrza Hotelu Park Inn w Krakowie
(autorzy: JOI-Design & Ovotz design Lab. architekci Peter Joehnk, Nina Wiech (JOI-Design); architekci Wojciech Witek, Jakub Kaczmarczyk, Katarzyna Kozaczka, Vadym Rushchits, projektant Wojciech Stanczykiewicz (Ovotz design Lab.))

WZORNIK

Targi wnętrzarskie Mediolan 2009

KOLUMNY STUDENCKIE

Architektura spekulacji – projekt Ciągła enklawa: strategie urbanistyki omijania to propozycja megastruktury łączącej osady palestyńskie
Projektowanie parametryczne

TECHNIKA

Architektura poprzez technikę. Biblioteka w Kolumbii
(autorzy: Giancarlo Mazzanti Architect)

Przybornik – nowe produkty i technologie dla architektów


NA RYNKU

Systemy zarządzania budynkiem
Budynek inteligentny


ROZCIĄGANIE ARCHITEKTURY

Matthew Ritchie: Forma podąża za informacją
Aranda/Lasch, Daniel Bosia (Arup AGU)

Artysta Matthew Ritchie, architekci z Aranda/Lasch i inżynierowie z AGU poszukują struktur rządzących się pierwotną logiką, sprzed czasów gustu i stylu, idealnie odpowiadających naturze materii. Dzięki projektowaniu parametrycznemu odrywają architekturę od wzorów i przyzwyczajeń estetycznych.

UDZIAŁ WZIĘLI

Biogramy autorów realizacji prezentowanych w numerze 6/2009 oraz autorów grafiki okładki 6/2009

Projekt okładki: Kasper Skirgajłło-Krajewski
Opieka artystyczna: Jerzy Porębski

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com