MTA - Międzynarodowe Triennale Architektury - Patronat W-A.pl

SARP Kraków

06-02-2009  Autor: Maciej Skaza   Źródło: SARP Kraków, MTA 11   Kategoria: Patronaty

Uchwałą Zarządu Oddziału SARP w Krakowie dotychczasowe biennale architektury przekształca się w Triennale, które będzie jego kontynuacją. XI Międzynarodowe Triennale Architektury w Krakowie odbędzie się w dniach 8-22 kwietnia 2009 roku i będzie patronowane przez Portal W-A.pl. Główne wystawy prezentowane będą w Bunkrze Sztuki w Krakowie. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach Triennale oraz odwiedzin imprez towarzyszących i wystaw w Krakowie.

Otwarcie Triennale odbędzie się 8 kwietnia o godzinie 18:00 w Bunkrze Sztuki. Będzie to dzień Wielkiej Środy, kiedy na przygotowania do święta Wielkanocy nałoży się święto architektury, będące zwieńczeniem szeregu prac i warsztatów wcześniej przeprowadzonych. Otwarcie Triennale będzie uroczystością kameralną, przeznaczoną dla zwiedzających, którzy w spokoju i ciszy muzealnych sal będą mogli obcować z Wystawami.

Wielka uroczystość Triennale Architektury odbędzie się w piątek 17 kwietnia. Będzie to okazja do wręczenia nagród, rozpoczęcia konferencji, szeregu imprez towarzyszących. Podczas tygodnia pomiędzy dwiema uroczystościami odbędą się wernisaże i warsztaty towarzyszące związane z tematem XI MTA.

Konkursy

Przewiduje się konkurs główny, o tytule „Wymiar architektury”. Będzie to konkurs na umieszczenie w przestrzeni Krakowa 50. wieżowców i sprawdzenia, do jakiego stopnia będą budować publiczną przestrzeń miasta, która jest naszym wspólnym dobrem.
Konkurs studencki powinien być żywiołowy i nieograniczony. Powinien być oparty o temat teoretyczny, dający wyobraźni duże możliwości.
Czym innym jest konkurs młodych architektów. Powinien to być konkurs profesjonalny, który na bazie prostego przykładu daje możliwość mądrej wypowiedzi na temat wysokości, długości zarówno entuzjastycznej, jak i krytycznej.
Te trzy konkursy powinny być równorzędne, powinny skupić dziesiątki uczestników i wypowiedzi. Konkursy będą zorganizowane pod postacią warsztatów ze spotkaniami i dyskusjami uczestników.

Wzorem lat ubiegłych także tym razem wraz z konkursami architektonicznymi zorganizowany zostanie konkurs fotograficzny, którego tematem również będzie "wymiar architektury".

konkurs główny. trzeci wymiar architektury
Tematem konkursu jest „Trzeci wymiar architektury”, czyli 50 wieżowców dla historycznego miasta Krakowa. Od uczestników oczekuje się odpowiedzi na pytania zadane w warunkach poprzez zaprojektowanie miasta, jego części, w wielowymiarowej przestrzeni.

Konkursy mają charakter międzynarodowy, otwarty, ideowy (koncepcyjny). Konkurs rozstrzygać będzie międzynarodowe jury.

Konkurs będzie sędziowany przez autorytety o sławie międzynarodowej. Intencją organizatorów było, aby lokalne działania były oceniane przez niezależnych architektów. Do międzynarodowego jury zaproszono następujące osoby: Hans Kolhoff (Berlin), Stefan Kuryłowicz (Warszawa), Jo Coenen (Amsterdam), Toyo Ito (Tokio).

Pobierz warunki tego konkursu > > > (88 kb, plik PDF, Acrobat Reader)
Pobierz ulotkę Triennale > > > (125 kb, plik PDF, Acrobat Reader)

konkurs na koncepcję przystanku szybkiej kolei aglomeracyjnej w krakowie
Konkurs jest jednoetapowy, architektoniczno-urbanistyczny, studialny, przeznaczonym dla młodych architektów (nie starszych niż 40 lat, posiadających dyplom ukończenia studiów architektonicznych), w którym uczestnicy składają wnioski o dopuszczenie do udziału.
Przedmiotem konkursu jest koncepcja przystanku szybkiej kolei aglomeracyjnej w Krakowie.
Celem konkursu jest stworzenie optymalnego rozwiązania przystanku projektowanej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Krakowie, przy jednoczesnym śmiałym i oryginalnym potraktowaniu zadania. Założeniem jest zaproponowanie wysokiej jakości architektury i rozwiązań urbanistycznych, a także uzupełnienie tkanki miejskiej o strefę przyjaznych, optymalnych rozwiązań użytkowych.

Pobierz warunki tego konkursu > > > (140 kb, plik PDF, Acrobat Reader)
Pobierz studium wykonalności SKA  > > > (12,5 mb, plik PDF, Acrobat Reader)

konkurs na koncepcję wieży na rondzie mogilskim w krakowie
Tematem konkursu jest koncepcja wieży na Rondzie Mogilskim w Krakowie. Celem konkursu jest stworzenie budynku, który stałby się czytelnym znakiem w przestrzeni miasta jednocześnie nadając budowli inżynierskiej Ronda Mogilskiego kształt wnętrza urbanistycznego w ludzkiej skali. Należy po analizie urbanistycznej podjąć próbę wyznaczenia dominanty dla zamknięcia osi kompozycyjnych w zadanym miejscu.
Założona otwartość programu oraz ogólnie sformułowane wytyczne programowe i przestrzenne mają zachęcić Uczestników konkursu do podjęcia próby możliwie śmiałego i oryginalnego potraktowania zadania projektowego.

Pobierz warunki konkursu  > > > (80 kb, plik PDF, Acrobat Reader)
Pobierz zestaw zdjęć 1 > > >  (3978kb, plik ZIP)
Pobierz zestaw zdjęć 2 > > >  (4012 kb, plik ZIP)
Pobierz zestaw zdjęć 3 > > >  (4196 kb, plik ZIP)
Pobierz plan zagospodarowania (JPG) > > > (1202 kb, plik ZIP)
Pobierz plan zagospodarowania (DWG) > > > (4267 kb, plik ZIP)

konkurs fotograficzny. wymiar architektury
"Fotografia architektury oznacza wizualny opis budynku, z reguły przeznaczony dla czytelnika jakiejś publikacji. Funkcjonuje w pełni jedynie na zasadzie serii: wewnątrz - zewnątrz, z różnych stron, jako całość i w szczegółach". napisał Klaus Kinold w 1993r.
I dodał: "Autonomia obrazu w stosunku do jego przedmiotu nie byłaby tu na miejscu."
Nam jednak chodzi właśnie o ten status, status obrazu, czyli o komentarz autorski do zastanego tematu, o zaprzeczenie banałowi topografii miejskiej rodem z publicystyki.
A więc można założyć, że tematem konkursu jest samo widzenie, a nie tylko jego przedmiot.
Celem konkursu jest próba odnalezienia przestrzeni między dokumentacyjnym i abstrakcyjnym potencjałem fotografii, twórczy kompromis między odczytaną intencją projektanta, a indywidualnością fotografa. Potraktowanie fotografii jako narzędzia do analizy obszaru kultury.

Pobierz warunki konkursu  > > > (88 kb, plik PDF, Acrobat Reader)
Pobierz zgłoszenie do konkursu  > > > (288 kb, plik PDF, Acrobat Reader)

Wystawy

Kraków jest stolicą kultury, ale jest też kolebką dla wielu architektów, którzy z różnych powodów opuścili to miasto i ten kraj. Zwróciliśmy się więc do naszych kolegów mieszkających za granicą o opinię na temat architektury i jej przestrzenności. Opinię taką architekci wyrażają zwykle obrazem; te obrazy złożą się na wystawę będącą zbiorową ilustracją problemu. Z wybranych projektów i realizacji kolegów mieszkających za granicą, którzy studiowali na Wydziale Architektury PK powstaje wystawa: architektura krakowska za granicą.
Umiędzynarodowienie wystawy powinno być zakotwiczone w specyficznym rejonie świata, jakim jest Europa Środkowa po transformacji. Rezygnując z osadzenia wszystkich wystaw w Małopolsce należy porównać procesy z podobnymi zjawiskami w sąsiednich krajach. Tej konfrontacji powinna służyć wystawa: architektura krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Wystawom architektonicznym towarzyszyć będzie także wystawa fotograficzna: underconstructed.pl. Stanowić ona będzie esej fotograficzny, w którym narrację prowadzą zdjęcia współczesnych domów jednorodzinnych w polskim krajobrazie.

Informacje na temat planowanych wystaw będą na bieżąco uzupełniane.

wystawa. archigram
Archigram był jedną z najważniejszych grup architektonicznych drugiej połowy XX wieku. Lata sześćdziesiąte są dla nas znane z muzyki i architektury wtedy praktykowanej, ale nie pamiętamy o teoretycznej awangardowej architekturze, która wówczas była w rozkwicie i nigdy nie została zrealizowana. Rozkwit architektury eksperymentalnej skończył się wielką katastrofą u progu lat siedemdziesiątych, kiedy idea postmodernizmu położyła jej kres. Wielcy twórcy, jak Paolo Soleri albo Yona Friedman stracili sławę i znaczenie.
Jednak przypadek Archigramu pokazuje, że architektura eksperymentalna nie musiała zaginąć. Grupa działała na płaszczyźnie dydaktycznej AA School of Architecture, stając się najbardziej wpływową szkołą na świecie w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Trwają prace nad zaprezentowaniem dorobku Archigramu w ramach mta (11). Gdyby tak się stało, to doświadczylibyśmy największego architektonicznego święta w Polsce od paru dziesięcioleci.

Archigram – otwarcie wystawy 8.04.2009

Pobierz ulotka wystawy > > > (1490 kb, plik PDF, Acrobat Reader)

Denis Crompton z Archigram podczas wykładu z okazji MTA 11 w Krakowie - styczeń 2009
fot. W-A.pl

wystawa. bauhaus XX-XXI. dziedzictwo wciąż żywe
Wystawa prezentująca wciąż żywą ideę Bauhausu wypracowaną w najsłynniejszej szkole projektowania z którą związani byli najwybitniejsi architekci i designerzy XX wieku. Dwanaście najważniejszych przykładów architektury Bauhausu zbudowanych przed 1933 rokiem zestawionych zostało ze współczesnymi realizacjami kontynuującymi zasady bauhausowskiego stylu w architekturze i designie.
Na wystawie m.in. pokazane zostaną tak znane obiekty jak Szkoła Bauhausu, Osiedle Dessau-Törten, willa Tugendhatów, Niemiecki Pawilon z Wystawy Światowej w Barcelonie.
Prezentacje architektury dopełniają projekty i zdjęcia uznanych współczesnych architektów m.in. Wernera Aisslingera, Alberto Campo Baezy, Mathiasa Klotza, Shinichi Ogawy.
Ekspozycja wzbogacona została meblami i przedmiotami użytkowymi zaprojektowanymi  przez artystów Bauhausu i do dzisiaj produkowanymi. Widzowie zobaczą m.in.  słynny fotel Barcelona Miesa van der Rohe, krzesła i biurka projektu Marcela Breuera, lampy autorstwa Wilhelma Wagenfelda, serwisy Marianne Brandt oraz tkaniny Gunty Stölzl.
Organizator wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury, Kurator wystawy: dr Monika Rydiger, kontakt: +48-12 4242822; rydiger@mck.krakow.pl

Pobierz ulotka wystawy > > > (234 kb, plik PDF, Acrobat Reader)

wystawa. czhuplsk XXI: progresywna architektura krajów grupy wyszehradzkiej
Architektura istnieje w przestrzeni. Zaistnienie w przestrzeni to określenie wymiarów. Czy inne niebo, ziemia i woda oznaczają inny wymiar architektury?
Jaka jest relacja budowli człowieka do obrazu kraju? Relacja długości, szerokości i wysokości określa proporcje. Czy proporcje są dzisiaj miarą piękna a piękno oznacza to samo u sąsiada za górą, za rzeką? Czas to także wymiar. Czy teraźniejszość i stosunek do przeszłości i przyszłości prowadzą do innej formy w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji? Czy historia Europy Środkowej nas łączy czy dzieli? Czy przyszłość nas łączy, a co jest awangardą? Architektura jest tworem człowieka który tworzy społeczeństwo. Różne społeczeństwa przykładają różną miarę do architektury. Wystawa architektury krajów Grupy Wyszehradzkiej towarzysząca mta(11) będzie służyć poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania i poszukiwaniu nowych pytań. Zostaną pokazane budowle, które zostały zbudowane po roku 2000, czyli roku utworzenia Visegrad Fund wybrane przez organizacje architektoniczne krajów Grupy Wyszehradzkiej. Wystawa pokaże jak architektura w krajach Grupy wkracza w XXI wiek.

wystawa. krakowska architektura za granicą
W ramach imprez towarzyszących odbędzie się w Sali wystawowej na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej wystawa krakowska architektura za granicą. Kraków jest kolebką dla wielu architektów, którzy z różnych powodów opuścili to miasto i ten kraj. Zwróciliśmy się więc do naszych kolegów mieszkających za granicą, którzy studiowali na Wydziale Architektury PK o przesłanie nam wybranych realizacji, których są autorami i które powstały w różnych częściach świata. Z nadesłanych prac powstaje wystawa pokazująca dorobek krakowskich emigrantów

Pobierz opis układu plansz > > > (99 kb, plik PDF, Acrobat Reader)
Pobierz szablon plansz > > > (34 kb, plik PDF, Acrobat Reader)

wystawa. „underconstructed.pl” - Agata Pankiewicz/ Marcin Przybyłko
Esej fotograficzny, w którym narrację prowadzą zdjęcia współczesnych domów jednorodzinnych w polskim krajobrazie.
Co wspólnego ze sztuką projektowania i historią mają domy tak straszne, a zarazem wszechobecne?
Rejestracje pozwoliły na wyodrębnienie pewnych cech w obiektach, mówiących dobitnie o mentalności właścicieli domów, a szerzej - o dzisiejszej mentalności Polaków. Niewątpliwie obserwujemy utrwalone, negatywne zjawisko wynikające z postępu i nowoczesności, a jednocześnie świadczące o utracie tradycji i wykorzenieniu społecznym.
Autorzy uznali, że mają do czynienia z brutalnym atakiem na harmonijny kiedyś krajobraz i jednoczesnym dążeniem człowieka do stworzenia indywidualnego, izolowanego raju.
Jesteśmy świadkami tęsknoty za pięknem, za piękniejszym życiem, chociaż rezultatem jest dzieło drastyczne i okaleczone – raj underconstructed.

Zamknięcie wystawy 22.04.2009

Pobierz ulotkę wystawy > > > (352 kb, plik PDF, Acrobat Reader) 

15.06.2008    ogłoszenie XI Międzynarodowego Triennale Architektury (uchwała Zarządu SARP w Krakowie)
05.10.2008    rozpoczęcie ogłaszania kolejnych konkursów: studenckiego (5.10.2008), głównego (10.01.2009), fotograficznego (15.01.2009), młodych architektów (20.01.2009)
08.04.2009    otwarcie wystaw mta (11)
17.04.2009    ogłoszenie wyników konkursów, przyznanie nagród regulaminowych
19.04.2009    ogłoszenie nagrody Grand Prix, przyznanie nagród pozaregulaminowych
22.04.2009    zamknięcie wystawy głównej

harmonogramy czasowe zawarte są w informacjach szczegółowych poszczególnych konkursów, wystaw i imprez towarzyszących

informacje
Biuro 11 Międzynarodowego Triennale Architektury i Biuro SARP Oddział Kraków czynne:
poniedziałki, środy, piątki: 9:00 - 14:00
wtorki i czwartki: 13:00 - 18:00

adres
Plac Szczepański 6, 31-011 Kraków
tel. +48-12 4227540
fax +48-12 4293646
e-mail: office@mta2009.pl, sarp@sarp.krakow.pl
www.mta2009.pl
www.sarp.krakow.pl

 

PATRONAT MEDIALNY

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com