Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Forum Autodesk – Więcej niż 3d. Podsumowanie

W-A.pl - byliśmy tam - reportaż

2008-11-25  Autor: Zuzanna Cendrowska, W-A.pl   Źródło: Autodesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

17 listopada br. odbyło się ogólnopolskie Forum Autodesk - Więcej niż 3d. Tegoroczne spotkanie użytkowników oprogramowania Autodesk - architektów, inżynierów, konstruktorów, projektantów oraz wszystkich osób, które w swojej pracy zawodowej wykorzystują oprogramowanie projektowe - zgromadziło rekordową liczbę ponad 400 osób.

Tematem przewodnim spotkania było Więcej niż 3D. „Model trójwymiarowy jest punktem wyjścia do usprawniania procesów – chociażby poprzez zastosowanie koncepcji takich, jak cyfrowe prototypowanie w przemyśle, czy modelowanie informacji o budynku w sektorze budowlanym. Nowe podejście zwiększa innowacyjność przedsiębiorstw, a co za tym idzie zwiększa ich przewagę konkurencyjną” – powiedział Wojciech Jędrzejczak, dyrektor zarządzający Autodesk w Polsce.
Innowacyjność – zarówno w skali przedsiębiorstw jak i w skali kraju była tematem dyskusji podczas sesji plenarnej konferencji. Dyskusję poprowadził Tomasz Kulisiewicz, ekspert rynku teleinformatycznego w Polsce. Jej uczestnicy, Stanisław Sroka (prezes zarządu spółki Transsystem) oraz Wojciech Jędrzejczak, podkreślili ogromną rolę  zarówno sposobów zarządzania przedsiębiorstwem, jak i systemu edukacji we wspieraniu innowacyjności.

Część ogólną spotkania zakończyła poprowadzona przez Marcina Filipka z Platige Image prezentacja procesu powstawania i materiałów związanych z produkcją filmów do gry Wiedźmin. Dalsza część konferencji została podzielona na sesje tematyczne dla przedstawicieli architektury i budownictwa, przemysłu, inżynierii lądowej i GIS, a także środowiska menadżerów oraz branży medialno-rozrywkowej.

W ankietach uczestnicy bardzo wysoko ocenili wartość merytoryczną oraz organizację Forum Autodesk.

Dyrektor Autodesk Wojciech Jędrzejczak

Gijs Joosen z ONL [Oosterhuis_Lénárd]

Sesja: rozwiązania dla architektury i budownictwa

 

Konferencja dla branży architektonicznej rozpoczęła się dyskusją panelową o współpracy w architekturze i budownictwie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele firm z branży architektonicznej, Witold Gilewicz (IMB Asymetria), Rafał Podstawka (Chodor-Projekt), Maciej Czerkawski (UltraCAD) oraz Przemysław Nogaj (Autodesk). Dyskusję poprowadziła redaktor czasopisma Architektura Murator, Małgorzata Kijak-Olechnicka. Dyskutanci jednogłośnie stwierdzili, że do niedawna bardzo dużym problemem był brak koordynacji międzybranżowej podczas powstawania i realizacji projektu. Zauważyli, że sytuacja ta poprawia się, gdyż dzięki istniejącemu już oprogramowaniu możliwy jest przepływ informacji oraz koordynacja prac w obrębie jednego pliku, w którym wykonawcy z poszczególnych branż pracują nas swoją częścią projektu. Narzędzia, takie jak platforma Revit, pozwalają na zwiększenie efektywności pracy, dzięki m.in. szybszej wymianie informacji, łatwemu wprowadzaniu zmian w obrębie całego projektu. Specjaliści uznali zgodnie, że obecnie najważniejszą kwestią jest zmiana przyzwyczajeń projektantów oraz ich podejścia do nowych technologii. Dzięki wprowadzeniu nowych technologii do szerszego użycia współpraca międzybranżowa będzie przebiegała bez zakłóceń. Następnie uczestnicy Forum z wielkim zainteresowaniem wysłuchali prezentacji Gijsa Joosena, Architektura = informacja. Gijs Joosen jest starszym architektem w firmie ONL, która została laureatem nagrody Revit/ BIM Experience Award. ONL [Oosterhuis_Lénárd], interdyscyplinarne biuro projektowe mające biura w Rotterdamie i Budapeszcie, zostało nagrodzone za wykorzystanie przez procesu modelowania informacji o budynkach (BIM) w nowatorskich strategiach masowej indywidualizacji i wytwarzania elementów konstrukcyjnych z pliku (ang. File-to-File fabrication) oraz za zastosowanie zintegrowanego ciągu projektowania wizjonerskich, niestandardowych rozwiązań architektonicznych z użyciem oprogramowania Revit Architecture i Autodesk 3ds Max Design. Nagroda jest także wyrazem uznania dla wykorzystywania przez ONL oprogramowania Revit Architecture do projektowania konstrukcji zrównoważonych ekologicznie. Następnie użytkownicy rozwiązań Autodesk dla architektów uczestniczyli w dziewięciu praktycznych sesjach dotyczących takich programów, jak: Autodesk Revit, Revit Architecture, Revit Expert, Revit MEP, Robot Structural Analysis, Revit Structure Suite, AutoCAD Architecture.

Sesja: rozwiązania dla przemysłu

 

Podczas dyskusji panelowej odbyła się rozmowa na temat przyspieszenia innowacji oraz wyzwań projektowych w przemyśle. W dyskusji wzięli udział specjaliści: profesor Jerzy Smardzewski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Wydział Technologii Drewna), Stanisław Sroka (prezes firmy Transsystem), Mateusz Kierepka (Z.E.Ch. Igloo), Marcin Skoczyński (Man and Machine), Andrzej Poćwierz (Autodesk), dyskusję poprowadził Tomasz Słoniewski, konsultant z firmy badawczej IDC. Uczestnicy dyskusji  zwrócili uwagę na to, że przemysł znalazł się ostatnio w obliczu spowolnienia oraz silnej konkurencji globalnej.  Ważne jest zatem, by oferować produkty jak najwyższej jakości, co jest obecnie możliwe jedynie dzięki zastosowaniu nowych technologii. W wielu branżach konkurencyjność oznacza dostosowywanie poszczególnych produktów do konkretnych klientów, co bez zastosowania nowoczesnego oprogramowania nie byłoby możliwe. Narzędzia do cyfrowego prototypowania znacznie skracają czas dotarcia produktu na rynek, pomagają zredukować koszty oraz ułatwiają współpracę z klientem, który może brać czynny udział w procesie projektowania. Dużo łatwiej jest wyprodukować innowacyjne produkty dzięki ich wcześniejszej wizualizacji i pracy nad ich cyfrowym modelem. Rozmówcy doszli do wniosku, że innowacyjność z pewnością może być tarczą w obecnej sytuacji rynkowej. Atutem jest możliwość  dostosowania produktów do zmieniających się potrzeb oraz  elastycznej redukcji kosztów. Cyfrowe prototypowanie jest najlepszym środkiem do stworzenia konkurencyjnych i innowacyjnych produktów oraz unikania błędów i zbędnych kosztów w procesie realizacji projektu.

W dalszej części sesji specjaliści Autodesk przedstawili firmowe rozwiązania do cyfrowego prototypowania dla przemysłu. Odbyło się osiem praktycznych sesji m.in. o programach Inventor Expert, Autodesk Productstream 2009, Alias, Showcase, Autodesk Inventor, Inventor Professional, AutoCAD Electrical, a także prezentacja rozwoju system inżynierskiego w stronę cyfrowego prototypowania.

Sesja: rozwiązania dla inżynierii lądowej i GIS

„GIS w Polsce – wyzwania i możliwości” to temat dyskusji panelowej, w której wzięli udział reprezentacji branży: Marek Majewski, Aplikom; Michał Lehmann, Autodesk; Andrzej Jagura, Designers; Sławomir Tanan, Grupa Lotos,  Rozmowę poprowadził Tomasz Kulisiewicz. Rozmówcy rozpoczęli dyskusję od komentarza na temat stanu formalno–prawnego Systemów Informacji Geograficznej (ang. GIS). Zwrócili szczególną uwagę na problem wprowadzenia w Polsce mapy elektronicznej oraz urzędową akceptację jedynie danych pochodzących od geodetów. Dostępne technologie pozwalają na skrócenie procesów decyzyjnych oraz zwiększają dostęp do danych geograficznych.  Zdaniem dyskutantów w obecnej chwili kluczową sprawą jest inwentaryzacja zasobów, szczególnie w przypadku przedsiębiorstw komunalnych. Tego typu projekty mogą – w opinii paneli stów – być wsparte przez środki unijne. Wyzwaniem dla branży jest  zarządzanie starzejącą się infrastrukturą. Należy digitalizować zasoby przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, wodociągowych, energetycznych, by mogły one bazować na wspólnych danych. Cyfrowa rejestracja zasobów historycznych ma szczególne znaczenie w procesie przekazywania wiedzy o zasobach następnym pokoleniom Polaków. Młodzi specjaliści w branży lepiej posługują się narzędziami nowych technologii niż tradycyjnymi, papierowymi mapami. To właśnie młode pokolenie będzie wykorzystywać dane o istniejących zasobach do zarządzania infrastruktura naszego kraju w przyszłości.

Po dyskusji panelowej odbyła się premiera nowego produktu – Autodesk Topobase, rozwiązania do zarządzania zasobami przestrzennymi. W kolejnej części podczas siedmiu  praktycznych sesji zaprezentowano użycie AutoCAD Civil 3D w inżynierii wodnej, wdrożenia systemów GIS w polskiej administracji, Oracle Spatial 11g (rozwiązanie technologiczne dla GIS), AutoCAD Civil 3D 2009, zarządzanie danymi GIS w administracji i przedsiębiorstwach sieciowych dzięki możliwościom Topobase, oraz sztuczki i kruczki Autodesk MapGuide.

Ścieżka menadżerska
W tym roku po raz pierwszy odbyły się prezentacje z dziedziny zarządzania. Specjaliści zaproszeni przez firmę Autodesk omówili zasady odpowiedzialności firmy, jej kierownictwa i personelu z tytułu korzystania z oprogramowania bez zgody uprawnionego; przedstawili zintegrowany system projektowania CIM (Computer Integrated Manufacturing) oraz zaprezentowali sposoby finansowania innowacyjnych rozwiązań dzięki wsparciu z funduszy Unii Europejskiej.

Informacje o Autodesk
Autodesk, Inc. jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania do projektowania dwu- i trójwymiarowego przeznaczonego dla sektorów przemysłu, architektury i budownictwa, inżynierii lądowej oraz mediów i rozrywki. Od wprowadzenia na rynek w 1982 roku oprogramowania AutoCAD Autodesk opracował szerokie portfolio najnowocześniejszych rozwiązań do prototypowania cyfrowego, dzięki którym klienci mogą wypróbowywać swoje pomysły jeszcze przed ich faktyczną realizacją. Firmy z listy Fortune 1000, dzięki narzędziom Autodesk, wizualizują, symulują i analizują, jak ich wyroby będą działały w rzeczywistości, na wczesnym etapie projektowania. Dzięki temu oszczędzają czas i pieniądze, jednocześnie podnosząc jakość i pobudzając innowacyjność. Dodatkowe informacje o Autodesk można uzyskać z witryny www.autodesk.com, www.autodesk.pl.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro