Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie – relacja architektoniczna

Księgarnia Portalu W-A.pl

2008-10-22  Autor: Księgarnia W-A.pl   Źródło: Księgarnia W-A.pl, fot. W-A.pl oraz fot. Frankfurt Book Fair   Kategoria: News o publikacjach

W niedzielę zakończyły się Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie, rekordowe pod każdym względem. W tym roku odwiedziło je 299 112 osób – zaprezentowało się 7373 wystawców ze 100 krajów – pokazano 402 200 tytułów w tym 123 500 premier. Ale tyle o nudnych liczbach... które Was chyba mniej interesują niż ciekawe książki i albumy tematyczne tak popularne wśród klientów W-A.pl?

 

Ogólnie

Wśród odwiedzających byli przedstawiciele W-A.pl, którzy wybierali najlepsze oferty z dziedziny architektury i budownictwa oraz design wraz ze spokrewnionymi dziedzinami prezentowanymi regularnie w Ksiegarni W-A.pl.
Podczas wielu owocnych spotkań zacieśniono współpracę z wieloma wydawnictwami, których książki od dawna są już dostępne w Księgarni W-A.pl. Są to między innymi tacy potentaci jak TASCHEN, Phaidon, Actar, DETAIL, DAAB, Birkhauser oraz mniejsze wydawnictwa jak choćby popularny El Croquis publikujący „tylko” kilka wydań rocznie.

Jean Nouvel z podpisem architekta

Podczas wizytacji stałych wydawców architektury i design można było spotkać kilkaset nowych tytułów w tym kilka bardzo ciekawych propozycji. Jedną z nich jest monografia tegorocznego laureata nagrody Prizkera. Jean Nouvel osobiście nadzorował prace nad tą wspaniałą monografią  opracowaną przez wydawnictwo TASCHEN. Co ciekawe, jest to spore wydanie – dwa tomy popularnie zwane „XXL” wydane w limitowanej edycji 1000 egzemplarzy. Wszystkie są numerowane oraz podpisane przez autora i bohatera albumu jednocześnie. Co jeszcze bardziej ciekawsze, Jean Nouvel poza 50 egzemplarzami dla autora zażyczył sobie możliwość dokupienia 450 egzemplarzy dla siebie, zapewne na promocję swojego jakże już słynego atelier projektowego. Takim to sposobem uszczuplił on dostępność tego wydania do 500 egzemplarzy na cały świat. Licząc iż pewną ilość, zatrzyma sobie wydawnictwo na pamiątkę wydania - pozostaje nam bardzo niewiele i można rokować, iż książka ta stanie się szybko białym krukiem wśród monografii architektury. Oficjalna jej premiera będzie miała miejsce 30 października w słynnym TASCHEN STORE w Paryżu, a dostępna w Polsce będzie od listopada. Z powodu limitowanego nakładu do Polski trafi tylko kilka sztuk tej publikacji – w W-A.pl sprzedaliśmy do dnia prezentacji tego tekstu już 4 egzemplarze. Na stoisku wydawnictwa TASCHEN prezentowała się bardzo ciekawie, zwłaszcza iż oba sporej wielkości tomy książki zapakowane są do plexiglassowego pudełka.

TASCHEN – niby masowo, ale z wyczuciem tematu

Choć wielu znawców publikacji architektonicznych uważa wydawnictwo TASCHEN za bardzo ogólnie traktujące skomplikowane tematy branżowe to trzeba przyznać, że serie monografii o znanych architektach w formacie XXL udają im się znakomicie. Niedostępny od dawna jest album o Tadao Ando, a wciąż oferowane tomy – „Santiago Calatrava”, „Renzo Piano”, „Richard Meier”  cieszą się duża popularnością. Na rok 2009 planowana jest publikacja kolejnego – „Zaha Hadid”. Ponadto w roku 2009 spod szyldu TASCHEN otrzymamy tom szósty słynnej serii „ARCHITECTURE NOW!” oraz nowość z dopiskiem „Now!” - „Architecture Now! Houses”. Ponadto z serii wydawniczych TASCHEN pojawią się kolejne monografie - „Palladio” oraz „Ponti” oraz wydania spokrewnione wydawnictwa EVERGREEN, które z uwagi na niskie ceny cieszy się dużą popularnością („Architecture Materials” - wydania „Wood”, „Glass”, „Concrete”, „New Small Apartments”, „New Small Houses”, „Urban Style”). Oczywiście marka TASCHEN w roku 2009 będzie firmować także mnóstwo tytułów z dziedzin pokrewnych – design, sztuki, fotografii, mody, stylów życia i podróży oraz rzadziej prezentowanych w W-A.pl – filmu i erotyki.

Te książki nie są po polsku! Dlaczego?

Inne wydawnictwa, z którymi stale współpracujemy także przygotowują książkową ofensywę przełomu roku 2008 i 2009.
W Księgarni i Portalu W-A.pl oferta wydawnictw zagranicznych przeważa, i to znacznie. Staramy się prezentować całość oferty polskich firm wydawniczych, lecz z uwagi na ograniczony rynek branżowy w Polsce, poza niektórymi wyjątkami tłumaczeń z wersji zagranicznych, brakuje dobrych pozycji branżowych. Mowa tu zarówno o monografiach tematycznych – architektach i designerach oraz tych związnych z typologią budowli lub lokalizacji geograficznych – jak również o bardzo technicznych opracowaniach, których nieraz wszyscy potrzebujemy. Mamy tu na myśli różne książki zajmujące się tematykami nowoczesnymi i nowatorskimi (np. „Sustainable Architecture”, „Green Architecture”, „Solar Architecture” i wiele innych) oraz tymi rzadziej publikowanymi po polsku (np. popularna, ale trudna do zdobycia tematyka urbanistyki po którą sięgniemy w 2009 roku do ... Korei i Chin). W wyborze książek kierujemy się jedną podstawową zasadą – 99% książek, które pokazujemy naszym klientom musi być w języku angielskim. Duża liczba z nich jest wielojęzyczna. Obok angielskiego pojawiają się często niemiecki, francuski, hiszpański, włoski i holenderski, a w przypadku wydawnictw z azji języki ojczyste – koreański, chiński, japoński. Pomimo wielu tłumaczeń, które opisują prezentowaną u nas przede wszystkim architekturę najważniejszy jest i tak język ilustracji – wspaniałych zdjęć, rysunków technicznych, szkiców, wizualizacji, które większość z książek posiada w bardzo dużych ilościach.

Inne hity i propozycje

Jedną z kolejnych ciekawych propozycji jest nowy atlas architektury wydawnictwa Phaidon nazywanyPhaidon Atlas of 21st Century World Architecturewydany w tym miesiącu, który już jest w drodze do W-A.pl. Zastąpi on poprzednie wydanie słynnego „atlas architektury” tego angielskiego wydawnictwa, który zawierał prezentacje architektury powstałej do daty opracowania tego albumu, a więc roku 1998.
Wydawnictwo BRAUN prezentuje dwie nowe propozycje z serii 1000x. Będą to „1000x Architecture Americas” oraz „1000x Landscape Architecture” i dołączą do aktualnie prezentowanych „1000x European Architecture” oraz „1000x European Hotels”. BRAUN poza tymi  dwoma wydaniami serii „XXL” zaprezentował także bardzo ciekawą ofertę nowych albumów tematycznych, które będziemy regularnie prezentować na stronach W-A.pl. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – zamierzają zaprzestać produkcji serii dużych albumów („1000x”) i skupić się na mniejszych opracowaniach. Stąd też warto zaopatrzyć się w te cztery propozycje „1000x”, gdyż rzadko zdarza się nam mieć w rękach album z wygodnym przeglądem 1000 projektów.
Wydawnictwo HATJE CANTZ, którego albumy prezentujemy od dwóch lat także pokazało bardzo ciekawe propozycje w tym monografie – „Alvaro Siza”, „Mies van der Rohe”, „Jurgen Mayer H.” oraz kilka książek tematycznych.
Hiszpański ACTAR, który w tym roku pojawił się w Polsce w sposób znaczący, prezentuje stale ponad 100 tytułów z dziedziny architektury. Aktualnie prezentowane w W-A.pl kilkanaście, wkrótce zostanie uzupełnione o pozostałe propozycje, by w roku 2009 pokazać pełny asortyment książek tego bardzo ambitnego wydawcy. Należy pamiętać, iż książki i albumy ACTAR'a charakteryzuje bardzo nowoczesny styl pisarski oraz zajmowanie się tematykami nietypowymi, niszowymi w sposób nieraz bardzo wnikliwy i dokładny. W książkach spod marki ACTAR znajdziemy mniej pełnostronnicowych ilustracji i rzutów, a więcej kompleksowych analiz znanych i cenionych autorów tekstów architektury, urbanistyki i design.
Marka, której reklamować nie trzeba to również hiszpański EL CROQUIS, którego W-A.pl jest oficjalnym przedstawicielem w Polsce. Aktualnie najnowszym tom tego słynnego wydawcy to monografia ALVARO SIZA, a wielkimi krokami zbliża się do nas monografia STEVEN HOLL. Polecamy te interesujące angielsko-hiszpańskie wydania, których nakład często szybko się kończy i zdobycie archiwalnych wydań tych monografii graniczy z cudem.
Hiszpania to wspaniały kierunek wydawniczy. Poza wymienionymi potentatami należy wspomnieć o nowej książce spod marki A+T. Jest to „Public Chance” - kontynuacja bestsellera W-A.pl czyli „D BOOK – DENSITY DATA DIAGRAMS”. Warto wspomnieć, że włąśnie A+T jest wydawcą również bardzo popularnej serii „DENSITY”. Wydawnictwa o krótkich nazwach uzupełnia „GG – Gustavo Gili”. Zespół W-A.pl jest w końcowej fazie rozmów i już na początku roku 2009 będziemy oferować bardzo ciekawe książki prosto z Barcelony. Warto wspomnieć, iż „GG” to również gatunek tych wnikliwych, teoretycznych opracowań z akompaniamentem bardzo ciekawych ilustracji.

Dlaczego Azja?

A dlaczego by nie? To właśnie W-A.pl promuje od kilku lat wydawnictwa azjatyckie na swoich stronach internetowych. Prezentujemy ofertę zarówno na stronie internetowej księgarni jak również w naszej krakowskiej filii (ul. Podchorążych 1). Wydawnictwa z Japonii, Chin i Korei Południowej wyznaczają całkiem nowe standardy w dziedzinie zarówo typowych albumów branżowych (achitektura, design) jak również czasopism i periodyków. Znakomitymi przykładami są tutaj JA - Japan Architect oraz a+u - Architecture+Urbanism (oba spod szyldu jednej firmy w Japonii), koreański C3 oraz DAMDI, japońskie TOTO, INAX oraz bardzo ciekawy GA – czyli GLOBAL ARCHITECTURE oferujący zarówno książki, albumy jak i znane magazyny tematyczne (serie GA). W roku 2009 uzupełnimy ten zestaw o trzy bardzo ważne wydawnictwa z Korei, których importu podjęliśmy się jako jedni z pierwszych w Europie i pierwsi w Polsce. Ich nazwy i szczegółową ofertę wydawniczą podamy wkrótce. Na razie napiszemy jedno – warto je mieć na półce!

Uzupełnienie do książek

W księgarni W-A.pl od pewnego czasu oferowane są takie produkty jak kalka szkicówka, kalendarze, a ostatnio także notesy. Zakres tych ostatnich postaramy się w roku 2009 poszerzyć. Limitowane edycje oraz notesy pięknie wydawane nadają się bardzo często na osobiste notatniki, szkicowniki oraz pamiętniki. Wszystkie z nich przecież znakomicie korespondują z zawodem architekta i projektanta. Często też są wybierane przez naszych klientów jako prezenty. Najciekawszą ofertą będą wkrótce ręcznie wykonywane notesy i pamiętniki z papierami czerpanymi prosto z Indii. Pierwsze testowe egzemplarze już są w Krakowie – pierwsza oferta już na początku 2009 roku – serdecznie polecamy.

2009, 2010...

Księgarnia W-A.pl, która początkowo miała tylko towarzyszyć Portalowi W-A.pl staje się stopniowo jego siłą napędową. To dzięki sprzedaży wydawnictw polskich i zagranicznych istnieje nasz Portal oraz Forum, stać nas na opłacenie serwerów oraz ciągłe unowocześnianie stron internetowych. Do tych prac zalicza się opracowanie najnowszej odsłony księgarni internetowej (premiera koniec 2008 roku wyeleminuję „błąd 503” pojawiający się na naszych stronach). Najbliższe 2 lata zamierzamy poświęcić właśnie na rozwój serwisu internetowego z jednoczesnym powiększaniem oferty publikacji, która całkiem niedawno przekroczyła 2,5 tysiąca tytułów, co jak na księgarnię branżową stanowi już teraz wynik bardzo dobry.

Zapraszamy do odwiedzania naszych stron internetowych oraz zakupów w księgarni internetowej.

Redakcja i Zespół W-A.pl.

Trendy ekologiczne

W naszej księgarni w Krakowie (budynek Wydziału Architektury, ul. Podchorążych 1, tel. 012 628 31 40) od nowego roku akademickiego wszystkie zakupy naszych klientów pakowane są w ekologiczne torby papierowe, a na życzenie klienta (dodatkowo płatne) oferujemy asortyment tak zwanych „green bag” i innych toreb wielorazowego użytku.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

News o publikacjach

Najnowszy Baumit Magazyn – obowiązkowa pozycja dla pasjonatów nowoczesnego budownictwa

2019-08-05

Branża budowlana wciąż się rozwija i wykorzystuje nowatorskie technologie, dlatego właśnie firma Baumit po raz… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 02/2019

2019-02-04

Informacje od wydawcy: Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl… »

W najnowszej „Architekturze-murator” – „A-m” 01/2019

2019-01-07

W październiku minie 25 lat od wydania pierwszego numeru miesięcznika „Architektura-murator”. To… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2022 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro