Studenci przywrócą blask Zameczkowi Leśnemu w Gliwicach

PROJPRZEM S.A.

25-09-2008  Autor: Paweł Loedl Account Executiv   Źródło: Gliwickie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego PROJPRZEM SA   Kategoria: Konkursy, nagrody

Dzięki pomysłowości studentów Zameczek Leśny znajdujący się w gliwickim lasku miejskim przy ul. Chorzowskiej może rozpocząć nowy etap w swojej stuletniej historii. Jest na to szansa dzięki rozpoczynającemu się dziś konkursowi na koncepcję architektoniczną tego niezwykle prestiżowego swego czasu miejsca. Organizatorami konkursu są Gliwickie Biuro Projektowe Budownictwa Przemysłowego PROJPRZEM
Politechnika Śląska i Urząd Miasta w Gliwicach.

Na pomysł organizacji konkursu wpadł zarząd GBPBP Projprzem SA., gliwickiej firmy projektowej obchodzącej w tym roku swoje 60-lecie powstania.

Przedmiotem konkursu jest pomysł na projekt architektoniczny i nową koncepcję przeznaczenia budynku, który ma ożywić las miejski i pobliską okolicę. Organizatorzy na prace konkursowe będą czekać do 1 grudnia br. Wcześniej jednak studenci będą musieli zgłosić swój udział na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej lub w Internecie, na stronie konkursowej (www.projprzemdlastudentow.pl).

- Od 60 lat jesteśmy związani z Gliwicami. Mieliśmy okazję obserwować różne etapy rozwoju miasta oraz jego wyjątkowych budowli takich jak właśnie Zameczek Leśny. Jako projektanci jesteśmy szczególnie wyczuleni na estetykę budynków. Wierzymy, że konkurs pomoże zmienić oblicze Zameczku - mówi Artur Szymański, Prezes Zarządu Gliwickiego Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego PROJPRZEM SA. – To także świetna okazja dla zdolnych studentów do zaprezentowania swoich umiejętności i zdobycia niezbędnego w przyszłości doświadczenia.

Na zwycięzcę konkursu czeka 6 tys. złotych nagrody oraz staż w GBPBP PROJPRZEM SA. Zdobywca drugiego miejsca w konkursie otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości
4 tys. złotych. Za zajęcie trzeciego miejsca organizatorzy przewidzieli 2 tys. złotych. 

Prace konkursowe oceniać będą przedstawiciele Politechniki Śląskiej, Urzędu Miasta Gliwice oraz projektanci GBPBP PROJPRZEM SA. Ogłoszenie wyników połączone
z wystawą prac nastąpi 8 grudnia 2008 w Urzędzie Miasta Gliwice.

Niszczejący od dwóch lat obiekt nie może doczekać się swojej nowej funkcji. Wcześniej mieściły się w nim m.in. markowa restauracja, ale też dyskoteka, której czasy znacznie wpłynęły na stan techniczny Zameczku wybudowanego jeszcze w XIX w. Teraz nad jego nowym zastosowaniem pracować będą studenci Politechniki Śląskiej.

Konkurs jest częścią obchodów 60-lecia GBPBP PROJPRZEM SA., jednego z najstarszych
i największych biur projektowych w Polsce.

###

Gliwickie Biuro Projektów Budownictwa Przemysłowego PROJPRZEM SA. powstało w 1948 roku. Oferuje usługi z zakresu architektury i urbanistyki, projektowania konstrukcji budowlanych, sieci i instalacji elektrycznych, cieplnych, sanitarnych, gazowych i technologicznych oraz ochrony środowiska. GBPBP PROJPRZEM SA. ma także doświadczenie w kompleksowej obsłudze inwestycji w zakresie doradztwa, nadzoru budowlanego i generalnego wykonawstwa. Gliwicka firma ma
w swoim dorobku realizacje projektów w Polsce jak i na świecie. Projektanci GBPBP zaprojektowali zakłady produkcyjne dla m.in. General Motors OPEL Polska, MAN,  NGK Ceramics Polska i Electrolux Poland.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej firmy pod adresem: www.gbpbp.com.pl

###

Historia Zameczku Leśnego

Mimo że dokładna data jego powstania nie jest znana to wiadomo, że Zameczek Leśny na pewno istniał już w 1892r. Wtedy właśnie w pobliżu Zameczku rozpoczęła się budowa linii tramwajowej. Dzięki dobremu połączeniu znajdująca się w tym miejscu restauracja szybko stała się jednym z ulubionych miejsc gliwiczan.

Na początku XX wieku obiekt jeszcze zyskał na atrakcyjności, kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie utworzono pierwszą w Gliwicach strzelnicę. Obok budynku znajdował się też niewielki park, muszla koncertowa, a także drewniany tor kolarski. W takim stanie Zameczek przetrwał do 1945r. W trakcie II wojny światowej uległ zniszczeniu w 40 proc.

Po wojnie obiekt został wydzierżawiony na sześć lat Przedsiębiorstwu Budowy Zakładów Przemysłu Ciężkiego w Gliwicach, które odbudowało i wyremontowało budynek. W latach 1960 – 1976 użytkownikiem Zameczku Leśnego były Gliwickie Zakłady Gastronomiczne. W okresie tym mieszcząca się w Zameczku Leśnym restauracja wróciła do okresu swojej świetności, także pod względem ogromnej popularności, zarówno wśród gliwiczan, jak i mieszkańców pobliskich miejscowości.

W 1976 roku w posiadanie budynku weszło PSS „Społem”, które stopniowo ograniczało rolę Zameczku (znajdowała się w nim nawet wytwórnia pierogów), a w końcu w połowie lat 90. wydzierżawiło go prywatnym przedsiębiorcom. Wtedy w Zameczku powstała dyskoteka Bravo. W 2006 roku ze względu na zły stan techniczny budynku został on zamknięty.

W ostatnich latach Zameczek Leśny stał się przedmiotem sporu między PSS Społem, a Urzędem Miasta Gliwice, którego przedstawiciele nie godzili się na przekazanie obiektu spółdzielcom na własność. W związku z odmową władz PSS Społem dotyczącą oddanianieruchomości miastu sprawa trafiła do sądu. Sąd Okręgowy przyznał rację władzom samorządowym i spółdzielcy zdecydowali się odwołać od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego. Ten z kolei opowiedział się za argumentami PSS Społem.

Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który 16 kwietnia br. zdecydował, że nieruchomość musi zostać zwrócona miastu. Obecnie UM w Gliwicach zastanawia się jak wykorzystać i wyremontować ten historyczny budynek by ożywił także pobliski park i okolicę.

Odpowiedź na to pytanie ma przynieść właśnie rozpoczynający się konkurs na jego rewitalizację.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com