Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Mieszkać ze sztuką

Stare obrazy, meble z duszą i współczesny design, czyli dom w stylu modern classic

2021-04-02  Autor: MM Architekci   Źródło: MM Architekci   Kategoria: Projekty i realizacje

Kiedy punktem wyjścia w pracach nad projektem wnętrz staje się stuletni obraz, a pani domu kocha antyki, najlepszym wyborem wydają się rozwiązania jak najbardziej tradycyj-ne. Sprawa komplikuje się, gdy pan domu woli z kolei współczesną prostotę... Dobry pro-jektant – w tym przypadku Małgorzata Bacik z pracowni MM Architekci – zawsze jednak znajdzie rozwiązanie. Architektka postawiła na styl modern classic, z wyrazistymi akcen-tami stylistyki zarówno dawnej, jak i zupełnie nowoczesnej. Bazę dla udanego mariażu starego z nowym stworzyły szlachetne, trwałe materiały z salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home – na tyle uniwersalne, by harmonijnie łączyć się i z pamiątkami przeszłości, i z elementami, które śmiało wybiegają w przyszłość.

Przeciwieństwa się przyciągają – chce się powiedzieć, oglądając eleganckie, ale bezpreten-sjonalne wnętrza widoczne na zdjęciach. Co widzimy w samym tylko salonie? Po lewej fotel w stylu art déco, przed nim minimalistyczny stolik o geometrycznej metalowej konstrukcji i szklanym blacie, ustawiony na orientalnym dywanie. Po prawej współczesna kanapa – a w tle biedermeierowski stół otoczony przedwojennymi krzesłami. W głębi, nad kominkiem lustro w duchu rokoka, obok bardzo powściągliwa w kształtach przedwojenna konsolka. Wielka różnorodność stylów, konwencji, form i materiałów pod ręką Małgorzaty Bacik za-mieniła się jednak w zadziwiająco spójną kompozycję. Jak udało się to osiągnąć?
 

Bez wątpienia duża w tym zasługa dość tradycyjnej, ale w istocie ponadczasowej bazy wnę-trza. Warto zwrócić uwagę m.in. na podłogę z desek dębowych (Rock-Vivo firmy Boen), szczotkowaną dla podkreślenia rysunku słojów, fazowaną w celu uwydatnienia układu, a na końcu zaolejowaną. – Dzięki temu finalny efekt bliski jest dawnym posadzkom pastowa-nym – zaznacza Małgorzata Bacik. Produkt ten, równie dobry do starego dworku i do zu-pełnie współczesnego mieszkania w stylu skandynawskim, architektka wybrała z bogatej oferty podłóg dostępnych w salonach Dekorian Home.
 

Ogromnie ważnym elementem projektu są też delikatne, neutralne barwy ścian. – Chłodne beże tworzą przytulną atmosferę, ale zarazem dają wnętrzu oddech – zwraca uwagę projek-tantka. Farby w podobnych odcieniach łatwo znaleźć w ofercie Dekorian Home. Czekają tam również eleganckie sztukaterie firmy Orac Decor, które wespół w zespół ze szlachetną stolarką nadają wnętrzom prawdziwą klasę. Podobnie jak w przypadku podłóg, także coko-ły i fasety czerpią ze wzorców historycznych, jednak mają uniwersalny charakter. Wyraźnie widać to w holu, gdzie harmonizują i z dość nowoczesnym gresem, i ze stylizowanym sie-dziskiem (karło zostało wykonane współcześnie, ale w oparciu o wzorce międzywojenne), i z portretem starca autorstwa samego Teodora Axentowicza (na ścianie w głębi) – cenną pamiątką rodzinną, która wyznaczyła kierunek poszukiwań stylistycznych w aranżacji wnętrz.

 

Skoro o pamiątkach mowa, warto zaznaczyć, że w prezentowanych wnętrzach mnóstwo jest przedmiotów z historią – dawną lub nową. Wspomnianą już prostą konsolkę pani do-mu otrzymała od cioci. Czas obszedł się z tym mebelkiem niezbyt łaskawie, ale po troskliwej renowacji stolik znów cieszy oczy – i przypomina o bliskiej osobie. Z kolei wiszące nad ko-minkiem lustro wypatrzyła w jednym z antykwariatów Małgorzata Bacik. Co ciekawe, natra-fiła na nie w czasie… wycieczki rowerowej. Od razu wysłała zdjęcie inwestorce. – Rama była piękna, stan zachowania doskonały, cena bardzo przystępna. Pani domu szybko wsiadła więc w samochód i pojechała do sklepu – wspomina architektka. Podobne anegdoty towarzyszą wielu przedmiotom, kupowanym z myślą o tym projekcie w galeriach antyków w całej Pol-sce.

 

Niezwykle interesujące spotkanie odległych epok trwa także w kuchni. Tutaj prawie stulet-nie „thonety” – krzesła z drewna giętego – otoczyły okrągły szklany stół z BoConcept.  Płasz-czyznę porozumienia zapewnił swoisty dywan ułożony z oczywiście nowych, ale wyraźnie stylizowanych wzorzystych płytek jak ze starej kamienicy (kolekcja Florentine, Mainzu). Ze-stawienie udało się doskonale. Dowód? – W tym miejscu państwo domu nie tylko jadają. Gospodarz, choć ma osobny gabinetu, lubi tu także pracować – opowiada Małgorzata Bacik. Warto zwrócić uwagę, że zarówno o miłą atmosferę, jak i o odpowiednie warunki do rozwi-jania sztuki kulinarnej dba w kuchni duży zespół lamp – dekoracyjne nad stołem, nastrojo-we w oknie, funkcjonalne nad blatem oraz na suficie. Bogaty wybór opraw o najróżniej-szym przeznaczeniu i charakterze czeka na stronie dekorianhome.pl.
 
Bardzo klasyczny, choć ponadczasowy charakter ma także zabudowa kuchenna. Zarówno kolorystykę (białe fronty, ciemny blat), jak i formy (płycinowe drzwiczki, przeszklenia ze szprosami, uchwyty w estetyce retro z patynowanego mosiądzu) projektantka wysnuła z kuchni przedwojennych i starszych. Aby bezpretensjonalna elegancja mebli mogła w pełni wybrzmieć, na ścianach nie kładziono już płytek – zostały pomalowane farbą podobną do tej z salonu. Architektka zaproponowała jedynie, aby w pasie nad blatem osłonić mur ta-flami szkła. Wytworna prostota aranżacji wydobywa ponadto urok narożnej witrynki w sty-lu Biedermeier. Pani domu przechowuje w niej „Białą Marię” Rosenthala, swój ulubiony serwis – wciąż powiększany dzięki kolejnym zakupom. Obok zawisła wdzięczna, humory-styczna grafika z wystrojoną w tiurniurę gęsią. Zabawna praca jest dziełem Anny Bacik
(www.behance.net/annazofiabacik).

 

Z części dziennej przejdźmy do strefy prywatnej. W sypialni państwa domu przyciąga spoj-rzenia płaszczyzna tapety o geometrycznym wzorze (Hicks' Hexagon marki Cole&Son z ofer-ty Dekorian Home). Na jej tle stanęło wykonane na zamówienie łoże o stylowo wykrojonym tapicerowanym zagłówku. Zróżnicowane meble w sąsiedztwie (minimalistyczny metalowy postument z jednej strony, komoda vintage z drugiej) przełamują zobowiązującą symetrię wnętrza. Dzięki temu sypialnia nabiera ciepła nawet wtedy, gdy gasną kinkiety i żyrandol z płóciennymi abażurami.

 
Jedną ze ścian pomieszczenia wypełniła obszerna zabudowa garderobiana, o płycinowych drzwiach przypominających nieco zabudowę kuchni. Znalazło się tu miejsce także na wielką taflę lustra, które przyjęło kilka ważnych funkcji. Z jednej strony pomaga dobrać strój i do-pracować wygląd przed wyjściem. Z drugiej – powiększa przestrzeń. A ponieważ znalazło się na wprost okna, dodatkowo rozświetla sypialnię.

 
Z sypialni tylko krok do łazienki państwa domu. Nowoczesny komfort wprowadził w niej prysznic typu walk-in z brodzikiem slim (V&B) o bardzo niskim rancie i niezwykle dyskretną armaturą podtynkową (Kludi). Płytki ceramiczne Neutra (Casa Mood) zarówno na ścianach (odcień Bianco Spazzolato), jak i na podłodze (Silver Spazzolato) nawiązują kolorystyką do barw, które znamy z pozostałych pomieszczeń domu. W tę samą gamę wpisują się szafki łazienkowe z wygodnym rozwiązaniem – dwiema umywalkami dla obojga gospodarzy. De-likatne ożywienie wprowadza iście koronkowy wytłaczany wzór na kafelkach (Bas-Relief, Mutina), które pojawiły się nad blatem oraz na obudowie wanny. Dekoracyjne płytki rów-nież pochodzą z katalogu salonów wyposażenia wnętrz Dekorian Home.

 

Interesujące akcenty bez trudu dostrzeżemy także w drugiej, małej łazience. Podobnie jak w dużej, nad umywalką zawisła tu szafka z lustrzanymi drzwiczkami – rozwiązanie podwój-nie praktyczne. Odbija się w nich szalenie elegancka oprawa drzwi, zainspirowana stolarką okresu międzywojennego. Ponad szafką zawisł z kolei imponujących rozmiarów kinkiet, nawiązujący do form oświetlenia z tej samej epoki. Podobną skalę reprezentują zakupione w jednym z salonów wyposażenia wnętrz Dekorian Home wielkoformatowe płytki ścienne Magnum B&W w odcieniu White Naturale (Floor Gres).
 
Ostatnim pomieszczeniem, do którego zapraszają nas gospodarze, jest pokój dziecięcy. Także tutaj Małgorzata Bacik w niezobowiązujący sposób nawiązała do tradycji.  Z oferty IKEA wybrała drewniane meble lakierowane na biało. W zestawieniu z dębowymi deskami podłogi oraz tapetą w szerokie granatowe i białe pasy (Spalding Stripes, Ralph Lauren) te skandynawskie sprzęty tworzą nastrój jak ze „Wspomnień niebieskiego mundurka”.


Patronem realizacji jest sieci salonów z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home. Inspirujące rozwiązania do domów i mieszkań w duchu prezentowanych wnętrz oraz w najróżniejszych innych stylach, konwencjach, kolorach i wzorach czekają na dekorianhome.pl

Projekt wnętrza: Małgorzata Bacik, MM Architekci, http://mmarchitekci.pl/, tel. 602 430 370
Zdjęcia: Yassen Hristov, stylizacja: Patrycja Rabińska

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Projekty i realizacje

Dom pracy twórczej Wyjątkowe biura w historycznej willi w Zurychu

2021-10-11

Założona przez światowej sławy scenografa pracownia Boris Kudlička with Partners przekształciła ponad stuletnią… »

Scandale Royal Resto & Vodka House

2021-09-22

Scandale Royal Resto & Vodka House to miejsce, w którym z dbałością o każdy szczegół… »

Apartament Botanica – przyjazna przestrzeń z wyjątkowymi sufitami.

2021-05-20

Stęsknieni lata, wakacji, szumu morza i ciepłego piasku plaży, zabieramy Państwa do Gdańska do Apartamentu… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro