Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Wydajność i komfort pracy czyli jak oświetlić przestrzeń biurową?

Informacje...

2021-02-12  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Miejsce pracy powinno być funkcjonalne, komfortowe i dostosowane do potrzeb pracowników. Ma na to wpływ wiele czynników, a jednym z nich jest dobór właściwego oświetlenia. Dlaczego to ważne i jak wybrać odpowiednie oprawy sprzyjające efektywności w czasie pracy? Doskonale wiedzą o tym zarówno, eksperci z TIKA Design, którzy zaprojektowali gabinety i przestrzeń biurową dla branży ubezpieczeniowej, jak i inwestor z NAJDA CONSULTING, który miał duży wpływ na to jak ma wyglądać ich przestrzeń. W temacie oświetlenia, zarówno architekci, jak i inwestor zdali się na rodzimą markę AQForm.

Funkcjonalne biuro dla branży ubezpieczeniowej

Organizacja miejsca pracy to nie lada wyzwanie. Często trzeba pogodzić nowoczesny wygląd i funkcjonalność z potrzebami pracowników, którzy przecież przebywają w pracy znaczną część dnia. Wyzwanie projektowe jakie stanęło przed architektami z TIKA Design zakładało stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni, która będzie wizytówką firmy, a przebywanie w niej sprawi pracownikom przyjemność. Niezbędne było wydzielenie obszaru do obsługi klientów z naciskiem na zachowanie prywatności podczas obsługi oraz odpowiednie właściwości akustyczne.

„W przypadku tego projektu kluczową kwestią było ustalenia maksymalnie ergonomicznego układu funkcjonalnego, oczywiście staraliśmy się uwzględnić współczesne trendy w projektowaniu wnętrz usługowych. Podczas opracowywania koncepcji zdecydowaliśmy się, że główną rolę będzie odgrywała tapeta, która ma wyraźny kolor i charakterystyczną fakturę, a wokół niej zbudowaliśmy nowoczesne wnętrze z dodatkiem ciekawych elementów” – mówi projektant Michał Palka, z pracowni TIKA Design.

Bazę kolorystyczną stanowią stonowane odcienie szarości. Charakteru a zarazem przytulności dodaje silny akcent w postaci tapety w złotym kolorze. Całość uzupełniają elementy drewniane i w kolorze granatowym, który dobrze komponuje się z pozostałymi barwami.

Oświetlenie miejsca pracy

Projektując przestrzeń biurową, zwykle dba się o ergonomię wyposażenia biurowego, odpowiednią kolorystykę, czy nowoczesne technologie poprawiające komfort pracy. Bardzo istotną kwestią jest też oświetlenie. Osiem godzin na niewygodnym krześle to zbyt dużo dla pleców? Podobną zasadę należy przyjąć do oświetlenia i komfortu wykonywania zadań wzrokowych. Należy zadbać o prawidłowe oświetlenie miejsc pracy, które  nie będzie męczyło wzroku i wpłynie pozytywnie na precyzję oraz efektywność pracy.

„Każde stanowisko pracy wymaga odpowiedniego oświetlenia i dostosowania się do obowiązujących norm. Ważne, by skonsultować wybrane rozwiązania z profesjonalistami w zakresie światła, tj.: projektantami oświetlenia. My wybraliśmy MAXI RING dot LED od marki AQForm z racji ukrytego źródła światła, które zapobiega efektowi olśnienia, a jednocześnie dobrze oświetla przestrzeń biurka. Postawiliśmy również na SET TRU LED tego samego producenta, ponieważ spodobał nam się minimalistyczny design opraw oraz mocny strumień świetlny” – dodaje Ewelina Jaszczurowska, z pracowni TIKA Design.

Innym przykładem dobrze oświetlonego miejsca pracy jest biuro NAJDA CONSULTING. Podczas projektowania, pierwszym krokiem był układ funkcjonalny pomieszczeń i przypisanie odpowiednich osób do działów, które zostały stworzone w nowym biurze. Zadbano także o zaplecze socjalne dla pracowników, archiwum, serwerownie, pokoje spotkań oraz reprezentacyjną salę konferencyjną. Kolejnym elementem były projekty instalacji dostosowanej do opracowanego układu funkcjonalnego oraz wybór najlepszego oświetlenia do wszystkich pomieszczeń.

Niezbędne było wykonanie stosownych obliczeń natężenia światła, szczególnie przy stanowiskach pracy. Właśnie to pozwoliło na dobór odpowiednich opraw oświetleniowych. W biurze dominują oprawy wiszące, które poza designem dają bardzo dobry efekt świetlny. Zastosowane lampy sufitowe uzupełniają główne oświetlenie, a kinkiety nadają charakteru poszczególnym pomieszczeniom. Oprawa SET TRU LED od marki AQForm w sali konferencyjnej znakomicie podkreśla charakter wnętrza.

Całość aranżacji biura NAJDA CONSULTING została utrzymana w stonowanych, jasnych barwach bieli i odcieniach szarości. Każde stanowisko pracy wyposażono w biurko i wygodne fotele, nie zabrakło także roślinności ożywiającej przestrzeń.

Tak jak naturalne światło dzienne wpływa na nasze samopoczucie (kto nie zna uczucia euforii w letnie, słoneczne przedpołudnie lub nostalgii w pochmurny jesienny wieczór?), tak i sztuczne światło może wpływać pozytywnie bądź negatywnie na nasze zdrowie. Ma to ogromne znaczenie dla naszej wydajności, ale też komfortu. Dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana temperatura barwowa, właściwy wybór i montaż opraw w miejscu pracy.

Więcej na https://www.aqform.com/pl/

Projekt: Wnętrze agencji ubezpieczeniowej
Lokalizacja: Andrychów
Design: Tika Design

Projekt: Najda Consulting, siedziba Cukrowa Office
Lokalizacja: Szczecin
Design: Studio Architektury Wnętrz Atre Dagmara Stacewicz

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Odkryj świat szkła w gastronomii i podkreśl wysoką jakość serwowanych napojów!

2024-03-13

W świecie gastronomii każdy detal ma znaczenie. Od eleganckiego nakrycia stołu po wykwintne kompozycje dań… »

Odbiór odpadów. Zamów kontener

2024-02-18

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub remont, podczas pracy powstaje mnóstwo odpadów… »

Frezarka do drewna – niezastąpione narzędzie dla każdego stolarza

2023-11-28

Marzysz o tworzeniu wyjątkowych projektów z drewna? Odkryj tajniki frezarki do drewna – narzędzia,… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro