Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak poradzić sobie z problemem zamarzającej instalacji?

Informacje...

2021-02-12  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Problem zamarzania wody w instalacji wodno-kanalizacyjnej zimą dotyka zarówno właścicieli mieszkań oraz domów jednorodzinnych, jak i budynków komercyjnych czy użyteczności publicznej. Ujemna temperatura, śnieg oraz trzymający wiele dni mróz zwiększają możliwość wystąpienia awarii rur znajdujących się nie tylko na zewnątrz budynku, ale również tych biegnących w piwnicach, strychach i garażach. W jaki sposób uporać się z problemem zamarzającej instalacji?

Awarii instalacji wodnej można spodziewać się wszędzie tam, gdzie jej zabezpieczenie jest niewystarczające. Jak mówi ekspert z firmy Thermaflex: „Najbardziej narażone są instalacje i rurociągi bezpośrednio wystawione na działanie czynników atmosferycznych, takich jak niskie temperatury, wiatr i śnieg - czyli na zewnątrz budynków lub zbyt płytko położone w gruncie. Dodatkowo zagrożenie stanowić może przeprowadzanie rurociągów przez pomieszczenie nieogrzewane lub ich niedostateczne, jak i niewłaściwe zaizolowanie.”

Zdaniem eksperta Thermaflex, takie miejsca znajdują się w każdym budynku mieszkalnym oraz lokalu użytkowym. W jaki sposób możemy zabezpieczyć tego typu punkty przed zamarznięciem?

Przełamać lody

Atak mrozu to przyczyna powstawania nieszczelności oraz pęknięć. Pozostała w rurach woda zmienia się w lód, a co za tym idzie - zwiększa swoją objętość. Instalacje poddają się wtedy naciskowi zamrożonej wody od wewnątrz i - nie wytrzymując naporu - ulegają awarii. Można starać się zabezpieczyć rury przed zamarzaniem poprzez zaizolowanie ich większą grubością izolacji, jednak jest to metoda, która wydłuża nam jedynie czas do rozpoczęcia się procesu zamarzania, nie chroniąc wody w rurach przed zamarznięciem, tylko ten proces opóźniając.

Aby uchronić się przed usterkami i odpowiednio zabezpieczyć miejsca najbardziej narażone na działanie niskich temperatur, skupmy się  szczególnie na przyłączach zimnej wody do danego obiektu oraz na instalacjach przygruntowych i w pomieszczeniach nieogrzewanych – takich jak piwnice, garaże czy domki letniskowe. W przypadku nieogrzewanych garaży, warto pomyśleć o zabezpieczeniu przewodów instalacyjnych zwłaszcza wtedy, gdy brama garażowa jest często przez nas pozostawiana otwarta. Dzięki temu nie tylko utrzymamy poprawne funkcjonowanie całej instalacji, ale również uchronimy ją przed negatywnymi skutkami mrozu.

Pod stałą kontrolą

Przystosowując się do minusowych temperatur, warto również zastanowić się nad stanem zabezpieczenia instalacji wodnej w naszym domu. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy rury w budynku są szczelne, odpowiednio chronione i nie są narażone na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Pamiętać należy również o tym, że nieeksploatowana instalacja wodno-kanalizacyjna o wiele łatwiej ulega zatkaniu. Chcąc uchronić nasze rury przed ewentualną awarią spowodowaną ujemną temperaturą, należy stale eksploatować instalację lub odpowiednio ją zabezpieczyć. Jak mówi ekspert firmy Thermaflex, najprostszym sposobem jest zainstalowanie w tych punktach systemu kabli grzejnych ThermaLint, który nawet pod nieobecność domowników nie dopuści do zamarznięcia rur w tych miejscach. ThermaLint z oferty Thermaflex nie wymaga bowiem stałego nadzoru, ponieważ został wyposażony w termostat, który automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie do 30C, zaś jej wzrost do 120C powoduje jego wyłączenie. Co istotne, kable grzejne w trakcie pracy pobierają jedynie 16W/m energii elektrycznej, korzystając przy tym ze standardowego źródła prądu - 220 V.

Poza domem

Wpływ ujemnej temperatury na stan instalacji wodnej dotyka nie tylko budynki mieszkalne czy lokale użytkowe, które eksploatowane są przez większą część roku. Zamarzanie wody w rurach tyczy się również miejsc sporadycznie odwiedzanych. Domki letniskowe są w równej mierze narażone na awarie związane ze spadkiem temperatury, co inne budynki. Dlatego tak istotne jest to, by w takich miejscach instalacja wodno – kanalizacyjna została odpowiednio zabezpieczona przed zimą. „W skrajnych przypadkach można spuścić wodę z instalacji, jednak jest to niezalecana metoda, ze względu na to, że w przypadku instalacji wykonanych z rur stalowych zwiększa się ryzyko wzmożonej korozji a tym samym obniża się żywotność instalacji i jej elementów takich jak na przykład armatura, pompy i inne. – radzi ekspert Thermaflex i dodaje - W domkach letniskowych najlepszym sposobem na zabezpieczenie instalacji wodnej przed mrozem jest mobilny system grzewczy ThermaLint, który w zależności od zapotrzebowania można zamontować w dowolnym miejscu”.


Problem z zamarzaniem instalacji wodnych dotyka wielu z nas. Dzięki poradom eksperta z firmy Thermaflex jesteśmy w stanie poradzić sobie z zamarzaniem wody w rurach, by móc ze spokojem cieszyć się urokami zimnej pory roku.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Odkryj świat szkła w gastronomii i podkreśl wysoką jakość serwowanych napojów!

2024-03-13

W świecie gastronomii każdy detal ma znaczenie. Od eleganckiego nakrycia stołu po wykwintne kompozycje dań… »

Odbiór odpadów. Zamów kontener

2024-02-18

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub remont, podczas pracy powstaje mnóstwo odpadów… »

Frezarka do drewna – niezastąpione narzędzie dla każdego stolarza

2023-11-28

Marzysz o tworzeniu wyjątkowych projektów z drewna? Odkryj tajniki frezarki do drewna – narzędzia,… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro