Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Autodesk i Bentley zwiększają interoperacyjność oprogramowania AEC

Software

2008-07-17  Autor: Joanna Borowska   Źródło: Autdesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Autodesk i Bentley Systems, Incorporated, dwaj czołowi producenci oprogramowania projektowo-infrastrukturalnego dzisiaj poinformowali o zawarciu umowy na mocy której zwiększą interoperacyjność oferowanego przez siebie oprogramowania do projektowania architektonicznego, inżynieryjnego i budowlanego (AEC).

Autodesk i Bentley wymienią się swoimi bibliotekami oprogramowania, w tym Autodesk RealDWG, by poprawić możliwości odczytu i zapisu stosowanych przez te firmy odpowiednio formatów DWG i DGN w mieszanych środowiskach z większą wiernością odwzorowania informacji. Dodatkowo firmy zwiększą możliwości łącznego wykorzystywania ich oprogramowania w ramach tych samych procesów roboczych AEC poprzez wzajemne stosowanie dostępnych interfejsów programowania aplikacyjnego (API). Tą umową firmy zamierzają zwiększyć sprawność prac projektowych AEC poprzez umożliwienie szerszego wielokrotnego wykorzystywania informacji wytworzonych w czasie projektowania, wznoszenia i eksploatacji budynków i infrastruktury, oraz zwiększenie wyboru oprogramowania dostępnego zespołom projektowym.

Interoperacyjność stała się zagadnieniem krytycznym dla użytkowników oprogramowania projektowo-konstrukcyjnego. Badania przeprowadzone w 2004 roku przez amerykański Instytut Norm i Techniki wykazały, że rocznie użytkownicy ponoszą bezpośrednie koszty w wysokości prawie 16 miliardów dolarów, wynikające z czasu traconego ze względu na niewystarczającą interoperacyjność oprogramowania typu AEC.
Na mocy tej umowy i będących jej wynikiem współpracujących ze  sobą programów, firmy z branży AEC będą mogły używać dowolnie przez siebie wybrane narzędzia programowe firmy Autodesk bądź Bentley do przyjmowania lub oddawania projektów w plikach bądź DWG bądź DGN. Dzięki poprawie wierności przekazywania prac wymienianych między tymi dwoma formatami plików, użytkownicy będą się mogli skupić na szybszym wykonywaniu twórczej pracy, a nie na rozwiązywaniu problemów ze zgodnością plików.

Wspierając obustronne wykorzystywanie udostępnianych przez obydwie firmy interfejsów API, Autodesk i Bentley umożliwią zespołom projektowym AEC jednoczesne wykorzystywanie oprogramowania obydwu tych producentów w jednym toku prac w sposób zintegrowany. Na przykład zespół projektowy może wykorzystywać  kombinację oprogramowania Autodesk i Bentley, takiego jak Autodesk Revit platform i programy konstrukcyjne STAAD i RAM firmy Bentley, oraz symulować i analizować konstrukcje i zarządzać informacjami projektowymi z użyciem bądź Autodesk NavisWorks, bądź ProjectWise firmy Bentley.

Norbert Young, FAIA, prezes McGraw-Hill Construction i były przewodniczący International Alliance for Interoperability in North America, stwierdził – „Ta przełomowa umowa bezpośrednio rozwiąże większość krytycznych problemów wskazanych w przeprowadzonych w październiku 2007 przez McGraw-Hill Construction badaniach zagadnień interoperacyjności w branży budowlanej (construction.ecnext.com/mcgraw_hill/includes/SMRI.pdf). Gratuluję obydwu firmom dalekowzroczności i wiodącej pozycji.”

Patrick MacLeamy, FAIA, prezes firmy architektonicznej HOK oraz założyciel i obecny przewodniczący International Alliance for Interoperability (IAI), dodał – „Jako człowiek od lat stawiający na interoperacyjność, przyjmuję tę umowę z radością, jako istotny krok na drodze ku coraz powszechniejszej wymienności informacji klasy AEC, co zwiększy korzyści jakie nasi klienci odnoszą ze stosowania systemów BIM.” 

„Autodesk zdaje sobie sprawę z tego, że wielu klientów użytkuje nasze rozwiązania w środowiskach mieszanych, a ta umowa zapewni im większe możliwości” – powiedział Jay Bhatt, starszy wiceprezes działu Autodesk AEC Solutions. „W ramach naszej misji zapewniania rozwiązań technicznych zwiększających wydajność i sprawność pracy w branży AEC, jesteśmy zadowoleni z zawarcia tej umowy z Bentley Systems i możliwości wspólnego wspomagania klientów w projektowaniu, budowie, eksploatacji i utrzymywaniu światowej infrastruktury.”

„Bentley i Autodesk mają wspólny cel – umożliwianie tworzenia i eksploatowania coraz lepszej infrastruktury” – powiedział Greg Bentley, prezes Bentley Systems. „Zdając sobie sprawę z tego, że nasi wspólni klienci ponoszą zbędne koszty powodowane brakiem interoperacyjności naszych rozwiązań, porozumieliśmy się by wreszcie wielokrotne wykorzystywanie informacji stało się normą. Dzięki możliwości zajęcia się sprawami ważniejszymi, niż kłopoty z formatami plików, cierpiąca na niedobór specjalistów społeczność AEC będzie nam wszystkim mogła lepiej służyć.”



O Bentley Systems, Incorporated
Firma Bentley jest światowym liderem zajmującym się zapewnianiem oprogramowania związanego z infrastrukturą. Architekci, projektanci, konstruktorzy i właściciele-operatorzy odgrywają ważną rolę w ulepszaniu świata i podnoszeniu naszego poziomu życia – misją firmy jest usprawnienie realizacji ich projektów i jakości infrastruktury, którą projektują, budują i eksploatują. Bentley wspomaga specjalistów zajmujących się infrastrukturą pomagając im wykorzystywać lepiej rozwiązania informatyczne w powiązaniu z nauką, najlepszymi praktykami i współpracą w skali światowej – promując też rozwój karier w tej jakże istotnej dziedzinie.

Założona w 1984 roku firma Bentley zatrudnia ponad 2,800 osób, ma biura w ponad 50 krajach, roczne przychody przekraczające 500 milionów USD i od 1993 roku zainwestowała ponad miliard USD w prace badawczo-rozwojowe i kupno innych firm. Blisko 90 procent najlepszych firm projektowych według pisma Engineering News jest subskrybentami Bentley, a analiza przeprowadzona w 2008 roku przez Daratech dała Bentley drugie miejsce na świecie wśród dostawców oprogramowania dla branży geoprzestrzennej. Dodatkowe informacje o firmie Bentley można uzyskać z witryny www.bentley.com.

Informacje o firmie Autodesk
Firma Autodesk, Inc. jest światowym liderem wśród producentów oprogramowania do projektowania 2D i 3D dla klientów z branży produkcyjnej, budowlanej, konstrukcyjnej, medialnej i rozrywkowej. Od momentu wprowadzenia na rynek oprogramowania AutoCAD w 1982 roku firma Autodesk przygotowała najbogatszą ofertę najnowocześniejszych rozwiązań do cyfrowej obróbki prototypowej, dzięki której klienci mogą sprawdzić skuteczność działania swoich pomysłów przed wprowadzeniem ich w życie. Firmy z listy Fortune 1000 korzystają z narzędzi firmy Autodesk, które umożliwiają tworzenie wizualizacji, symulacji i analiz rzeczywistych parametrów już na etapie projektu. Dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze, poprawić jakość i zwiększyć stopień innowacyjności produktu. Więcej informacji na temat firmy Autodesk można znaleźć pod adresem www.autodesk.pl.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Oprogramowanie, komputery

ZWCAD 2023 SP2

2022-12-19

ZWCAD 2023 to świetna alternatywa dla innych dostępnych na rynku programów, służących do projektowania… »

Projektowanie może być proste dzięki Archicad 26

2022-08-20

Archicad to jeden z najpopularniejszych programów do projektowania w środowisku openBIM, który… »

Archicad - wzorzec projektu od Multibim

2021-11-09

Architekci i projektanci z różnych branż do tworzenia dokumentacji i modeli obiektów wykorzystują… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro