Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Drewno znów w modzie – jak je wykorzystać we wnętrzach?

Informacje...

2020-10-12  Autor: ihome24.pl   Źródło: ihome24.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Nie da się ukryć, że drewno należy do ponadczasowych, wnętrzarskich klasyków, które w zasadzie nigdy nie wychodzą z mody. Na przestrzeni lat zmienia się tylko zakres i forma ich wykorzystania. W ostatnim sezonie zainteresowanie tym materiałem ponownie wzrasta, a drewno w różnych postaciach trafia do najmodniejszych projektów wnętrzarskich. Jak je zatem wykorzystać, żeby uzyskać ciekawą aranżację, łączącą funkcjonalność z oryginalnym, przyciągającym wzrok designem? O tym napiszemy poniżej.

Drewno – zalety materiału

Dlaczego drewno jest tak popularne? Przede wszystkim zalicza się do najpopularniejszych materiałów, o sporej dostępności. W zasadzie na każdym obszarze można znaleźć gatunki drewna, które wykorzystywano i wciąż wykorzystuje się do produkcji elementów wyposażenia wnętrz.

Jest to też materiał o sporym zróżnicowaniu właściwości, dzięki czemu nadaje się do produkcji rozmaitych przedmiotów. Niektóre gatunki są odporne na działanie wilgoci, inne odznaczają się olbrzymią odpornością na uszkodzenia mechaniczne lub mają niebywałą giętkoś

. Każdą z tych właściwości udaje się wykorzystać.

Drewno uznaje się za materiał, który ociepla wnętrze – dosłownie i w przenośni. Drewniane podłogi są niezmiernie przyjemne w dotyku, a przestrzeń wyłożona drewnem staje się znacznie bardziej przytulna.

W końcu drewno jest materiałem pięknym, odznaczającym się wielkim bogactwem kształtów, faktur i kolorów, co chętnie wykorzystują designerzy do tworzenia szczególnie wartościowych projektów.

Różne style i drewno – jak można je wykorzystać?

Każdy z popularnych obecnie stylów wnętrzarskich w jakimś stopniu wykorzystuje drewno. W niektórych są to produkty słabo przetworzone, w których drewno znajduje się na pierwszym planie. Powleka się je wyłącznie warstwą impregnatu, chroniącego przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. W taki sposób wykorzystują drewno style klasyczne i skandynawskie.

Ciekawy zwrot w tym trendzie przyniósł ostatni sezon, gdy do głosu doszły style eko-architektury. W nich stosuje się drewno surowe. Blaty stolików kawowych powstają z grubych plastrów drewna, często nawet nieokorowanego, z widocznym rysunkiem słojów oraz fakturą sęków. Pozwala to wprowadzić nieco natury do miejskiej dżungli.

W innych rozwiązaniach drewno bywa nieco bardziej ukrywane, pod grubą warstwą lakierów lub tapicerki. Wciąż jednak stanowi trzon dla większości używanych współcześnie mebli. Tak wykorzystują je choćby style minimalistyczne i nowoczesne.

Najciekawsze rozwiązania z drewna – sezon 2020

Co można wykonać z drewna? W zasadzie możliwości są niemalże nieograniczone. Widać to szczególnie dobrze, gdy przeanalizujemy obecne na rynku trendy wnętrzarskie.

Drewno jest w nich obecne w różnych odsłonach. Często gra pierwsze skrzypce, dominując nad innymi materiałami.

Gdzie można je zatem wykorzystać? Wielką popularnością cieszą się ponownie choćby boazerie w stylu angielskim, układane na ścianach. Najczęściej nie zajmują całej powierzchni, tylko dochodzą do połowy wysokości pomieszczenia. Mogą być jednolite, imitować deski lub odtwarzać rozmaite, dekoracyjne wzory, z rzeźbionymi płycinami.

Innym rozwiązaniem jest użycie drewna w produkcji rozmaitych akcesoriów i przedmiotów użytkowych. Mogą zaskakiwać choćby lampy niemal w całości wykonane właśnie z tego materiału. W niektórych projektach szklane klosze zastępuje się drewnianymi osłonami. W ten sposób uzyskuje się rozproszone, ciepłe światło, wręcz idealne dla pomieszczeń rekreacyjnych, jak jadalnie i sypialnie.

Ciekawy efekt daje połączenie drewna, żywicy i szkła. Tego typu zestawienia wykorzystuje się choćby przy produkcji oryginalnych designerskich stołów do jadalni, ale także przy stolikach kawowych lub niewielkich szafkach. Wpisuje się to w pełni w nurt eko-architektury wnętrz, o którym wspominaliśmy wcześniej.

Drewno – nic niezwykłego?

Wciąż powstają nowe projekty, pokazujące, jak wiele opcji daje zwykłe drewno. Niektóre gatunki nadają się do tworzenia wodoodpornych umywalek, inne sprawdzają się na ultra trwałe podłogi.

Opcji jest naprawdę wiele i wydaje się, że wciąż jeszcze nie odkryliśmy wszystkich możliwości, które daje nam ten niby zwyczajny i powszechnie znany surowiec, który towarzyszy nam od tak wielu lat.

***

Szukasz wiedzy na temat ciekawych, drewnianych mebli? Sporo na ten temat znajdziesz na stronie iHome24.pl, pełnej informacji od doświadczonych ekspertów.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Rolety natynkowe - warto mieć wyższy komfort życia na co dzień

2022-04-30

Okna w każdym domu czy też innym budynku spełniają bardzo istotną rolę. Dzięki nim do pomieszczeń dociera… »

Inspiracje wnętrzarskie - betonowa łazienka

2022-04-08

Łazienka to jedno z kluczowych miejsc w każdym mieszkaniu, a pomysłów na jej urządzenie nie brakuje. Do… »

Farby do betonu - właściwości i zastosowanie

2022-02-23

Surowy i naturalny wygląd betonu staje się coraz bardziej mody, dlatego wiele osób decyduje się na… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2022 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro