Textorial Park - serce i katalizator zmian na Księżym Młynie

Informacje...

19-08-2020  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Wiadomości z kraju

Dawne zakłady włókiennicze Karola Wilhelma Scheiblera przeistaczają się w tętniące życiem centrum Łodzi. Liczne rewitalizacje i nowe zagospodarowanie obiektów sprawiają, że Księży Młyn przeżywa swoją drugą młodość.

Któż nie słyszał o Księżym Młynie? Wśród Łodzian - i nie tylko! - miejsce to cieszy się historyczną sławą i niepodważalnym prestiżem. Niezmiennie, zaliczane jest ono do najpiękniejszych fragmentów miasta. Corocznie wielu turystów odwiedza Księży Młyn, by obcować z zabytkową architekturą wśród zieleni oraz poczuć klimat historii – to właśnie tutaj w XIX wieku Karol Scheibler rozwijał swoje imperium.

Textorial Park prowodyrem najnowszych zmian

Po wielu latach, kiedy Księży Młyn wydawał się być zupełnie zapomnianym przez inwestorów obszarem Łodzi, dzięki licznym rewitalizacjom przeprowadzanym przez Urząd Miasta Łodzi, ale również nowym, prywatnym inwestycjom, rozkwita na nowo. Można śmiało powiedzieć, że katalizatorem zmian był start budowy Textorial Park, pierwszego biurowca klasy A w Łodzi, ale także pierwszego nowoczesnego budynku w tej okolicy. Na fali zmian, Miasto Łódź stworzyło nowe plany dotyczące rewitalizacji okolicznych terenów. Zagospodarowanie przestrzeni ulega dynamicznemu rozwojowi – obecnie, w ramach pierwszego etapu projektu odnowy, rewitalizowanych jest aż 19 historycznych obiektów. Jak twierdzi ZIM UMŁ, projekt obejmie odnowę oraz przebudowę budynków, remont lokali mieszkalnych oraz podwórek i przestrzeni wokół. Koszt wprowadzanych zmian oscyluje w okolicach 61 mln zł. Po zakończeniu prac, na mieszkańców będzie czekać 170 mieszkań najnowszej generacji, z funkcjonalnymi łazienkami i centralnym ogrzewaniem z miejskiej sieci.

Księży Młyn nabrał wartości inwestycyjnej także dla prywatnych inwestorów. Jednym z wielu przykładów, poza St. Paul’s Developments Polska, jest ECHO Investment, które buduje w bliskim sąsiedztwie osiedle mieszkaniowe „Fuzja”.

Eko architektura, która animuje

Nie sposób nie zauważyć, iż przestrzeń Księżego Młyna oferuje coraz więcej atrakcji mieszkańców Łodzi. W Textorial Park organizowane są cykliczne wydarzenia: imprezy, koncerty, pikniki itp., które dedykowane są publiczności w każdym wieku. Pysznymi daniami wabi także Nie Lada Restobar, restauracja Klaudii Budny, znanej szerszej publiczności z programu „MasterChef”. Przestrzeń biurowa coraz bardziej otwiera się na mieszkańców. To miejsce, w którym łodzianie spędzają wspólnie czas podczas różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Po południu centrum zaczyna tętnić życiem!

Textorial Park może cieszyć się nie tylko tytułem pierwszego biurowca klasy A w Łodzi, który stał się istotnym punktem na mapie miasta. Inwestorzy obiektu również jako pierwsi postawili na ekologiczne rozwiązania, co bezpośrednio przełożyło się na ich kolejne plany inwestycyjne. Projekt budynku Textorial Park II otrzymał certyfikat BREEAM, wydawany przez brytyjski BRE Global.

Powstający Textorial Park II obejmuje trzy budynki biurowo-usługowe w sercu Księżego Młyna. - Te zabytkowe obiekty o łącznej powierzchni ok 8 tys. m2  uzyskają nowe funkcje - głównie usługowe, handlowe i gastronomiczne – deklaruje Anna Banaś, prezes St. Paul’s Developments Polska. W ramach inwestycji ma powstać również przestrzeń publiczna o powierzchni 9 tys. m2. Celem inwestorów jest wypełnienie obszaru licznymi, atrakcyjnymi punktami, które umożliwią mieszkańcom przebywanie wśród zieleni, aktywne spędzanie czasu w gronie przyjaciół i rodziny oraz chwilę relaksu.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com