Len we wnętrzach nie tylko latem

Produkty

11-08-2020  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Dobrej jakości len nie tylko zachwyca surowym pięknem, jest też bardzo praktyczny. To tkanina delikatna w dotyku, bardzo wytrzymała i antyalergiczna. Nic dziwnego, że coraz częściej wychodzi poza świat mody i gości w naszych wnętrzach.

Len jest wykorzystywany do produkcji pościeli, zasłon, ręczników, tekstyliów kuchennych, a nawet – w połączeniu na przykład z wełną lub bawełną  – jako materiał obiciowy sof i foteli. Choć jest lekki i przewiewny, pozostaje jedną z najbardziej wytrzymałych tkanin, odporną na przetarcia i rozciąganie. Lniana pościel, obrusy czy ręczniki posłużą nam więc przez wiele lat. Len sprawia też, że się mniej się pocimy i doskonale absorbuje wilgoć. Z tego względu doskonale sprawdza się latem – w lnianej pościeli nawet w gorące dni śpi się przyjemnie.

„Wyroby z lnu pasują do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym oraz boho, czyli prostych mebli, naturalnego drewna, betonu i ceramiki” – podkreśla Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl. – „To też pierwszy wybór dla minimalistów i osób, które najlepiej czują się w neutralnych, rozbielonych barwach. Nudy pozwala uniknąć zabawa różnymi materiałami i fakturami. Naturalne marszczenia tkaniny działają wówczas tylko na plus, a jedyna wada – czyli  łatwość do zagnieceń – okazuje się zaletą. Jeśli potrafimy ją zaakceptować, to według najnowszych trendów nie musimy lnu prasować”.

Lniana pościel
Lniana pościel zapewnia wyjątkowy komfort snu. Zbudowany z pustych włókien len działa jak naturalny izolator. Latem zapewnia przyjemne uczucie chłodu, natomiast zimą pozwala utrzymać właściwą temperaturę ciała. To nie wszystko – lniana tkanina nie podrażnia i nie uczula, a także nigdy nie elektryzuje się w zetknięciu z ciałem. Pościel z lnu zaleca się więc alergikom oraz osobom z wrażliwą i delikatną skórą. To też doskonały materiał dla dzieci i niemowląt. Warto pamiętać, że każde pranie uszlachetnia lnianą tkaninę i coraz bardziej ją zmiękcza – wydatek na lnianą pościel jest zatem całkowicie uzasadniony.

Tekstylia kuchenne z lnu
W kuchni warto zaopatrzyć się w serwetki, ściereczki, obrusy czy fartuchy z lnu, a to dlatego, że lniane płótno odznacza się wysokimi walorami higienicznymi. Niebarwiony len o dość grubym splocie można prać w wysokiej temperaturze, a nawet sterylizować – choć zawsze w tym względzie należy przestrzegać zaleceń producenta. Z uwagi na bakteriobójcze właściwości tkaniny, na rynku dostępne są też lniane torby na zakupy oraz dekoracyjne woreczki przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych, m.in. chleba, ziemniaków, cebuli, grzybów czy owoców. Len w naturalny sposób zabezpiecza żywność przed pleśnią i gniciem, spowalnia wysychanie, a oprócz tego reguluje wilgotność. Lniane akcesoria kuchenne to również bardzo dekoracyjne wyposażenie kuchni, które podkreśla rustykalny i ekologiczny charakter wnętrza.

Lniane zasłony
Zasłony uszyte z lnu są wyjątkowo zwiewne, delikatnie rozpraszają naturalne światło i zapewniają swobodą cyrkulację powietrza. Ponadto, włókno lnu zawiera ligniny, które absorbują promieniowanie UV. Lniane zasłony warto powiesić wszędzie tam, gdzie zależy nam na ochronie przed palącym słońcem: w salonie od strony południowej, pokoju dziecięcym czy sypialni. To też tkanina dla alergików, w jej splotach nie gromadzi się bowiem kurz. Aby podkreślić naturalną strukturę lnu, najlepiej sięgnąć po gładką tkaninę. Rozbielone odcienie beżu i szarości pasują do wnętrz utrzymanych w różnej stylistyce i przepuszczają wystarczającą ilość światła.

Len w łazience i na plaży
Len doskonale sprawdza się również w łazience. Lniana tkanina nie tylko pochłania więcej wilgoci niż bawełna, ale i szybciej ją odparowuje. Ręczniki i szlafroki z lnu mogą wchłonąć nawet do 20% swojej masy i pozostać suche w dotyku. Z lnu można kupić również ręczniki plażowe – ze względu na strukturę lnianej tkaniny nie trzymają się ich drobinki piasku.

„Po len warto sięgnąć również z powodów ekologicznych” – dodaje ekspert Bonami. – „To materiał powstający z włókien roślinnych, który całkowicie się rozkłada i nie pozostawia żadnych niebezpiecznych odpadów. Przy wyborze lnianych produktów, zwłaszcza tych dla dzieci, warto sprawdzić posiadane przez producenta certyfikaty. Międzynarodowym znakiem bezpieczeństwa dla wyrobów tekstylnych jest OEKO-TEX® STANDARD 100. Produkty certyfikowane w klasie I są bezpieczne dla niemowląt i małych dzieci w wieku do 3 lat, natomiast te z klasą produktu IV są przeznaczone do użytku dekoracyjnego”.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com