Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Drzwi w stylu industrialnym – jak urządzić małe, loftowe mieszkanie?

Porady i informacje...

2020-07-28  Autor: drewnoiforma.pl   Źródło: drewnoiforma.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Drzwi w stylu industrialnym są charakterystycznym produktem, który opanował świat nowoczesnych wnętrz. Coraz chętniej korzystają z niego architekci w swoich projektach. Wszechstronność i nieoceniona funkcjonalność sprawia, że drzwi loftowe doskonale odnajdują się w różnych pomieszczeniach. Pokażę Ci dzisiaj, jak urządzić niewielkie mieszkanie w wyjątkowym, industrialnym klimacie. Wykorzystamy do tego tytułowe drzwi, poruszymy temat samego stylu industrialnego, zasad w nim panujących i genezy jego powstania. Na koniec pomyślimy również o meblach i dodatkach do wnętrz, które będą przysłowiową „wisienką na torcie” naszej aranżacji.

Styl industrialny

Proponuję zacząć od kilku słów o stylu industrialnym. Mimo rosnącej popularności nie każdy musiał o nim słyszeć, nie każdy wie czym dokładnie jest.

Styl narodził się w Stanach Zjednoczonych podczas recesji panującej w połowie XX wieku. Wiele upadłych fabryk zagospodarowano wtedy na potrzeby mieszkalne. Wnętrza charakteryzowały się zimnym, surowym klimatem. Przepełnione były stalowymi elementami konstrukcyjnymi (schody, barierki, drzwi).

Najczęściej pojawiającymi się materiałami była stal, beton, cegła, szkło. Pomieszczenia były raczej duże, otwarte, często brak dostępu do światła dziennego wymuszał doświetlenie ich poprzez zastosowanie szklanych drzwi lub ścian.

Kiedyś podyktowane to było koniecznością, dzisiaj w nieco innym, bardziej luksusowym wydaniu nurt podbija świat designu. Wnętrza są raczej stonowane, chłodne, przepełnione betonem, metalem i cegłami.

Jak wyglądają drzwi loftowe?

Myślę, że to dobry moment, żeby wrócić do tematu drzwi industrialnych. Przede wszystkim ważny jest ich wygląd i funkcjonalność, którą ze sobą niosą. Drzwi zbudowane są z metalowych ramek wypełnionych szkłem.

Dzięki temu wprowadzają wrażenie otwartości przestrzeni. Ważne jest to szczególnie przy małych wnętrzach. Dodatkowo dają możliwość doświetlenia pomieszczeń, które nie mają dostępu do okien i światła dziennego.

Warto zauważyć, że drzwi często idą w parze z całą ścianą, która stanowi pewną przegrodę między dwoma pomieszczeniami. Wyjątkowo dobrze sprawdza się np. jako przejście z salonu do kuchni.

Drzwi industrialne – do jakich wnętrz?

Chociaż drzwi loftowe idealnie pasują do wnętrz urządzonych w tym stylu, można je z powodzeniem wykorzystać w innych aranżacjach. Zawsze powtarzam, że wnętrza nie lubią nudy i warto eksperymentować, próbować czegoś nowego.

Styl industrialny z zasady dedykowany jest do dużych przestrzeni. Moim jednak zdaniem drzwi industrialne są nieocenione przy małych mieszkaniach. Dobrze wykorzystane potrafią zupełnie odmienić wnętrze.

Można je zastosować do wizualnego powiększenia przestrzeni. Doskonale doświetlają mniejsze pomieszczenia. Wprowadzają wrażenie otwartości przestrzeni. To tylko kilka zalet, które są wyjątkowo cenne z punktu widzenia małego wnętrza.

W starym budownictwie, w którym mieszkanie o powierzchni 30 m2 dzielono na salon, kuchnię, sypialnię, łazienkę i przedpokój można odmienić stosując drzwi i ścianki loftowe. Z kilku małych pomieszczeń można stworzyć ciekawą, przyjemniejszą do życia przestrzeń.

Ogromną zmianą będzie, chociażby połączenie kuchni i salonu. Często rezygnuje się również ze ścianek działowych w korytarzu kosztem właśnie szklanej zabudowy, która wizualnie powiększy pomieszczenie.

Meble industrialne

Do wykończenia wnętrza potrzebne są meble. I tutaj również styl industrialny ma nam wiele do zaoferowania. Z produktów, których posiadanie we własnym domu warto przemyśleć mogę wymienić: stół, stolik kawowy, konsolę, regał.

Każdy z tych mebli będzie nieco nawiązywał stylem do drzwi. Podstawę stołu, czy stolika najczęściej wykonuje się z metalu pomalowanego na czarny kolor. Żeby wprowadzić trochę ciepłego, przyjemniejszego klimatu, blaty powstają z drewna.

Regał i konsola są ciekawymi meblami, które można wykorzystać do przechowywania dodatków, książek, kwiatów. Czym byłoby wnętrze pozbawione ulubionych przedmiotów, pamiątek, zdjęć rodzinnych? Są one dopełnieniem aranżacji i sprawiają, że czujemy się dobrze we własnym domu.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem drzwi Drewno i Forma.

https://drewnoiforma.pl/Drzwi-loftowe

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Czym są 'huddle rooms'​? Rozwiązania do telekonferencji dla tych pomieszczeń

2021-05-25

Według raportów wielu instytucji (w tym Grand View Research) wciąż bardzo mocno rośnie zapotrzebowanie na… »

Posadzki żywiczne Deckshield na parkingu Apartamentów przy Warzelni w Browarach Warszawskich

2021-05-20

Apartamenty przy Warzelni to najwyższej jakości inwestycja mieszkaniowa i ikona Browarów Warszawskich… »

Uszkodzone narożniki ścian – zobacz, jak naprawiać i zapobiegać!

2021-05-20

Obtłuczone narożniki ścian to niezbyt estetyczny widok, jednak bardzo częsty w naszych domach i mieszkaniach.… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2021 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro