Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Walcząc z upałami - czyli jak zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń latem

Porady i informacje...

2020-07-22  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Choć latem zależy nam na słonecznej i ciepłej pogodzie, utrzymujące się wysokie temperatury stają się w perspektywie czasu bardzo męczące. Coraz częściej spotykanym problemem w okresie letnim jest nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń, co skutecznie utrudnia znalezienie schronienia przed ukropem. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie poradzić z rosnącą temperaturą pomieszczeń? Na te pytania odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Zmiany klimatyczne spowodowały, że od kilku lat mamy do czynienia z wybitnie ciepłym sezonem letnim. Wzrost temperatur, a nawet wielodniowe upały sprawiają, że coraz trudniej nam się funkcjonuje i chętniej poszukujemy chłodnych miejsc. Taka pogoda sprawia, że w wielu domach robi się coraz goręcej. Montaż klimatyzacji nie jest jedynym rozwiązaniem letnich problemów z temperaturą. Sposobów na ochłodzenie wnętrz jest więcej.

Dlaczego temperatura jest ważna?

Według ogólnych zaleceń temperatura w mieszkaniu powinna wahać się między 18 a 22°C. Specjaliści zauważają, że właśnie w takich warunkach najlepiej nam się myśli, a także regeneruje. Latem, gdy na termometrach widzimy ponad 30°C naturalnym jest, że poszukujemy schronienia i odpoczynku wewnątrz budynków. W wielu przypadkach jednak jest to złudna ucieczka przed upałem.

- Biorąc pod uwagę fakt, że z powodu tegorocznej pandemii wiele osób wakacje spędzi pracując w trybie home office bez biurowej klimatyzacji, a dodatkowo wszelkie aktywności pozadomowe zostaną ograniczone, temperatura w naszym domu będzie miała dla nas większe niż dotychczas znaczenie. Gorące powietrze przenikające do wnętrza wywołuje uczucie zmęczenia i osłabienia. Zarówno praca, jak i odpoczynek są w takich warunkach znacznie utrudnione. Badania wskazują, iż nawet jednostopniowy wzrost temperatury, powyżej 24°C wewnątrz powoduje uczucie dyskomfortu i spadek wydajności pracy o około 5% - mówi Rafał Buczek z firmy Awilux, produkującej okna i drzwi.

Jedną z przyczyn nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń jest niewystarczająca izolacja ścian budynku czy dachu oraz montaż niskiej jakości okien, które nie są dostosowane do potrzeb mieszkańców i nie uwzględniają nadmiernego nasłonecznienia w upalne dni. W przypadku budowy domu czy gruntownego remontu warto dokładnie przemyśleć kwestie izolacyjności, a także przyjrzeć się szczelności okien i ich funkcjonalności . To właśnie od tego elementu powinniśmy rozpocząć walkę z nagrzewającymi się pomieszczeniami.


Zacznijmy od podstaw

Montaż odpowiednich okien, dopasowanych do potrzeb mieszkańców i uwzgledniających nasłonecznienie, pomoże w utrzymaniu właściwego klimatu wewnątrz domu czy mieszkania. Nowoczesne, szczelne i przede wszystkim dobrze zaprojektowane okna, które stanowią blokadę dla upalnego powietrza wpadającego do środka, pomogą w obniżeniu temperatury panującej wewnątrz. Decydując się na zakup nowej stolarki, warto zwrócić uwagę na parametry termoizolacyjne i odpowiednie wyposażenie okien w dodatkowe elementy poprawiające komfort cieplny (szyby, systemy osłonowe). Kupując nowe okna koncentrujemy się głownie na tym, aby miały bardzo dobre parametry termiczne i zapewniały izolację przed zimnem. Zastosowane w takich oknach szkło ma za zadanie wpuszczanie jak największej ilości światła i energii słonecznej, co za tym idzie ciepła i ograniczenie jego wydostawania się na zewnątrz. W okresie letnim ma to jednak swoje minusy w postaci nadmiernego nagrzewania budynku. Dostępne w ofercie Awilux okna oparte na technologii Schüco to nowoczesne rozwiązania dedykowane do domów energooszczędnych, uwzględniających charakterystykę budynku i potrzeby jego użytkowników.

Dodatkowe wyposażenie

Trendy panujące w stolarce okiennej pokazują, że coraz chętniej decydujemy się na bardzo duże przeszklenia. Takie okna muszą więc spełniać najwyższe parametry termoizolacyjne. W upalne dni stolarka, która z założenia miała nam dostarczyć jak najwięcej światła i dać poczucie przestrzeni, może także przynieść nam problemy związane z wielogodzinnym nagrzewaniem. W takich przypadkach warto rozważyć dodatkowe wyposażenie okien i drzwi balkonowych czy tarasowych.

- W walce z gorącym powietrzem bardzo pomocne będą również różnego rodzaju systemy osłonowe. W zależności od nasłonecznienia, rodzaju przeszkleń czy opcji dodatkowych możemy wybierać między wieloma rozwiązaniami. Tradycyjne rolety czy żaluzje wewnętrzne oczywiście zablokują światło dostające się do pomieszczeń, ale nie odbiją energii cieplnej - czyli wewnątrz nie będzie raziło nas światło, ale pokój nadal będzie się nagrzewał. W tym przypadku warto zastanowić się nad wszelkiego rodzaju zewnętrznymi osłonami – dodaje Rafał Buczek z firmy Awilux.

Ciekawym rozwiązaniem blokującym światło słoneczne jest dostępny w ofercie Awilux Ekran Light Control, który znacząco poprawia parametry termiczne okna. System stanowi dodatkowy sposób na utrzymanie optymalnej temperatury i zacienienia pomieszczeń. Montowany jest na zewnątrz okna, chroniąc przed słońcem oraz zabezpieczając szyby przed nagrzaniem. Ekran dostępny jest w wielu kolorach, dlatego idealnie wpisze się w charakter każdej fasady.

Innym popularnym rozwiązaniem z oferty Awilux są rolety oraz żaluzje zewnętrzne. Ich skuteczność jest znacznie większa niż w przypadku tych samych rozwiązań wewnętrznych. Stanowią one ekran termiczny sprawiający, że promienie słoneczne nie przedostają się do wnętrza i nie nagrzewają go. Żaluzje fasadowe potrafią zatrzymać około 80% energii słonecznej, a dodatkowo mogą dowolnie ograniczać kąt i intensywność wpadającego światła. Natomiast rolety zewnętrzne wykonane są z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i jednocześnie skutecznie blokują promienie słoneczne.

Kolejnym rozwiązaniem zmniejszającym nadmierne nagrzewanie pomieszczeń jest zastosowanie szkła selektywnego, przeciwsłonecznego, które w swojej budowie ma ściśle określone parametry, dotyczące przepuszczania energii słonecznej, przejrzystości szyby, jej barwy i odbicia światła. Dobór takiego szkła powinien być skonsultowany z architektem i producentem okien.

- Należy jednak pamiętać, że nadmierne nagrzewanie pomieszczeń może być także spowodowane otwieraniem okien czy drzwi balkonowych lub tarasowych podczas bardzo wysokich temperatur. W ten sposób nierzadko tropikalne powietrze wpada do środka, a tym samym temperatura bardzo szybko wzrasta. W wyjątkowo upalne dni warto pamiętać o właściwym wietrzeniu pomieszczeń - optymalnie w godzinach, gdzie temperatura na zewnątrz jest najniższa oraz wykorzystaniu osłon zewnętrznych – podsumowuje Rafał Buczek.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Czym są 'huddle rooms'​? Rozwiązania do telekonferencji dla tych pomieszczeń

2021-05-25

Według raportów wielu instytucji (w tym Grand View Research) wciąż bardzo mocno rośnie zapotrzebowanie na… »

Posadzki żywiczne Deckshield na parkingu Apartamentów przy Warzelni w Browarach Warszawskich

2021-05-20

Apartamenty przy Warzelni to najwyższej jakości inwestycja mieszkaniowa i ikona Browarów Warszawskich… »

Uszkodzone narożniki ścian – zobacz, jak naprawiać i zapobiegać!

2021-05-20

Obtłuczone narożniki ścian to niezbyt estetyczny widok, jednak bardzo częsty w naszych domach i mieszkaniach.… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2021 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro