Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Ocieplenie budynku – jak zmaksymalizować przestrzeń użytkową balkonów i loggii?

Informacje...

2020-07-22  Autor: BAUMIT   Źródło: BAUMIT   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Balkony i loggie to dodatkowa przestrzeń użytkowa i większy komfort mieszkańców. Choć pomysłów na ich zaaranżowanie jest wiele, to wszyscy jesteśmy zgodni co do ich powierzchni – im większa, tym lepiej. Jak to pogodzić z systemem ociepleń budynków, który wymusza zastosowanie coraz grubszych płyt termoizolacyjnych? Jest na to sposób!

Balkony i loggie to dla wielu osób ulubione miejsca w mieszkaniach i domach. Latem zmieniają się w małe strefy relaksu albo ogródki, a zimą – służą za cenny schowek na wszystko, co nie znalazło swojego miejsca w domu. Uwielbiamy obserwować z nich krajobraz i cieszyć się kawą wypitą w blasku słońca. Aranżujemy je i dekorujemy, by wypoczywało się jeszcze przyjemniej, ciągle dbając o maksymalną ilość wolnego miejsca. A z tą nie jest łatwo – balkony i loggie same w sobie nie są duże, a przy ocieplaniu budynku przestrzeń użytkowa zostaje dodatkowo pomniejszona. Korzyści płynących z termoizolacji ścian jest wiele – m.in. oszczędność energii, zdrowy mikroklimat wewnętrzny i zmniejszenie emisji CO2 – dlatego nie warto z niej rezygnować. Grunt to znaleźć rozwiązanie, które sprawi, że wilk będzie syty i owca cała.


Termoizolacja – co mówi prawo?


Każdy, kto chce ocieplić budynek, powinien stosować się do regulacji w zakresie efektywności energetycznej, określonych przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W 2013 roku wprowadzono nowelizację dotychczas obowiązującego rozporządzenia z 2002 r., dotyczącego warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie. W jej wyniku zmniejszono maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych różnych rodzajów budynków. Zmieniono także sposób obliczania wskaźnika EP, który mówi o rocznym zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną. Modyfikacje mające obniżyć zapotrzebowanie na energię użytkową postępowały – w 2014 roku współczynnik U dla ścian zewnętrznych wynosił 0,25 W/(m² · K), a 3 lata później został zmniejszony do 0,23 W/(m² · K). 2021 rok zapowiada kolejną zmianę – współczynnik ciepła będzie na poziomie 0,20 W/(m² · K).


Czym to skutkuje? Nowo wybudowane budynki będą znacznie lepiej izolowane termicznie, w konsekwencji cieplejsze od swoich poprzedników. Wymusza to jednak na inwestorach i architektach zastosowanie w systemach ociepleń znacznie grubszych niż wcześniej płyt styropianowych czy z wełny mineralnej. Niestety może się to negatywnie odbić na wyglądzie całej bryły, jak i zmniejszyć powierzchnię użytkową balkonów czy loggii, tak ważną dla mieszkańców. Już teraz termoizolacja wykonana z popularnych płyt EPS o współczynniku λ=0,040 W/mK ma grubość 20-25 cm. Jeśli użyjemy materiału o większej grubości, ocieplony budynek może stracić swój kształt i wydawać się „ciężki” oraz nieforemny. Głęboko osadzone okna, szczególnie te mniejsze, „znikną” w przysadzistej formie, dostarczając o wiele mniej światła słonecznego. Trudne może być również estetyczne połączenie fasady z fundamentami. Wygląd ścianek kolankowych czy wykuszy także będzie daleki od ideału. Warto pamiętać również o tym, że przy gęstej zabudowie obowiązują ograniczenia zewnętrznych wymiarów budynków. Krótko mówiąc – pojawia się problem.


Jak znaleźć rozwiązanie?


– Wykorzystanie grubszej warstwy ocieplenia w celu zapewnienia właściwej termoizolacji ścian to jedno z możliwych rozwiązań, które może się finalnie okazać mało praktycznym i estetycznym zabiegiem. Nowe regulacje prawne w zakresie efektywności energetycznej sprawiły, że producenci materiałów budowlanych zaczęli szukać alternatywnych dróg w dziedzinie termoizolacji budynków. Rozwiązaniem funkcjonującym już powszechnie w praktyce, jest zastosowanie w systemie ociepleń wysokoefektywnej – o niższym przewodzeniu ciepła – termoizolacyjnej płyty styropianowej, takiej jak Baumit StarTherm – mówi Tomasz Jarzyna, Product Manager firmy Baumit


Płyty styropianowe są najpopularniejszym obecnie na rynku materiałem wykorzystywanym w termoizolacji budynków, jednak nie wszystkie mają te same parametry. Przykładowo, grafitowa płyta Baumit StarTherm o grubości 12 cm (λ=0,031 W/mK) zapewni efekt, jaki dałby biały styropian o współczynniku przewodności cieplnej λ=0,040 W/mK i grubości 15 cm. Zyskamy jeszcze więcej cennej powierzchni użytkowej, jeśli zastosujemy termoizolacyjną płytę z rdzeniem ze sztywnej pianki fenolowej Baumit ResolutionTherm. Niezwykle niska przewodność cieplna (λ=0,022 W/mK) wpływa na wysoką izolacyjność termiczną materiału, dzięki czemu grubość może zostać maksymalnie zredukowana, w tym przypadku do 8 cm, co daje duże większe możliwości przy ocieplaniu budynków i pozwala zminimalizować straty powierzchni użytkowej.


Skuteczna termoizolacja może iść w parze z estetyką budynku, jak i zachowaniem maksymalnej przestrzeni użytkowej balkonów i loggii pod warunkiem, że wybieramy najefektywniejsze rozwiązania. Pamiętajmy, że im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepsza izolacyjność materiału, a co za tym idzie – więcej miejsca na przydomową strefę wypoczynkową.

 

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

Styropian grafitowy

Baumit ResolutionTherm

Zmiana grubości izolacji termicznej ścian w okresie 2014-2021 wynikająca ze zmiany regulacji prawnych

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Ekologiczne i innowacyjne rozwiązania w polskich domach

2020-08-12

Blisko połowa osób, które przeprowadzały remont w ubiegłym roku, zwracała uwagę na ekologiczne… »

Lekko, gładko i wydajnie – tynk do wnętrz Baumit MVR Uni Fine

2020-08-12

Tynkowanie to wciąż najpopularniejszy sposób wykańczania wnętrz. Gdy naszym celem jest uzyskanie… »

Pokój ucznia na szóstkę!

2020-08-12

Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny? Trudno przewidzieć, czy po wakacjach dzieci będą widywać swoich… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro