Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Ekspert radzi: jak szybko i skutecznie kleić różne materiały

Informacje...

2019-04-09  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Klejenie to jeden z najprostszych i najchętniej wybieranych sposobów mocowania i łączenia. Pod-stawą solidności spojenia jest dobranie odpowiedniego kleju, zwłaszcza jeśli mamy do przytwier-dzenia ciężkie lub trudnodostępne elementy. Wiktor Loręcki, Specjalista ds.produktu marki Bostki podpowiada, na co zwrócić uwagę, aby połączenie było trwałe, a jednocześnie powierzchnie nie uległy uszkodzeniu.

Klej Mamut Glue to preparat od lat już cieszący się zaufaniem zarówno majsterkowiczów, jak i pro-fesjonalnych budowlańców. I nic dziwnego, bo dzięki innowacyjnej formule i szerokiemu spektrum zastosowań zrewolucjonizował prace naprawcze i remontowe. Produkt znany dotąd pod marką Den Braven, od stycznia 2019 r. zyskał nowe opakowanie i logo Bostik. Nowa etykieta i marka to jedyne aspekty, które uległy zmianie. W kartuszach z charakterystycznym zielonym gekonem zna-leźć bowiem można ten sam sprawdzony, niezawodny klej montażowy na bazie MS Polimeru.  Dla-czego i kiedy warto po niego sięgnąć?

Solidne mocowanie ciężkich elementów

Może wydawać się, że montowanie przedmiotów o znacznej wadze wymaga łączenia mechaniczne-go, za pomocą np. śrub, gwoździ czy nitów. Są to jednak metody wymagające ingerencji w strukturę materiału i często dające niezadowalający efekt estetyczny. Kuszącą alternatywą jest klejenie, po-zwalające w prosty sposób, bez użycia specjalistycznych narzędzi uzyskać niewidoczne połączenie. Jednak czy klej utrzyma rynnę, ciężki parapet, blat kuchenny, panel dekoracyjny, tablicę czy półkę? Jedną z kluczowych cech kleju, wpływających na trwałość połączeń i możliwość stosowania go w przy-padku dużych obciążeń, jest wytrzymałość na zerwanie. Mamut Glue wytrzymuje obciążenia nawet do 22 kg/cm2. Co więcej, jest trwale elastyczny, dzięki czemu amortyzuje drgania i kompensuje ruchy podłoża oraz mocowanego elementu – wyjaśnia  ekspert marki Bostik.

W przypadku wielu klejów, szczególnie gdy mamy do czynienia ze znacznym obciążeniem, wyma-gane jest podparcie do chwili pełnego związania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trudno jest za-montować jakąś konstrukcję wspierającą lub ścisnąć spajane elementy. Mamut Glue zapewnia na-tychmiastowy, mocny chwyt, który pozwala na montaż nawet stosunkowo ciężkich elementów bez konieczności ich podpierania. Wystarczy nałożyć klej pionowymi pasami w odstępach co ok. 20 cm, za pomocą dołączonego, specjalnego aplikatora, następnie złączyć i docisnąć elementy. Pamiętajmy o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej o grubości 2-3 mm, która daje gwarancję pełnego utwardzenia. Dzięki temu można bez problemu używać kleju nawet w trudno dostępnych miejscach – podkreśla Wiktor Loręcki z marki Bostik.

Od plastiku, przez kamień i metal, do szkła i luster

Kolejną ważną kwestią, decydującą o skuteczności klejenia, jest dobór produktu dostosowanego do zespalanych materiałów. Można zastosować wyspecjalizowane preparaty przeznaczone do danego rodzaju powierzchni. Skutkuje to jednak koniecznością kupowania wielu różnych klejów, a szcze-gólnie kłopotliwe może okazać się w przypadku łączenia różnych materiałów. Jednoskładnikowy Mamut Glue dobrze współpracuje z wieloma materiałami. Może być aplikowany m.in. na drewno, ceramikę, beton, PCW, szkło, metal, czy kamień. Nie zawiera szkodliwych izocyjanianów, silikonu, rozpuszczalników, polichlorku winylu i plastyfikatorów. Dzięki neutralności chemicznej nie uszkodzi nawet tak wrażliwych powierzchni jak warstwa srebrzankowa luster – mówi Specjalista ds. produktu marki Bostik.   

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

POMALUJ SWÓJ AZYL NA WIOSNĘ

2020-05-22

Stworzyłam Chalk Paint trzydzieści lat temu, ponieważ potrzebowałam farby uniwersalnej, która może być… »

Kolekcja AMALFI marki Nowodvorski Lighting – ukłon w stronę stylu loftowego

2020-05-22

Urządzając dom lub mieszkanie należy zadbać o każdy szczegół. Jednym z ważnych detali, których nie… »

Montaż paneli laminowanych – wskazówki dla początkujących

2020-05-22

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na metamorfozę wnętrza bez konieczności wymiany całego wyposażenia.… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro