Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Ocieplenie budynku z programem Czyste Powietrze – jaki system ociepleń wybrać?

Porady i informacje...

2019-02-04  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Jeśli planujesz ocieplenie budynku i zdecydowałeś się na złożenie wniosku o dofinansowanie termomodernizacji domu w ramach rządowego programu Czyste Powietrze, pewnie zastanawiasz się, jaki system ociepleń wybrać. Czy budynek na pewno wymaga pełnego ocieplenia, czy wystarczy go tylko docieplić? Jaką metodę ocieplenia wybrać? Jaki materiał izolacyjny będzie najlepszy? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci Caparol.

We właściwie ocieplonym budynku koszty ogrzewania są niższe, a także łatwiej w nim osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach (w porównaniu do nieocieplonego albo niewłaściwie budynku), co znacząco wpływa na samopoczucie i komfort cieplny domowników. W ocieplonym budynku nie wykrapla się wilgoć z powietrza na powierzchni ścian, a w efekcie nie dochodzi do rozwoju grzybów.

To tylko parę powodów, dla których warto zadbać o odpowiednią termomodernizację domu mieszkalnego. Ocieplenie lub docieplenie budynku jest teraz szczególnie korzystne, ponieważ trwa rządowy program Czyste Powietrze, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu.

Jak sprawdzić czy dom wymaga termomodernizacji?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na komfort cieplny domowników – jeśli mimo odkręconych na maksymalną moc grzejników czujesz chłód w domu, warto pomyśleć albo o wymianie urządzenia grzewczego albo o ociepleniu budynku (szczególnie, jeśli ściany zewnętrzne budynku są ciągle zimne od wewnątrz). Kolejnym krokiem powinno być przeanalizowanie rachunków za ogrzewanie, aby sprawdzić, czy nie przepłacasz niepotrzebnie. Warto też skonsultować się bezpośrednio ze specjalistami, którzy ocenią jakość dotychczasowego ocieplenia. Często budynek jest ocieplony, ale tylko cienką warstwą izolacji np. o grubości 5 cm. Warto wtedy docieplić dom dodatkową warstwą izolacji lub usunąć całą starą izolację i nałożyć grubszą.

Jaką metodą nakładać system ociepleń?

Ściany można ocieplić na dwa sposoby – metodą lekką mokrą lub lekką suchą. Najpopularniejsza i najczęściej stosowana w nowym budownictwie jest metoda lekka mokra, określana również skrótem ETICS lub BSO. Polega ona na tym, że z odpowiednio dopasowanych materiałów tworzy się elewacyjną warstwę termoizolacyjną. W praktyce poszczególne elementy tego systemu to:

•    klej do płyt izolacyjnych – masa klejowo-szpachlowa,

•    płyty z wełny mineralnej lub styropianu,

•    warstwa zbrojona – masa klejowo-szpachlowa,

•    środek gruntujący,

•    tynk elewacyjny,

•    farba elewacyjna (opcjonalnie).

Jeśli decydujesz się na nakładanie ocieplenia metodą ETICS, musisz wybrać rodzaj izolacji – wełnę lub styropian. Oba materiały różnią się parametrem przenikania ciepła. Najlepsze wełny mają λ=0,035-0,037, natomiast najlepsze styropiany λ=0,030-0,032. Odmienne są też niektóre ich właściwości.  Montaż styropianu jest prostszy, materiał jest też w dużym stopniu odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Jego dużą wadą jest jednak brak odporności na wysokie temperatury i ogień. Natomiast wełna mineralna wykazuje wysoką dyfuzyjność (przepuszczalność powietrza i wilgoci) oraz jest niepalna. 

Jeśli decydujesz się na termomodernizację domu, np. w ramach programu Czyste Powietrze, sprawdź ofertę systemów ociepleń marki Caparol. Szczególnie polecany jest system Capatect Classic, który zapewnia oryginalne techniki dekoracyjne, takie jak efekt betonu, klinkieru czy naturalnej deski. W tym systemie ociepleń warto zwrócić uwagę na tynk elewacyjny silikonowy AmphiSilan Fassadenputz R+K, który gwarantuje estetyczne wykończenie np. o fakturze kornika lub baranka, z możliwością barwienia jasnymi kolorami. Tynk taki jest dodatkowo wytrzymały na niekorzystne warunki atmosferyczne i obciążenia mechaniczne, wysoce przepuszczalny dla pary wodnej oraz odporny na porastanie glonami. 

Więcej informacji o systemach ociepleń i programie Czyste Powietrze znajdziesz na stronie www.caparol.pl lub www.ekstremalnefasady.pl.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Ekologiczne i innowacyjne rozwiązania w polskich domach

2020-08-12

Blisko połowa osób, które przeprowadzały remont w ubiegłym roku, zwracała uwagę na ekologiczne… »

Lekko, gładko i wydajnie – tynk do wnętrz Baumit MVR Uni Fine

2020-08-12

Tynkowanie to wciąż najpopularniejszy sposób wykańczania wnętrz. Gdy naszym celem jest uzyskanie… »

Pokój ucznia na szóstkę!

2020-08-12

Jak będzie wyglądał nadchodzący rok szkolny? Trudno przewidzieć, czy po wakacjach dzieci będą widywać swoich… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2020 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro