Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Pokonaj smog – jak walczyć o czyste powietrze?

Informacje...

2018-12-13  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Vaillant   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że nasz kraj rocznie wydaje 30 mld euro na walkę z konsekwencjami smogu. A walka ta nie jest łatwa – smog atakuje na wielu frontach. Wpływa negatywnie na zdrowie, środowisko i gospodarkę. Na szczęście do walki z nim może stanąć każdy, wystarczy poznać źródło złego stanu powietrza oraz podjąć odpowiednie działania. Jak to zrobić?

Aż 94% Polaków zauważa problem smogu w Polsce, jednak tylko część z nich usiłuje się przed nim bronić. Jak wskazują badania przeprowadzone przez Instytut ARC Rynek i Opinie, jedynie co piąty badany śledzi alerty smogowe i, kiedy poziom smogu jest wysoki, ogranicza wychodzenie na zewnątrz lub zakłada specjalne maski antysmogowe.

Nie każdy jednak wie, w jaki sposób długoterminowo wpłynąć na zmniejszenie poziomu smogu. Aby ułatwić tę walkę, Vaillant przygotował infografikę, w której wskazuje winowajców smogu i krok po kroku wyjaśnia, jak można skutecznie wpłynąć na ich pokonanie.

Smog – poznaj przeciwnika

Smog to mgła zawierająca zanieczyszczenia, głównie pyły i gazy powstałe ze spalania węgla w piecach, spaliny samochodowe lub te wytwarzane przez zakłady przemysłowe. Można wyróżnić dwa rodzaje smogu:

•    Smog fotochemiczny (utleniony) – powstaje głównie w lecie, gdy temperatura powietrza jest wysoka, a na ulicach panuje duży ruch. Tak zwany smog typu Los Angeles. W Polsce czasami występuje w Krakowie.
•    Smog klasyczny (typ londyński) – to o nim myślimy, gdy rozmawiamy o smogu w Polsce. Występuje najczęściej w okresie zimowym (od listopada do lutego), w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której domy ogrzewane są w nieekologiczny sposób.  

Poznaj winowajców smogu i sprzymierzeńców w walce z nim

Przyczyn wysokiego poziomu smogu w Polsce należy szukać w przestarzałych kotłach na paliwa stałe, braku właściwego ocieplenia domu, który generuje większe zużycie paliwa, oraz w transporcie samochodowym. Aby wpłynąć na polepszenie stanu powietrza w sezonie zimowym, warto wymienić dotychczasowe urządzenia grzewcze, zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii i prawidłowo ocieplić budynek.

Dzięki instalacji nowoczesnego kotła kondensacyjnego obniżysz emisję spalin – urządzenie to zużywa nawet o 30% mniej paliwa niż tradycyjne „kopciuchy”. Natomiast urządzenia wykorzystujące OZE (np. pompa ciepła) wcale nie emitują CO2 w miejscu eksploatacji.

5 kroków, które sprawią, że walka ze smogiem będzie skuteczna

Do walki ze smogiem należy podejść kompleksowo, a wsparcie pojedynczych osób może przyczynić się do znaczących zmian stanu powietrza. Jak w prostych krokach możesz wesprzeć walkę o czyste powietrze?

1.    Zmodernizuj system grzewczy w swoim domu – aby nie generować ogromnych ilości niekorzystnych dla środowiska zanieczyszczeń, warto wymienić stare urządzenia grzewcze na nowoczesne i efektywniejsze kotły kondensacyjne lub zdecydować się na ekologiczną pompę ciepła.
2.    Generuj własną energię – wystarczy, że zamontujesz instalację fotowoltaiczną, aby zyskać niezależność energetyczną. Prąd do sprzętów domowych (w tym także do pracy pompy ciepła) pozyskasz z odnawialnego źródła energii – słońca.
3.    Postaw na rekuperację – dzięki niej nie tylko odzyskasz ciepło powietrza wewnętrznego w trakcie wentylacji, ale również oczyścisz powietrze.
4.    Zadbaj o termomodernizację i ociepl dom – przez nieodpowiednio izolowane ściany budynku ucieka aż do 40% energii cieplnej.
5.    Przesiądź się z samochodu w komunikację miejską – w dużych miastach samochody generują nawet 20% smogu.

Więcej informacji o walce ze smogiem znajdziesz w przygotowanej przez markę Vaillant infografice „Pokonaj smog – jak walczyć o czyste powietrze?”.

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Tynkowy zawrót głowy, czyli na co zwrócić uwagę wybierając wykończenie elewacji

2019-06-13

W sferze dekoracyjnej systemów ociepleń, na elewacjach budynków królują cienkowarstwowe… »

Wakacyjny klimat na wyciągnięcie ręki, czyli jak zaaranżować strefę tarasową?

2019-06-13

Podróżować, podróżować jest bosko! – śpiewała Kora i z pewnością miała rację. A gdyby tak z… »

Betonowe szaleństwo – stylowe dekoracje do domu i ogrodu

2019-06-13

DIY – z angielskiego do it yourself, czyli zrób to sam, to idea określająca własnoręcznie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro