Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Mikroapartamenty – przyczyna czy skutek zachodzących zmian społecznych?

Informacje...

2018-12-13  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Temat mikroapartamentów wzbudza dużo kontrowersji. Z jednej strony krytykowane są za małą powierzchnię i jednoczesny wysoki koszt metra kwadratowego, a z drugiej cieszą się ogromnym popytem wśród inwestorów i najemców. Czy trend budowania kompaktowych lokali wpływa na to, jak z mieszkań korzystamy czy też jest odwrotnie – to zmiany społeczne i obecny styl życia wpływają na ewolucję mieszkalnictwa? Jak na tę sprawę zapatrują się projektanci budynków z mikroapartamentami?

Mikroapartamenty – charakterystyka

Mikroapartamenty budowane są w dużych miastach w pobliżu szkół wyższych i siedzib korporacji. Charakteryzuje je wyższy standard wykończenia części wspólnych i lokali „pod klucz”, ale mały metraż. W założeniu są to lokale dla studentów i osób pracujących, najczęściej singli i bezdzietnych par.
Traktowane są jako lokale przejściowe, na parę lat, dlatego kupowane są najczęściej w celach inwestycyjnych – przez osoby prywatne, firmy lub korporacje, które później udostępniają je swoim pracownikom jako dodatkowy benefit. Choć cena za metr kwadratowy jest stosunkowo wysoka, to samodzielny lokal można nabyć np. we Wrocławiu za nieco ponad 100 tys. zł.  Kwota całkowita jest bardzo atrakcyjna, dlatego chętnych nie brakuje.
Na Zachodzie ten model mieszkalnictwa jest popularny od lat – m.in. w Japonii czy Nowym Jorku. W Polsce pierwszy budynek z mikroapartamentami pojawił się we Wrocławiu w 2013 r. Był to Starter, zaprojektowany przez biuro architektoniczne AP Szczepaniak. Budynek okazał się ogromnym sukcesem i doczekał się realizacji kolejnych etapów – Startera 2 i Startera 3.
Warto zauważyć, że w Europie ok. 50% wszystkich lokali jest wynajmowanych, podczas gdy w Polsce ten odsetek wynosi zaledwie 5%. Prognozuje się, że z czasem zaczniemy zbliżać się do zachodniego modelu, więc na rynku najmu jest jeszcze ogromna nisza do zagospodarowania.

Metr kwadratowy coraz droższy

Od 2008 r. obserwujemy w Polsce dynamiczny wzrost cen metra kwadratowego mieszkań – szczególnie w dużych miastach. Średnie zarobki również rosną, ale w tempie znacznie mniejszym, dlatego osoby, które chcą nabyć mieszkanie, mają dwa wyjścia. Pierwszym jest zakup lokalu mniejszego, których oferta na rynku jest też coraz większa. Drugim jest zamieszkanie dalej od centrum, nawet na obrzeżach, gdzie cena za metr kwadratowy bywa znacznie poniżej średniej. 
Wydaje się, że popyt na mniejsze mieszkania nie jest jednak wyłącznie wynikiem drożejącego metra kwadratowego w miastach. Według projektantów Starterów jest wręcz odwrotnie – to skutek tego, jak zmienia się społeczeństwo.

Nowy styl życia


Polacy żyją coraz bardziej świadomie i dojrzale. Odpowiednio się odżywiają, uprawiają sporty, kształcą się, korzystają z kultury i robią kariery. W związku z tym mniej czasu spędzają w domu, traktując go często jak hotel. Z myślą o nich jako pierwsi w Polsce zaprojektowaliśmy w pełni funkcjonalne mikroapartamenty o powierzchni od 12 mkw. Ich przewaga nad hotelem polega jednak na tym, że mieści się w nich wszystko, co potrzebne do codziennego życia: aneks kuchenny, łazienka, kącik do pracy i sypialnia. Co ważne, oferują pobyt długoterminowy. Znajdują się w świetnej lokalizacji, blisko uczelni, pracy i centrum miasta – komentuje Agnieszka Szczepaniak, architekt oraz dyrektor ds. rozwoju i PR w AP Szczepaniak, która brała udział w projektowaniu trzech wrocławskich Starterów.

Bliskość ważniejsza niż metraż

Coraz więcej mówi się o jakościowym spędzaniu wolnego czasu. Nasze zarobki bardziej nas satysfakcjonują, żywimy się z rozmysłem, a tym samym korzystamy z szerokiej gamy usług gastronomicznych, chętniej wydajemy pieniądze na kulturę i rozrywkę – o którą trudno na przedmieściach. Coraz większa liczba osób kalkuluje też czas spędzony na dojazdach – i chce go w samochodzie spędzać jak najmniej. Dlatego o mniejszym metrażu, ale bliżej centrum, myślą już nie tylko single, lecz także rodziny z dziećmi czy seniorzy. Tendencja powrotu do centrów miast przybiera i będzie przybierać na sile.

Jak projektuje się mikroapartamenty

Osoby zainteresowane mieszkaniem w mikroapartamentach mają konkretne wymagania. Dlatego podczas projektowania tego typu lokali zasadniczą kwestią jest ich funkcjonalność i maksymalne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. – W procesie projektowania myślimy w bardzo dużej mierze o kliencie docelowym – jak wygląda jego dzień, jak lubi spędzać czas, jak będzie korzystać z przestrzeni i sprzętów domowych. Dzięki tej wiedzy możemy przewidzieć, co jest niezbędne w lokalu i co może pełnić dwie wymienne funkcje zależnie np. od pory dnia – podkreśla Agnieszka Szczepaniak. Ważne są unikatowe rozwiązania, dlatego większość mikroapartamentów sprzedawanych jest w wersji „pod klucz” – ze specjalnie zaprojektowanymi, wielofunkcyjnymi meblami i sprzętami. 
Należy pamiętać, że mikroapartamenty to nie tylko metry kwadratowe samego lokalu, lecz także przemyślane części wspólne, które stanowią jego uzupełnienie czy wręcz przedłużenie. Mieszkańcy otrzymują dostęp do pralni, siłowni, strefy rekreacyjnej czy ogólnodostępnego tarasu.

Zmienia się postrzeganie tego, czym jest komfortowe mieszkanie. Trend na powrót do centrów miast i pragnienie jakościowego spędzania czasu wolnego sprawiają, że wiele osób woli mieszkać na mniejszej przestrzeni, ale z łatwym dostępem do kultury czy rozrywki. Dla tej grupy projektowane są mikroapartamenty. Ich ogromny rynkowy sukces pozwala przewidywać, że ten model mieszkalnictwa będzie tylko zyskiwał na popularności.

Wasze opinie

2018-12-15 06:10:55    prediksi b

i Hope i can live at there It looks like heaven my friend Feel free surf back my webpage http://okeprediksi.com


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Tynkowy zawrót głowy, czyli na co zwrócić uwagę wybierając wykończenie elewacji

2019-06-13

W sferze dekoracyjnej systemów ociepleń, na elewacjach budynków królują cienkowarstwowe… »

Wakacyjny klimat na wyciągnięcie ręki, czyli jak zaaranżować strefę tarasową?

2019-06-13

Podróżować, podróżować jest bosko! – śpiewała Kora i z pewnością miała rację. A gdyby tak z… »

Betonowe szaleństwo – stylowe dekoracje do domu i ogrodu

2019-06-13

DIY – z angielskiego do it yourself, czyli zrób to sam, to idea określająca własnoręcznie… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro