Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Lampy podłogowe - przegląd stylów, charakterystyka, zastosowanie

Produkty

2018-12-04  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Autor zewnętrzny   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Forma lampy w prosty sposób wynika z jej funkcji. Nawet jeśli mówimy o bogato zdobionych lampach godnych rozświetlać przestrzenie zamkowych komnat i skromnych lampach w stylu industrialnym, to nadal może to być ta sama kategoria opraw oświetleniowych o zbliżonych, a nawet takich samych funkcjach. Doskonale widać to na przykładzie lamp wiszących, które pomimo zróżnicowanej stylistyki muszą być wykonane w taki sposób, który umożliwi ich montaż na suficie. W tym jednak przypadku mowa będzie nie o lampach wiszących, a podłogowych. Tu również dostrzegamy ogromne zróżnicowanie form, co przekłada się na szerokie możliwości ich zastosowania.

Lampy podłogowe bardzo chętnie widziane są przez inwestorów we wnętrzach o różnym przeznaczeniu. Spotkamy się z  nimi w salonie, sypialni i pokoju dla dzieci. Możliwości aranżacyjne z ich udziałem poszerza fakt, że mogą wpisywać się w różne style architektury wnętrz. Przyjrzyjmy się im bliżej, by lepiej poznać ich zalety.

Aranżacja wnętrz a lampy podłogowe

Estetyka lamp podłogowych ma ogromne znaczenie dla wyglądu całego wnętrza. Powinna korespondować ze stylem architektury wnętrz zastosowanym w konkretnym pomieszczeniu i umożliwiać stworzenie spójnej pod względem wizualnym aranżacji. Będzie to miało ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia oraz jego odbiór wizualny. Jeśli lampa podłogowa będzie harmonijnie współgrać z całą aranżacją, użytkowanie wnętrza będzie zdecydowanie przyjemniejsze.

Rynek oświetleniowy oferuje szeroki wybór lamp podłogowych i umożliwia dostosowanie oświetlenia do wielu różnych stylów architektury wnętrz. Dzięki temu inwestor może się zdecydować na zakup wyróżniającej się prostą stylistyką lampy w stylu skandynawskim, gdzie klosz zazwyczaj ma kolor czarny lub biały, a lampa ustawiona jest na trójnogu. Taki model lampy nie ogranicza się wyłącznie do wnętrz skandynawskich, ale coraz częściej wprowadzany jest również do pomieszczeń utrzymanych w stylu nowoczesnym, a niekiedy także loftów.

Pomieszczenia w stylu glamour wymagają zastosowania równie dekoracyjnych lamp podłogowych, co inne wykorzystane w takim wnętrzu typu opraw. Najlepszym przykładem są tu ozdobne żyrandole i inne lampy wiszące, które mienią się blaskiem i zachwycają bogactwem. Producenci oświetlenia nierzadko oferują inwestorom możliwość wprowadzenia do aranżacji kompletu opraw utrzymanych w tej samej stylistyce. Są to zazwyczaj oprawy z jednej serii, które we wnętrzu pięknie się razem komponują. Dzięki temu lampy podłogowe w stylu glamour oraz lampy wiszące, a nierzadko także inne typy opraw są identyczne pod względem stylistycznym.

To jednak jeszcze nie koniec możliwości. Na rynku dostępne są również lampy w stylu industrialnym, klasycznym, prowansalskim oraz wielu innych. Śmiało można powiedzieć, że jest ich niemal tyle, ile stylów architektury wnętrz.

Lampy podłogowe i ich zastosowanie

Funkcja lampy podłogowej może w dużym stopniu zależeć od pomieszczenia, w którym ją postawimy. Lampa ustawiona w salonie posłuży do stworzenia we wnętrzu nastrojowego klimatu. Usytuowana w rogu pomieszczenia wypełni je delikatnym, stonowanym światem, idealnym do odpoczynku i wieczornych spotkań w gronie znajomych.

Takie oświetlenie doskonale sprawdzi się również w sypialni. Pomoże się odprężyć i zasnąć. W tym przypadku warto ustawić lampę w pewnej odległości od łóżka albo wybrać oprawę z zabudowanym kloszem. Unikniemy wtedy niekorzystnego zjawiska olśnienia.

Lampy podłogowe wraz z wygodnym fotelem mogą stworzyć doskonały duet dla czytelnika. Taki zestaw można ustawić w pobliżu regału z książkami, co pozwoli na aranżację komfortowego kącika do zatopienia się w lekturze.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre lampy podłogowe mają dwa, a niekiedy nawet więcej źródeł światła. Każde z nich można kierować w inny punkt, co znacznie podnosi funkcjonalność takiego oświetlenia.

Inne z kolei oprawy co prawda mają jedno źródło światła, za to umożliwiają zmianę kierunku jego świecenia, a także zmianę wysokości oprawy (lampy na statywie lub nodze z możliwością regulacji wysokości). Dzięki temu inwestor zyskuje możliwość podświetlania wybranych stref pomieszczenia, co ma duże znaczenie praktyczne.

Niektóre lampy podłogowe, podobnie jak i emitowane przez nie światło odznaczają się też walorami dekoracyjnymi. Wprowadzone do wnętrza mogą stanowić jego prawdziwą ozdobę i poprawiać estetykę.

Jak widać, lampy podłogowe są nie mniej zróżnicowane od innych kategorii opraw, w tym znanych z ogromnego bogactwa form lamp wiszących. Doskonale korespondują z pomieszczeniami utrzymanymi w różnych stylach i efektownie prezentują się we wnętrzach. Ich szeroki asortyment poszerza możliwości aranżacyjne we wnętrzach.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://azzardo.com.pl/24-lampy-wiszace

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Ufff, jak gorąco! - jak zapobiec przegrzewaniu wnętrz latem?

2019-08-14

Temperatury za oknem oscylujące w okolicach 30-40°C sprawiają, że w naszych domach robi się naprawdę gorąco.… »

Płytki dekoracyjne - impregnować albo nie impregnować - oto jest pytanie

2019-08-14

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka,… »

Mocne wejście – kilka pomysłów na aranżację strefy wejściowej

2019-08-05

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz – głosi słynne powiedzenie. I trudno się z nim nie zgodzić.… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro