Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jak malować listwy i futryny? Siła detalu, moc koloru

Porady i informacje...

2018-05-17  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: dulux.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Dopieszczona i przemyślana aranżacja wnętrza składa się z wielu pomniejszych detali. Na nic bowiem zda się piękny kolor ścian, jeśli powierzchni nie pomalowano z odpowiednią uwagą czy precyzją. Zaskakujące odcienie nie wystarczą, jeśli towarzyszą im niedopasowane kolorystycznie listwy przypodłogowe czy futryny drzwi. Zadbajmy o to, aby kompozycja, jaką jest wnętrze, została zrealizowana jak od linijki, z dokładnością i pieczołowitością. Podpowiadamy, jak pomalować trudne, skomplikowane powierzchnie, jak np. listwy czy futryny.

Przede wszystkim zastanówmy się, na jaki kolor pomalować dane detale. Tyczy się to przede wszystkim listew przypodłogowych. Większość projektantów podpowiada, abyśmy odcień tych elementów dostosowali do koloru ścian. I mają przy tym wiele racji! Pozwoli to na optyczne powiększenie pomieszczenia. Z drugiej strony precyzyjne dobranie odcienia listew do koloru podłogi, szczególnie w przypadku posadzki drewnianej lub z paneli, jest dość karkołomnym zadaniem. Inna tonacja mogłaby wprowadzać dysonans. Część architektów optuje więc za tym, aby listwy dopasować do koloru ścian, dzięki temu wydadzą się one wyższe, a wnętrze – przestronniejsze.

Piękne kolory = doskonały efekt

Jeśli jednak cechuje nas aranżacyjna odwaga i nie boimy się nieszablonowych rozwiązań, sięgnijmy po tonację, która wyraźnie odcina się zarówno od koloru podłóg, jak i ścian, intensywną i wyrazistą. Podobny algorytm zastosujmy, malując futryny, a nawet (dlaczego by nie?!) sztukaterię. Soczyście żółte futryny na tle jasnej ściany staną się motywem przewodnim wnętrza, jego cechą charakterystyczną i najważniejszych wyznacznikiem stylu. Listwy w kolorze turkusu udowodnią, że potrafimy bawić się kolorami, łączyć detale, a ponadto podchodzimy do siebie i otaczającej nas przestrzeni ze zdrowym dystansem.

Jaka farba do detali?

Nie musimy zaraz zrywać starych listew czy wymienić futryny, aby uatrakcyjnić wnętrze i wprowadzić do aranżacji zaskakujący element. Zaplanujmy malowanie. Aby osiągnąć doskonały efekt, z uwagą dobierzmy nie tylko kolor detali, ale także produkt do malowania. Listwy przypodłogowe niekoniecznie możemy malować farbą do ścian, sięgnijmy raczej po uniwersalną, szybkoschnącą emalię, jak Dulux Rapidry – dedykowaną do różnorodnych powierzchni i materiałów. Sprawdzi się zarówno w przypadku detali drewnianych, jak i tych z tworzywa sztucznego, tworząc wytrzymałą powłokę w pięknym kolorze.

Jak malować listwy i futryny?

Pamiętajmy, że dobrze pomalowane podłoże to przede wszystkim podłoże prawidłowo do malowania przygotowane. W pierwszej kolejności usuńmy z listew i futryn stare, łuszczące się warstwy farby, następnie dokładnie je umyjmy i oczyśćmy z zabrudzeń i wytłuszczeń. Jeśli zauważymy rysy czy uszkodzenia na powierzchni drewna, powinniśmy przeszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym, z kolei w przypadku elementów z tworzywa należy użyć specjalnej masy naprawczej, a następnie całość zmatowić papierem drobnoziarnistym.

Co istotne, wcale nie musimy demontować listew czy futryn. Wystarczy dokładnie okleić je taśmą malarską – tak aby nie zachlapać farbą otaczających ich powierzchni. Na podłodze rozścielmy folię i zabezpieczmy ją przed przesuwaniem się taśmą.

Ważny etap prac to wymalowanie próbne (jeśli powierzchni była już wcześniej malowana). Sprawdźmy na małym, słabo widocznym fragmencie, czy nie dojdzie np. do łuszczenia się warstwy farby lub powstania przebarwień. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, oznacza to, że musimy całkowicie usunąć starą powłokę malarską.

Pędzle w dłoń! Malowanie listew i futryn

Podczas malowania kluczowe są warunki panujące w pomieszczeniu. Nie może być w nim zbyt gorąco (inaczej dojdzie do zbyt szybkiego wysychania wyrobu, a powłoka nigdy nie uzyska parametrów obiecanych przez producenta) ani za zimno. Wilgotność powietrza również ma znaczenie. Informacji na ten temat szukajmy w karcie technicznej produktu. Zaleceniami producenta kierujmy się także w temacie polecanych do malowania akcesoriów. Jeśli malujemy niewielkie elementy farbą Dulux Rapidry, potrzebne nam będą pędzle z włosia syntetycznego. 

Malując listwy podłogowe i futryny, rozpocznijmy od jednego z kątów i poruszajmy się w głąb pomieszczenia, wraz z kątem padania promieni słonecznych. W pierwszej kolejności farbą należy pokryć detale i trudno dostępne miejsca, np. linię styku pomiędzy listwą czy futryną a ścianą, a następnie większe powierzchnie.

Liczba warstw, która pozwoli nam na osiągnięcie pożądanego efektu, również zależy od wyrobu. W przypadku szybkoschnącej emalii wystarczą nam dwie warstwy nakładane w odstępie 2-4 godzin.

Malowanie trudnodostępnych miejsc i detali tylko w teorii jest skomplikowane. Wystarczy, że prawidłowo przygotujemy elementy, a dodatkowo zadbamy o odpowiednie warunki w pomieszczeniu, a już wkrótce będziemy mogli pochwalić się świetnym efektem: listwami i futrynami stanowiącymi ważny punkt aranżacji.

Więcej porad na temat malowania znajdziesz na stronie: https://www.dulux.pl/pl/wskazowki-i-porady-dotyczace-aranzacji

Wasze opinie

2018-07-16 11:51:12    aa123

to their aaa grade replica watches wrist. The Garstin Company of London patented a ‘Watch Wristlet’ design in 1893, luxury breitling replica although they were probably producing similar designs from the 1880s. Clearly, a market replica hermes handbags store for men’s wristwatches was coming into being at the time. Officers in the louis vuitton replica handbag British Army began using wristwatches during colonial military campaigns swiss replica watches in the 1880s.

2018-10-01 13:28:59    g.ravi

thanks for sharing this pos Godrej Washing Machine Service Center in Hyderabad


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Sztuka tynkowania – kiedy najlepiej wykonywać tynki wewnętrze i które wybrać?

2019-07-05

Tynkowanie to nieodłączna część budowy czy gruntownego remontu oraz niezwykle ważny etap, od którego w… »

Zrównoważone domy pod Warszawą

2019-07-05

Tynk z funkcją regulacji klimatu w realizacji osiedla e4 Kampinoska budowanego zgodnie z koncepcją e4 firmy Wienerberger »

Kamień dekoracyjny Amsterdam: Miłość od pierwszego kamienia

2019-07-05

Podobno kto raz był w Amsterdamie, zakocha się w tym miejscu i będzie do niego wracać. Nic więc dziwnego, że to… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2019 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro