Kostka brukowa: nowoczesne projekty i wzory układania

Nowości

05-07-2017  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: polbruk.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Kostka brukowa to niewątpliwie jeden z najbardziej uniwersalnych i funkcjonalnych rodzajów nawierzchni, jakie możemy wybrać do swojego ogrodu i przestrzeni wokół domu. Betonowe kostki stwarzają niemalże nieskończone możliwości aranżacyjne, są niezwykle trwałe, łatwe w czyszczeniu, odporne nawet na najbardziej uciążliwe warunki atmosferyczne. Duża praktyczność i wygoda nie są jednak jedynymi zaletami tego rozwiązania! Kostka brukowa może także stanowić niezwykle stylową i estetyczną ozdobę posesji. Poniżej prezentujemy najlepsze pomysły na zastosowanie jej w swojej przestrzeni przydomowej oraz najciekawsze wzory układania kostki brukowej.

 

Faktura, czyli efektowny minimalizm

 

Rozwiązanie to przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy cenią sobie elegancję i prostotę.
Fakturowe układanie kostki brukowej polega na wstawianiu pomiędzy jednolitą kostkę, elementów ułożonych w kierunku przeciwnym do całości nawierzchni. W ten sposób możemy stworzyć dyskretne pasy przy krawędziach ścieżek, koło wyznaczające środek podjazdu lub miejsce na altankę, a także wiele innych wzorów – ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Przy fakturowym układaniu kostki brukowej najczęściej wykorzystuje się elementy o takiej samej wielkości, lecz o różnych barwach. Osoby, które lubią wyraziste, kontrastowe zestawienia, mogą więc zdecydować się na przykład na czarną nawierzchnię z białymi pasami po bokach. Ci, którzy gustują w dyskretnych, delikatnych rozwiązaniach, mogą zdecydować się na kostki w podobnej tonacji kolorystycznej, np. szare i czarne bądź białe i żółte. Kostki o zbliżonych barwach doskonale nadają się do tworzenia misternych, artystycznych wzorów – dzięki ograniczonej palecie kolorystycznej nie będą one przytłaczać reszty ogrodu lub domu.

 

 

 

 

 

Stylowy eklektyzm

 

Łączenie różnego rodzaju materiałów to doskonały sposób, by nadać przydomowej nawierzchni niepowtarzalnego charakteru. Drobna kostka brukowa świetnie prezentuje się w zestawieniu z dużymi płytami chodnikowymi, kamieniami czy drewnem. Ciekawym pomysłem może być np. stworzenie ścieżek ogrodowych z luźno rozmieszczonych płyt chodnikowych lub plastrów drewna, pomiędzy którymi znajdzie się przestrzeń wypełniona drobną kostką brukową. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wybierać nawierzchnie o neutralnych, monochromatycznych kolorach. Pozwoli to na uniknięcie wrażenia chaosu w ogrodzie.

 

 

Innym sposobem na ciekawe zagospodarowanie nawierzchni w ogrodzie, może być połączenie kostki brukowej z ażurowymi płytami chodnikowymi, spomiędzy których wyrastać będzie trawa lub rośliny. Ażurowymi płytami możemy otoczyć granice ogrodowych ścieżek wykonanych z kostki. Możemy również układać je pojedynczo na dużych nawierzchniach z kostki brukowej.

 

 

Niezależnie od tego, czy planujemy stworzenie prostej, monochromatycznej nawierzchni czy może artystycznej, fantazyjnej mozaiki, pamiętajmy, by wykańczając ogród, zawsze sięgać po produkty najwyższej jakości. Kostka brukowa czy płyty chodnikowe od zaufanego producenta takiego jak Polbruk, dają nam gwarancję najwyższej trwałości.

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com