Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Poradniki...

24-03-2017  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: innogy.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Od dłuższego czasu coraz głośniej mówi się o ekologicznych sposobach pozyskiwania energii elektrycznej. W pierwszej kolejności objęły one przemysł, a teraz powoli wkraczają do domów użytkowników indywidualnych. Jedną z najbardziej popularnych metod jest pozyskiwanie energii ze Słońca. Słońce to niewyczerpane i ekologiczne źródło energii, z którego może korzystać każdy i to za darmo. Jednak aby móc tę energię użytkować należy zamontować u siebie system paneli fotowoltaicznych. Jakie plusy daje ten sposób pozyskiwania energii? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zamontować u siebie taką instalację?

Formalności związane z przyłączeniem

Aby móc korzystać z instalacji fotowoltaicznej należy spełnić kilka podstawowych warunków. Po pierwsze posiadać tytuł własności lub umowę dzierżawy nieruchomości bądź gruntu, na którym planujemy instalację. Po drugie musimy upewnić się, że na miejsce planowanego montażu nie padają żadne cienie (przeszkodą mogą być okoliczne budynki, drzewa, obiekty znajdujące się na dachu). I po trzecie potrzebny jest stabilny grunt lub dach o dużej wytrzymałości (w zależności gdzie będą montowane panele). To podstawowe kryteria, które trzeba spełnić, aby w ogóle myśleć o własnej energii ze Słońca.

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie dokumentów i informacji potrzebnych przy wycenie i projekcie systemu. W przypadku instalacji na dachu trzeba podać dokładny adres inwestycji i aktualną moc przyłącza energetycznego dla budynku. Należy również dostarczyć zdjęcia dachu oraz rzut dachu i jej konstrukcji wsporczej. Jeśli panele mają być montowane na gruncie, to potrzebna będzie mapa zagospodarowania terenu, dokładny adres inwestycji w tym numer działki i okręg administracyjny, aktualna moc przyłącza energetycznego budynku i zdjęcia terenu planowanej inwestycji.

Ostatnie formalności należy załatwić już po oddaniu do użytku całej instalacji. Właściciel systemu jest zobowiązany do zgłoszenia instalacji do lokalnego zakładu energetycznego. Wymóg ten nakłada nowelizacji Prawa energetycznego zwana małym trójpakiem. Procedura jest prosta i nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy pobrać ze strony lokalnego dystrybutora sieci energetycznej formularz oświadczenia o wykonaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej, wypełnić go i dostarczyć do zakładu. Samo podłączenie paneli do sieci jest również bezpłatne. Po stronie zakładu energetycznego leży obowiązek pokrycia kosztów przyłączenia oraz zakup dwukierunkowego licznika energii elektrycznej. Instalacja paneli fotowoltaicznych nie wymaga również pozwolenia na budowę (dotyczy to zarówno instalacji na gruncie, jak i na dachu budynku). Budowa urządzeń nieprzekraczających trzy metry na obiektach budowlanych nie wymaga zgłaszania prac budowlanych.

Montaż i zasada działania paneli fotowoltaicznych

Pierwszym krokiem przy planowaniu instalacji fotowoltaicznej jest wykonanie indywidualnej wyceny oraz projektu systemu. Należy się więc skontaktować ze specjalistyczną firmą, która oszacuje koszty instalacji na podstawie dostarczonych materiałów (darmową, indywidualną wycenę oferuje na przykład http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca). Kolejnym krokiem jest już montaż na obiekcie. Trwa on maksymalnie trzy dni. Panele łączy się szeregowo, a następnie montuje na południowej części dachu, gdzie promieniowanie słoneczne jest najkorzystniejsze dla systemu. Następnie należy podłączyć falownik, który umieszcza się najczęściej koło domowej rozdzielnicy elektrycznej lub w pomieszczeniu gospodarczym. Jeśli w żadnym z wymienionych miejsc nie ma warunków do zamontowania falownika, można umieścić go na elewacji budynku. W tym przypadku musi być schowany do bryzgoszczelnej obudowy, która uchroni go przed deszczem i zanieczyszczeniami.

W jaki sposób pozyskiwana jest energia? Panele fotowoltaiczne zmieniają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na energię prądu stałego. Aby uzyskać prąd zmienny 230 V 50 Hz, czyli taki, z którego korzystamy w domach, należy posłużyć się falownikiem, który przekształca uzyskaną energię elektryczną prądu stałego. Ostatnie elementy systemu to przewody zasilające dla paneli i falownika. To ile energii uda się uzyskać zależy przede wszystkim od czasu i intensywności promieniowania słonecznego oraz prawidłowego zaprojektowania instalacji, jej montażu na obiekcie i jakości użytych materiałów. Dlatego przy wyborze wykonawcy należy korzystać tylko ze sprawdzonych firm, dla których najważniejsza jest przede wszystkim jakość.

Fotowoltaika – jakie daje korzyści?

Zasadniczym plusem korzystania z paneli fotowoltaicznych jest posiadanie własnej energii elektrycznej. Posiadanie własnej instalacji pozwala w znaczącym stopniu zredukować opłaty za prąd. Co ważne największa produkcja energii występuje jednocześnie ze szczytami zapotrzebowania na energię elektryczną w gospodarstwie domowym. Pozwala to wybrać najkorzystniejszą dla siebie taryfę zakupu, a potem korzystać z jak największych oszczędności. Kolejną zaletą jest to, że instalacja jest praktycznie bezobsługowa. Po zamontowaniu jej na dachu budynku lub na gruncie nie trzeba więcej się nią zajmować. Panele są zaprojektowane tak, że pozyskują energię ze słońca bez udziału osób trzecich, więc nie wymagają żadnego nakładu pracy po montażu.

Nie można również zapominać o wieloletniej gwarancji (instalacja projektowana jest na minimum 25 lat, producent daje 10 lat gwarancji na materiały oraz 25 lat gwarancji na moc) i pełnej skalowalności systemu (można ją rozbudowywać o coraz to nowe panele, jeśli będziemy chcieli pozyskiwać więcej energii). Panele są w pełni ekologiczne i korzystanie z nich nie wpływa w żaden negatywny sposób na środowisko naturalne. Instalacja nie emituje dwutlenku węgla ani hałasu i jest w pełni zgodna z naturą. Dodatkowo jest w stanie nadal pozyskiwać energię nawet w pochmurne dni. Panele zostały przystosowane do tego, aby wykorzystywać nawet rozproszone promieniowanie słoneczne. Więcej na temat zalet fotowoltaiki znajduje się na http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com