Ochrona parkietu w kuchni

Poradniki...

14-03-2017  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: parkiet.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Podłoga drewniana prezentuje się znakomicie, jednak warto pamiętać o tym, że ma ona specjalne potrzeby, których zaspokojenie jest kluczowe, jeśli chcemy, by powierzchnia znajdowała się w świetnym stanie przez długie lata. Parkiet w kuchni musi być odporny na wilgoć, a poza tym łatwy do utrzymania w czystości - jego systematycznie szorowanie mogłoby być zarowno szkodliwe dla powierzchni, jak i uciążliwe dla osoby zmuszonej wykonywać tego rodzaju zabiegi. Jakie sposoby warto stosować w celu zapewnienia ochrony parkietowi kuchennemu?

Drewno na podłogę w kuchni

 

Wśród licznych gatunków drewna, jakie mamy do wyboru, znajdują się takie, które są bardzo wrażliwe i szybko niszczeją, jednak nie brakuje również wytrzymałych i zadziwiająco trwałych. Pierwszą grupą nie warto interesować się w opisywanym kontekście, natomiast przedstawiciele drugiej to: jesion, dąb i buk oraz jatoba, merbau i doussie. Twarde, bez sęków, o jednolitej barwie i równomiernym usłojeniu – drewno stosowane do produkcji desek, z których w przyszłości ułożona zostanie podłoga w kuchni, powinno być właśnie takie. Wybór odpowiedniego gatunku surowca to jednak dopiero początek.

 

Zabezpieczenie drewna

 

Na czym właściwie polega ochrona parkietu w kuchni? Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne to lakierowanie i olejowanie. Drewno pokryte odpowiednio grubą warstwą ochronną staje się odporne na szkodliwe działanie ultrafioletu, dzięki czemu nie wybarwia się w kontakcie z promieniami słonecznymi. Poza tym nie jest tak podatne na szkodliwe działanie wilgoci i nie niszczeje w trakcie szorowania. Dodatkowo, plamy powstałe na śliskiej i nieprzenikalnej warstwie lakieru lub oleju usuwa się w mgnieniu oka.

 

Lakierowanie i olejowanie to zabiegi, które należy powtarzać regularnie - co kilka miesięcy, oczywiście przy zastosowaniu właściwych preparatów. Odpowiednie zabezpieczenie drewna wymaga pracy, jednak efekty, jakie można osiągnąć, w pełni wynagradzają podjęty trud – podłoga z drewnianych desek ułożona w kuchni prezentuje się znakomicie.

 

Więcej na temat pielęgnacji parkietu dowiesz się na parkiet.pl

 

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com