Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Pokrycie blaszane a ceramiczne

Poradniki...

2016-11-09  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: budmax-metal.com.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

O coraz większej popularności i powszechności pokryć dachowych z blachy świadczyć może zdecydowanie bardziej zauważalna ich obecność na nowo budowanych domach oraz budynkach użytkowych. Dachówki z blachy bardzo chętnie stosowane są także przez renowatorów, ponieważ nawet bardzo starym i zdezelowanym dachom są w stanie nadać nową jakość.

Pokrycie blaszane a ceramiczneTradycyjne dachówki ceramiczne przez wiele lat dominowały na rynku, a z powodu ich klasycznego wyglądu oraz przyzwyczajeń zarówno klientów jak i firm budowlanych, na wiele lat zaskarbiły sobie przychylność. Być może dlatego blachodachówka pod względem tłoczenia bardzo przypomina typowe dachówki ceramiczne.

Jednak forma poszczególnych elementów dachówki blaszanej oraz użytych do jej wyprodukowania materiałów znacznie różni się od dachówki ceramicznej. Ta druga wciąż jest bardziej trwała i dźwiękoszczelna, jednak zdecydowanie droższa w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy zużycia oraz trudniejsza w eksploatacji.


Trwałość dachówek blaszanychDwustronne ocynkowanie blachy stalowej, posiadającej kilka warstw lakieru oraz poddanej specjalnemu profilowaniu sprawia, że blachodachówka jako finalny produkt wyróżnia się przede wszystkim trwałością. Wpływ na to ma również grubość rdzenia stalowego i rodzaj użytej powłoki, wśród których najpopularniejsze to poliester oraz poliuretan, a także coraz częściej używany PVDF. To właśnie dzięki powłoce blachodachówki odporne są na promieniowanie ultrafioletowe, korozję oraz wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Na jakość oraz stabilność ma wpływ także dodatkowe pokrycie blaszanych dachówek, które może składać się ze specjalnie skomponowanej posypki mineralnej lub ceramicznej. Jest to możliwe dzięki powlekaniu blachy dodatkową warstwą żywicy, wzbogaconej natryskiem kruszywa skalnego w drobnoziarnistej formie lub przy użyciu ceramicznego granulatu. Zabieg ten pozwala m.in. na uzyskanie lepszej dźwiękoszczelności niż w przypadku zwykłych dachówek blaszanych, także dzięki zabezpieczeniu warstwą akrylu.


Na jakim dachu sprawdzi się pokrycie blaszane?Blachodachówka doskonale sprawdza się przy układaniu nawet bardzo stromych dachów, posiadających nachylenie połaci powyżej 9°, natomiast dodatkowa posypka mineralna lub ceramiczna zwiększa ten przedział o kilka kolejnych stopni. Przeważnie górna granica to kąt prosty, jednak pokrycie blaszane najlepiej sprawdza się na nieskomplikowanej powierzchni. Optymalne parametry dachu wykluczają jakiekolwiek wykusze oraz załamania, ponieważ prowadzić to może do zbyt dużych strat materiału.

Jakiekolwiek nieregularne ułożenie dachówek nie ma sensu, dlatego pokrycie blaszane jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dachów dwuspadowych lub najprostszych konstrukcyjnie dachów czterospadowych, co zapewnia odpowiednio ekonomiczny wariant. Na korzyść dachu przypada waga dachówek blaszanych, która wynosi mniej niż 5kg na metr kwadratowy, a dodatkowym atutem jest ich nieprzemakalność oraz brak nasiąkania wilgocią podczas opadów atmosferycznych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez Budmax-Metal

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Tanie drzwi wejściowe – czy to się opłaca?

2017-04-25

Ceny drzwi wejściowych wahają się od około 400 do ponad 15 000 złotych. Tak duża rozpiętość cenowa wynika przede… »

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

2017-03-24

Od dłuższego czasu coraz głośniej mówi się o ekologicznych sposobach pozyskiwania energii elektrycznej. W… »

Ochrona parkietu w kuchni

2017-03-14

Podłoga drewniana prezentuje się znakomicie, jednak warto pamiętać o tym, że ma ona specjalne potrzeby,… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2011, e-mail: admin@w-a.pl W-A.pl www.wydział-architektury.com Projekt i wykonanie .apeiro