Myślisz o wymianie okien? Sprawdź na co zwrócić uwagę

Poradniki...

04-10-2016  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: oknoplast.com.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Wymiana stolarki okiennej to decyzja, którą się podejmuje raz na wiele lat. Ważne jest zatem aby wybrać wysokiej jakości okna, które nie będę traciły swoich parametrów. Wiadomo, że taka inwestycja wiążę się z ogromnym kosztem, jednak nie zawsze warto w tym wypadku sugerować się ceną.

Naprawiać, czy wymieniać stare okna?

Nieszczelne okna to nie tylko odczuwalny dyskomfort, ale przede wszystkim dodatkowe ukryte koszty, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Oczywiście w specjalistycznych sklepach można nabyć odpowiednie uszczelniacze do rożnego typu okien: kity, gąbki oraz pianki. Jednak ich działanie może okazać się krótkotrwałe i po kilku tygodniach czy miesiącach znowu trzeba uzupełniać szczeliny. Problemem starych okien jest również wysoki poziom ich zużycia. W ich wypadku częstym powodem powstania przepuszczalności jest wypaczenie się skrzydła okiennego względem ramy. Nie zawsze jednak specjalista jest w stanie to odpowiedniego wyregulować.

Szczelność okien w dobie rosnących cen energii jest kluczową sprawą dla domowego budżetu. Nawet najmniejsze szczeliny przekładają się bowiem na realne wydatki. To nie tylko koszt zakupu materiałów izolacyjnych, ale przede wszystkim konieczność większego dogrzewania domu czy mieszkania. W tym wypadku inwestycja w nowe okna, nawet gdy jest to duże obciążenie dla budżetu, w dłuższej perspektywie przekłada się na spore oszczędności.

Dopasowanie okien do obecnych otworów

Zwykle inwestorzy, którzy decydują się na wymianę stolarki okiennej, szukają okien o podobnych cechach zewnętrznych. Wpływa to bowiem na obniżenie kosztów montażu związanych z ingerencją w strukturę budynku. Jednak może być to sporym problemem zwłaszcza, gdy wymienia się okna w starym budownictwie. Nierzadko mają one bowiem nietypowy kształt lub rozmiar, który w obecnej stosowanej stolarce okiennej nie jest spotykany. W takim wypadku pozostają dwa rozwiązania, można dopasować kształt otworów lub zamówić okna na wymiar.

Oba rozwiązania są tak samo dobre, pozostaje jedynie kwestia wybrania bardziej opłacalnej opcji. W wielu wypadkach tańsze może okazać się ingerencja w rozmiar ościeżnicy niż zamówienie okien o nietypowych wymiarach. Jest to szczególnie zalecane gdy wraz z wymianą stolarki okiennej następuje odnowienie elewacji budynku.

Nowe okna z nowymi funkcjami

Niewątpliwą zaletą wymiany stolarki okiennej jest możliwość wyboru dodatkowych funkcji i parametrów, których nie posiadały stare. Możne je bowiem dopasować do własnych potrzeb oraz niesprzyjających warunków zewnętrznych. W przypadku gdy budynek stoi nieopodal ruchliwej drogi czy trakcji kolejowej warto postawić na okna z szybami dźwiękochłonnymi. Od standardowych różnią się tym, że wstawione szkło jest grubsze. Można również zamówić dodatkowe wzmacniane okna antywłamaniowe, które są trudne do sforsowania. Jeśli dom nie jest osłonięty, a w danej okolicy występują silne wiatry to należy szukać okien odpornych na wgięcia. Podobnie jest w przypadku intensywnego nasłonecznienia, gdzie można zamówić okna wyposażone w dodatkową szybę zatrzymującą nadmiar energii cieplnej.

Decyzja o wyborze stolarki okiennej nie powinna być podejmowana tylko i wyłącznie względami estetycznymi czy ceną. Tutaj kluczowym aspektem jest dobór odpowiednich parametrów do rodzaju budynku oraz czynników zewnętrznych. Wybór odpowiednich okien nie jest łatwy, zwłaszcza gdy stara nadaje się jeszcze „do naprawy”. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że to nie koszt a inwestycja, która zwróci się szybciej niż się wydaje.

-

Źródło: materiał prasowy producenta drzwi i okien Oknoplast.

Fotografia w artykule: licencja CC 2.0 Flickr.com by haru__q.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com