Materace sprężynowe – kompendium wiedzy

Poradniki...

28-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: naspen.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Każdy, kto kupował materac do spania stawał przed dylematem – wszak rodzajów materacy na rynku jest bardzo dużo. Najbardziej popularnymi są materace sprężynowe – tzw. bonelowe. Główną przyczyną ich popularności jest niska cena (w porównaniu z innymi rodzajami materacy) są więc najczęściej wybieranymi materacami do łóżka. A co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Budowa materaców sprężynowych

Materace sprężynowe to najbardziej znany rodzaj materacy – ich budowa opiera się na sprężynach, które są przykryte warstwą izolującą. Dawniej, do przykrycia sprężyn, tapicerzy używali tylko cienkiej warstwy pianki poliuretanowej – nie było to najlepsze rozwiązanie, gdyż z czasem sprężyny przebijały materac i powodowały znaczny dyskomfort podczas snu. W dzisiejszych materacach producenci stosują grubszą i bardziej złożoną warstwę izolacyjną. Często wykonana ona jest z takich materiałów jak trawa morska, włosie końskie, włókno kokosowe czy filc – najczęściej połączone z pianką poliuretanowa. Struktura warstwy ochronnej może być inna u każdego producenta. Ten artykuł nie odpowie na pytanie jaki materac wybrać, ale przedstawi plusy i minusy oraz budowę boneli.

Sprężyny w materacach bonelowych

Jeżeli chodzi o sprężyny w materacach bonelowych to są one połączone w zwoje - im więcej zwojów posiada dany materac tym jest on grubszy i bardziej sprężysty. Maksymalna liczba zwojów w materacach to pięć – takie materace są zaliczane do najbardziej sprężystych. Jednak przed zakupem materaca należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze jakość drutu wykorzystanego do produkcji materaca powinna być potwierdzona certyfikatem ISO 9001. Po drugie średnica drutu powinna być jak największa – zadowalający wymiar średnicy to 2,2 mm.

Plusy i minusy materaców bonelowych

Tak jak było wspomniane na początku, największym plusem tego typu materacy jest ich cena – drut wykorzystany do ich produkcji jest tani, a co za tym idzie cały materac można kupić za niewielkie pieniądze. Natomiast minusem materacy sprężynowych jest ich twardość (szczególnie w przypadku wykorzystania włókna kokosowego jako warstwy ochronnej). Materace sprężynowe są również mało elastycznie – nie dopasowują się do ciała użytkownika, co negatywnie wpływa na jakość snu. Producenci materacy stale starają się ulepszać konstrukcje.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com