Jak kupować klimatyzatory przenośne

Poradniki...

26-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Castorama   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Gdy nadchodzi lato i robi się gorąco, szukamy sposobów na skuteczne ochłodzenie się. Klimatyzator przenośny można zainstalować również w bloku. Wybierając go, kierujmy się nie tylko wielkością pomieszczenia, ale również ilością znajdujących w nim sprzętów elektrycznych, przebywających w nim osób i nasłonecznieniem pokoju.

Dobór klimatyzatora do pomieszczenia

Klimatyzator zapewnia komfort w czasie upalnych, letnich dni. Średniej wielkości telewizor lub komputer wydziela około 150-200 W energii cieplnej. Człowiek – około 100-200 W. Najczęściej spotykane urządzenia mają moc w przedziale 2-10 W.

  • W typowym pomieszczeniu mieszkalnym będziemy potrzebować więc około 1 kW mocy chłodniczej na około 10 m kwadratowych.

  • Nasłonecznione pokoje potrzebują urządzeń o mocy około 30% większej niż standardowe, (czyli około 3-4 W dla pomieszczenia 20 m2 o wysokości 2,5 m).

  • Pokoje na poddaszach – nawet o 50% większej od standardowej (czyli około 5-6 W dla pomieszczenia 20 m2 o wysokości 2,5 m).

Przepływ powietrza 

Podawany jest w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). Im wyższa będzie ta wartość, tym wydajniejsze i szybsze będzie chłodzenie. 

Rodzaj czynnika chłodzącego

Istnieją obecnie dwa środki chemiczne – R407C (tańszy) oraz R410A (bardziej przyjazny dla środowiska i wydajniejszy).

Prędkość wentylatora

Może być regulowana ręcznie lub automatycznie. Im wyższa jest prędkość, tym mocniejszy będzie nawiew chłodnego powietrza.

Poziom hałasu

Ten parametr ma duże znaczenie. Praca najcichszych klimatyzatorów to hałas o wartości ok. 30 dB. Najgłośniejsze sprzęty emitują ponad 60 dB. Wynik na poziomie 45-54 dB jest bardzo dobry, a ludzkie ucho się nie męczy.

Klasa energetyczna

Czyli zużycie prądu w czasie pracy przy maksymalnym obciążeniu. Sprawdzajmy wskaźnik EER - im wyższy, tym lepsza klasa energetyczna. Najlepszą klasę mają urządzenie powyżej 3,2 pkt. EER.

Zakres temperatury

rozpiętość ustawień temperatury w większości klimatyzatorów przenośnych wynosi około 15° C. Najbardziej spotykany zakres to 18-32° C. 

Zalety klimatyzatorów przenośnych

Klimatyzator przenośny typu Split składa się z dwóch części połączonych przewodami miedzianymi w gumowej osłonie. Pierwszą montuje się na zewnątrz budynku, drugą w pomieszczeniu, które chcemy schłodzić. Nie wymaga on montażu przez specjalistów, dlatego możemy sporo zaoszczędzić na kosztach instalacji. Urządzenie może być używane tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania stałego klimatyzatora typu Split, a potrzebne jest wydajne chłodzenie. Sprzęt łatwo się do przemieszcza i demontuje, dlatego świetnie sprawdza się w domkach letniskowych czy małej gastronomii. Zwykle ma również moc wyższą niż stały klimatyzator typu monoblok.

Wady klimatyzatorów przenośnych

 Są niestety głośniejsze od stałych klimatyzatorów typu Split. Dlatego kupując warto przyjrzeć się parametrom jego głośności.

Dodatkowe funkcje

- Oprócz funkcji chłodzenia oraz nawiewu, niektóre przenośne klimatyzatory dokładnie filtrują chłodzone powietrze.

- Większość jest wyposażona również w pompę grzania, co przydaje się w okresie zimowo-jesiennym, ponieważ nie musimy dokupować przenośnych grzejników i grzałek. Ogrzewanie klimatyzatorem jest ekonomiczne – dostarczane ciepło jest czerpanie z energii naturalnej, jest więc bardzo tanim źródłem ogrzewania.

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z siecią sklepów budowlanych Castorama.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com