Filharmonia w Szczecinie laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej w Unii Europejskiej - Mies van der Rohe Awar

Aktualności

21-05-2015  Autor: Monika Polewska   Źródło: ARCHITEKTURA-murator   Kategoria: Konkursy, nagrody

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie została laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej w Unii Europejskiej - Mies van der Rohe Award. Wcześniej zwyciężyła także w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w którym otrzymała Grand Prix Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest pierwszym budynkiem z Polski, który dotarł do finału prestiżowej Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. Na ostatnim etapie konkursu rywalizował z czterema realizacjami: Muzeum Sztuki w Ravensburgu w Niemczech, Duńskim Muzeum Morskim w Helsingorze, nowym centrum akademickim London School of Economics, Winiarnią Antinoriego w San Casciano in Val di Pesa koło Florencji. Dziś ogłoszono werdykt jury, które przyznało Filharmonii szczecińskiej Mies van der Rohe Award 2015.

To kolejna prestiżowa nagroda dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w ostatnim czasie. 17 kwietnia br. Prezydent Bronisław Komorowski przyznał jej Grand Prix Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w latach 2013-2014. To jedyna nagroda architektoniczna w Polsce przyznawana przez Prezydenta RP.  

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza została oddana do użytku w 2014 roku i jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Szczecinie. Jej biała na co dzień fasada może być oświetlana w różnorodnych barwach i w najróżniejszych konfiguracjach. Lodowa bryła budynku już w pierwszej fazie realizacji zyskała miano nowej ikony miasta. Filharmonia ma ponad 12 tys. metrów kwadratowych powierzchni i cztery kondygnacje. Sala symfoniczna (Sala Słoneczna) może poszczycić się doskonałą akustyką dzięki zastosowaniu specjalnej geometrii ścian i sufitów. Budynek został zaprojektowany przez Estudio Barozzi Veiga.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com