Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Ile wynoszą zasiłki dla bezrobotnych w krajach Unii Europejskiej?

Aktualności

2015-05-20  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.placpigal.pl   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

W Polsce, szczerze powiedziawszy, kwota zasiłku dla bezrobotnych jest po prostu śmieszna. W kraju, w którym ledwo minimalna krajowa wystarcza na przeżycie, zasiłek dla bezrobotnych, przy potencjalnym utrzymaniu rodziny, jest po prostu kpiną. Tymczasem zdarzają się różne sytuacje losowe, od których nasze państwo w zamian za naszą ciężką pracę i płacone podatki powinno nas ubezpieczyć. Jak sytuacja ta przedstawia się w innych krajach?

Największe zasiłki dla bezrobotnych w krajach skandynawskich

Z pewnością może to zaskoczyć wielu, ale najwyższe świadczenia dla bezrobotnych nie są uzyskiwane w Wielkiej Brytanii, która jest miejscem pracy wielu Polaków, a w krajach skandynawskich. Doskonałym przykładem jest Dania, w której zasiłki dla bezrobotnych są ważnym elementem zarówno polityki społecznej jak i gospodarczej państwa. Rząd duński zasiłki wykorzystuje na równi jako pomoc dla osób pozostających bez pracy oraz jako narzędzie służące nakręcaniu gospodarczej koniunktury. Jest to bardzo interesujące wyjście, ponieważ ustalenie dość wysokich zasiłków dla bezrobotnych zmusza pracodawców do przedstawiania lepszych ofert pracy, dzięki czemu zarobki pracowników stają się atrakcyjniejsze. Takie działanie ma na celu zwiększenie popytu i zmniejszenie bezrobocia. Przeciętnie Duńczyk pozostający bez pracy może liczyć na zasiłek równy dwóm placom minimalnym Polaka w Polsce. Sam zasiłek jest wypłacany przez okres dwóch lat, przy czym w drugim roku bezrobotny musi zacząć realizować kursy zawodowe. Aby móc otrzymać taki zasiłek, w ciągu ostatnich trzech lat trzeba mieć przepracowane co najmniej 52 tygodnie oraz w tym czasie być członkiem funduszu ubezpieczeń od bezrobocia. Innymi warunkami jest także stała rezydencja w kraju oraz aktywne szukanie pracy. Podobne systemy przyznawania zasiłków dla bezrobotnych przysługują również w Norwegii i Finlandii.

Zasiłki dla bezrobotnych w Niemczech

Choć kwoty w ramach zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech są mniejsze niż w krajach skandynawskich, stanowią one dużo lepszą perspektywę niż zasiłki otrzymywane w Polsce. Oprócz otrzymanego dofinansowania w trudnej sytuacji możemy tutaj liczyć także na pomoc w opłaceniu rachunków i czynszu, która może stanowić nawet do 75% ogólnej wartości. Szereg instytucji pomoże także przy zakupie żywności, ubrań, kosmetyków, a nawet... biletów na imprezy kulturalne. Celem takich czynności jest uniknięcie marginalizacji osób pozostających bez pracy i umożliwienie im powrót do niej. Jeżeli pracownik straci pracę, może liczyć na zasiłek w wysokości 60% wynagrodzenia, które otrzymywał przed utratą pracy. Ta kwota może być wyższa, jeśli dana osoba opiekuje się dziećmi. Podstawowymi wymogami, aby ubiegać się o ten zasiłek w przypadku utraty pracy, jest opłacanie składek przez minimum 12 miesięcy w ciągu ostatnich trzech lat oraz rezydencja w Niemczech. Jak długo taki zasiłek jest wypłacany, zależy w głównej mierze od wieku danej osoby i jej stażu pracy. Generalnie można go otrzymać na okres od 6 do 18 miesięcy. Po tym okresie można liczyć na dodatkowe świadczenia, zwłaszcza w przypadku rodziców oraz dzieci, jak i ciągłą pomoc w opłaceniu rachunków za czynsz, media bądź innych kosztów życia. Taka pomoc jest jednak uzależniona w głównej mierze od naszego stanu majątkowego – to znaczy, czy posiadamy oszczędności, czy oboje rodziców pozostaje bez pracy, czy tylko jeden oraz wartości do tej pory zgromadzonego majątku.

Zasiłki na Wyspach

W Wielkiej Brytanii, w której na co dzień żyje i pracuje tak wiele Polaków, wbrew pozorom wcale nie jest tak kolorowo, jeśli stracimy pracę. Same kwoty przyznawanego zasiłku nie są zbyt wysokie w porównaniu do innych krajów. Wysokość takiego zasiłku jest uzależniona między innymi od wieku danej osoby – jeśli bezrobotny jest poniżej 25 roku życia, otrzyma stosunkowo mniejszy zasiłek. Dużo więcej korzyści mogą uzyskać osoby, które pracują, choć niewiele zarabiają. Jeżeli osoby te otrzymują wynagrodzenie niższe niż minimalny dochód roczny, mogą ubiegać się o dodatkową pomoc w postaci mieszkania socjalnego czy dofinansowania pracowniczego. Można także ubiegać się o dofinansowanie do mieszkania oraz dodatki na dzieci. Powyżej 25 roku życia możemy zostać też objęci pewnymi darmowymi usługami medycznymi.

Autorem artykułu jest Tomasz Gancarczyk
Redaktor portalu pracy www.placpigal.pl

Wasze opinie

2018-07-16 11:59:44    aa123

town of aaa grade replica watches Basel each March. This year’s event drew a record number of visitors (150,000 people luxury breitling replica from 100 countries) who came to see the latest offerings from more than 1500 brands. replica hermes handbags store In 2014 exports of Swiss replica watches reached 22.2 billion Swiss louis vuitton replica handbag francs (or $30.7 billion), a growth of 1.9 per cent from the previous swiss replica watches years.


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci!

2021-05-20

22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się… »

Sukces Polaków w European Property Awards

2021-04-02

Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European… »

Harmonia doskonała

2021-01-25

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro