Jak dopasować kolor fugi do płytek?

Poradniki...

15-05-2015  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Castorama   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Zaraz po wybraniu pięknych płytek ceramicznych, stajemy przed kolejną trudną decyzją: jaką fugę wybrać, aby dobrze się z nimi komponowała? Wbrew pozorom jest to element niezwykle istotny dla końcowego wyglądu podłogi lub ściany. Dzięki kilku poniższym wskazówkom, dobór fugi stanie się o wiele prostszy.

 

Dopasowanie koloru

Fuga jest niezbędnym elementem każdej podłogi i ściany pokrytej płytkami ceramicznymi lub kamiennymi. Nie tylko wzmacnia konstrukcję, ale także amortyzuje zmienność objętościową materiału, wynikającą z działania różnych temperatur. Wypełnienie szpar między kafelkami zapobiega wnikaniu wody i brudu, zabezpiecza ich krawędzie przed kruszeniem. Aby fuga dobrze komponowała się z wybranymi przez nas płytkami, należy odpowiednio określić jej barwę. Może być ona identyczna z kolorem płytek lub też, w przypadku płytek wzorzystych, z jednym z kolorów, użytych na ich powierzchni. Spoina może też mieć nieco jaśniejszy lub nieco ciemniejszy odcień niż kafelki. Tym sposobem jednolita powierzchnia podłogi zostanie nieco „rozbita” – płytki wyraźniej wyodrębnią się już na pierwszy rzut oka. Aby uniknąć pomyłek, należy zrobić próbę na fragmencie płytki. Właściwy kolor fugi widoczny jest dopiero po wyschnięciu, warto więc przetestować kilka odcieni, zanim wybierzemy ten odpowiedni. Płytki ceramiczne dają duże możliwości eksperymentowania zarówno z odcieniami jednego koloru, jak i z kontrastowymi połączeniami. W przypadku okładzin kamiennych warto natomiast dobrać fugę o kolorze dopasowanym, co pozwoli na podkreślenie naturalnego rysunku kamienia. W przypadku podłogi lub ściany w typie mozaikowym, lepiej będzie postawić na spoinę białą. Jest to kolor na tyle uniwersalny, że nie odciągnie uwagi od zaprojektowanego wzoru.

 

Nieco fantazji

Inną możliwością jest wybór fug w kolorach kontrastujących z płytkami. Standardowym rozwiązaniem jest połączenie białych płytek z czarną fugą - lub odwrotnie, czarnych kafelków ze spoiną białą. W kompozycji tej sprawdzi się także kolor srebrzystoszary. Jego zastosowanie podkreśli nowoczesny wygląd wnętrza. W przypadku dużych płytek fuga nie rzuca się w oczy, stanowi swego rodzaju dopełnienie kompozycji. Jeśli jednak kafelki są niewielkie, kontrastowe wypełnienie szczelin może wpłynąć nawet na zmianę kolorystyki. Niezwykłym pomysłem jest użycie fugi brokatowej. Wynalazek ten stwarza wrażenie zawieszenia płytek w powietrzu. Rozprasza światło, dając efekt rozświetlenia ściany lub podłogi. Przy takim kreatywnym rozwiązaniu należy pamiętać o zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu. Tylko dzięki niemu taka gra świateł będzie możliwa.

 

Pomieszczenie ma znaczenie

Dobór koloru fugi zależy nie tylko od koloru płytek, ale także od miejsca, w którym zostaną one położone. Jeśli będzie to wnętrze pomieszczenia gospodarczego, warto wybrać fugę ciemną (jasna szybko ulegnie zabrudzeniu). Sytuacja podobnie wyglądać będzie w przypadku podłóg w różnych pomieszczeniach, nie dotyczy natomiast ścian, które zdecydowanie łatwiej jest utrzymać w czystości.

Wybierając kolor fugi warto zastanowić się nad tym, w jakim pomieszczeniu i na jakiej powierzchni (podłoga czy ściana) zostanie ona użyta. Spoinę można dobrać na zasadzie kontrastu lub dopasować do płytek tak, aby nie rzucała się w oczy. Każde z tych rozwiązań może być gustowne i estetyczne. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

 

Artykuł został przygotowany przez market budowlany Castorama.
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com