Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Farby z utwardzaczem: jak i kiedy je stosować

Porady i informacje...

2017-12-22  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Nobiles   Kategoria: Patronaty

Farby z utwardzaczem to produkty do zadań specjalnych. Są wyjątkowo odporne na obciążenia, niskie i wysokie temperatury oraz chemikalia. Dzięki temu doskonale nadają się do malowania w warunkach przemysłowych. Jak i kiedy je stosować? Podpowiadamy!

Farby epoksydowe z utwardzaczem – krótka charakterystyka

Charakterystyczną cechą farb epoksydowych takich jak Nobiles Nobiepoksyd jest dwuskładnikowość. To oznacza, że farba zyskuje swoje właściwości tylko po połączeniu dwóch składników, czyli po wymieszaniu farby z utwardzaczem. Robi się to tuż przed malowaniem w określonych przez producenta proporcjach. Malowanie należy wykonać natychmiast po przygotowaniu mieszaniny, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Farby z utwardzaczem są wytrzymałe i elastyczne. Nobiles Nobiepoksyd zawiera fosforan cynku – pigment antykorozyjny, dzięki któremu farba jest odporna na działanie wody morskiej (choć nie nadaje się do malowania powierzchni, które będą całkowicie zanurzone) oraz sporadyczny kontakt z kwasami i zasadami. 

Kiedy stosować farby z utwardzaczem?

Farby dwuskładnikowe najczęściej używane są do malowania powierzchni w miejscach, gdzie potrzebna jest naprawdę mocna powłoka. Wykorzystuje się je do najrozmaitszych konstrukcji z różnych metali, ale też do betonowych ścian i posadzek w miejscach, gdzie panuje duża wilgoć np. w magazynach lub piwnicach. Sięga się po nie także tam, gdzie powierzchnie narażone są na działanie chemikaliów lub słonej wody. Farby te mogą być stosowane w warunkach atmosfery miejskiej i przemysłowej. Należy pamiętać, że jest to produkt przeznaczony do stosowania przez wyspecjalizowanych wykonawców.

Jak malować farbami epoksydowymi z utwardzaczem?

Podłoża betonowe muszą być sezonowane przez minimum 28 dni. Przed rozpoczęciem malowania należy zadbać o to, aby były suche i wolne od słabo przyczepnych powłok. Ewentualne ubytki należy zagruntować.

Przed zastosowaniem farby podkładowej z utwardzaczem na powierzchniach metalowych należy usunąć z nich słabo przyczepne elementy farby, ogniska korozji oraz wszelkie zanieczyszczenia. Powierzchnię należy oszlifować i usunąć powstały kurz oraz pył. Powierzchnie stalowe ocynkowane przed rozpoczęciem malowania muszą  być dokładnie oczyszczone i zmatowione.

Temperatura farby powinna wynosić między 10 a 30°C. Z kolei temperatura otoczenia oraz malowanej powierzchni nie powinna być niższa niż 10 i wyższa niż 35°C. Podczas malowania należy zachować właściwe środki ochrony osobistej. Czas schnięcia farby jest uzależniony m.in. od temperatury otoczenia oraz malowanej powierzchni. Powłoka nadaje się do użytkowania po 7 dniach utwardzania w temperaturze 20°C.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Rodzaje materiałów wykorzystywane w budowie schodów

2018-05-17

Projektowanie wnętrza własnego domu czy mieszkania to naprawdę świetna zabawa. Decydowanie o najmniejszych… »

RAUMPLUS zaprasza - Patronat W-A.pl

2015-08-24

RAUMPLUS zaprasza architektów, projektantów i przedstawicieli mediów na wyjątkowy… »

Mapa dobrej architektury – BUDOSKOP – warsztat profesjonalisty w niepowtarzalnych miejscach

2015-05-21

Dwa niepowtarzalne miejsca, blisko 200 uczestników, eksperci z wiodących firm na rynku oraz… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2011, e-mail: admin@w-a.pl W-A.pl www.wydział-architektury.com Projekt i wykonanie .apeiro