Antikon 2015 - zaproszenie

XVI Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „ANTIKON 2015 Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo”

03-05-2015  Autor: Agata Lewandowska   Źródło: organizatorzy   Kategoria: Wiadomości z kraju

Strategia i praktyka w ochronie architektury ryglowej Brandenburgia – Lubuskie – Meklemburgia – Zachodniopomorskie 21-23 września 2015 r.

Szanowni Państwo,

w imieniu Organizatora – SZCZECIN-EXPO Towarzystwa Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego – oraz Współorganizatorów: Ministra Oświaty, Nauki i Kultury Brandenburgii, Ministra Oświaty, Nauki
i Kultury Meklemburgii Pomorza Przedniego, Krajowego Urzędu Konserwatora Brandenburgii, Krajowego Urzędu Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego, Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków w Szczecinie i Zielonej Górze, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Meklemburgii - Pomorzu Przednim niezmiernie miło mi poinformować, że rozpoczęliśmy przygotowania do XVI Polsko-Niemieckiej Konferencji „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2015”. Tegorocznym tematem wiodącym będą „Strategia i praktyka w ochronie architektury ryglowej”.

ZAPRASZAMY DO ZGŁASZANIA REFERATÓW PROGRAMOWYCH.
Zgłaszane referaty (maksymalnie 20-minutowe) lub komunikaty (maksymalnie 5-minutowe) powinny dotyczyć zagadnień związanych z następującą tematyką:
- strategie podejmowane w celu zachowania architektury ryglowej,
- standardy dokumentacji,
- praktyka konserwatorska w Niemczech i w Polsce (proces formalny),
- realizacje prac konserwatorskich przy obiekcie.

Wszystkich zainteresowanych wygłoszeniem referatu lub komunikatu podczas konferencji prosimy o nadsyłanie tematu wystąpienia wraz z jednostronicowym konspektem referatu w nieprzekraczalnym terminie do 30 marca 2015 r. Konspekt winien być koniecznie opatrzony imieniem i nazwiskiem autora, nazwą instytucji, którą autor reprezentuje wraz z nazwą piastowanego stanowiska. Proszę także (bezwzględnie) o dołączenie danych teleadresowych i krótkiej notki biograficznej autora, przedstawiającej życiorys zawodowy (maks. 5 zdań).

Spośród zebranych konspektów Rada Programowa, złożona ze Współorganizatorów Konferencji, wybierze referaty i komunikaty zakwalifikowane do wygłoszenia podczas konferencji. Wszyscy zgłaszający konspekty zostaną powiadomieni o decyzji Rady Programowej do końca kwietnia 2015 r.
Prelegenci, których referaty lub komunikaty zostaną zakwalifikowania do wygłoszenia będą zobligowani do nadesłania (w terminach nieprzekraczalnych):
1) 2-3 stronicowego streszczenia referatu do dnia 01. 06.2015 r. Streszczenia w wersji polsko-niemieckiej (tłumaczenia dokona Organizator) wejdą w skład materiałów konferencyjnych, które otrzyma każdy uczestnik konferencji;
2) całego referatu (dopuszczalna wersja robocza - dla tłumaczy), do dnia 1 września 2015 r.

Konferencja i podróż studyjna ANTIKON to polsko-niemieckie spotkanie na temat wspólnego dziedzictwa kulturowego, dyskusja o problemach ratowania, ochrony, popularyzacji i wykorzystania obiektów architektury ryglowej i drewnianej w Europie i na świecie. To niepowtarzalna możliwość współpracy i wymiany poglądów naukowców z praktykami w Niemczech i Polsce. To również forum dyskusyjne, dzięki któremu od zniszczenia i zapomnienia uratowano już parędziesiąt obiektów architektury ryglowej i drewnianej. Projekt ANTIKON od lat przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy wśród właścicieli obiektów ryglowych na temat prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów. Uczestnicy ANTIKONU promują unikalny charakter dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej i ryglowej zarówno w Niemczech, jak
i w Polsce. Konferencja ma bogatą historię, cykliczny charakter i odbywa się od 1996 r. O wielopłaszczyznowości projektu ANTIKON świadczy możliwość spotkania, wymiany poglądów  i doświadczeń różnych grup zawodowych i społecznych zainteresowanych losem obiektów architektury ryglowej i ich zachowaniem.

Konferencja ANTIKON skierowana jest do konserwatorów zabytków, etnografów, konserwatorów dzieł sztuki, historyków, przedstawicieli służb nadzoru budowlanego, architektów, urbanistów, projektantów, historyków sztuki, specjalistów z zakresu folklorystyki, sztuki ludowej, twórców ludowych, zarządców  i administratorów obiektów zabytkowych, przedstawicieli samorządów terytorialnych, naukowców i studentów architektury, budownictwa, konserwacji zabytków, przedstawicieli firm konserwatorskich, budowlanych i inwestorów.

Kontakt z Organizatorem:
Agata Lewandowska - Dyrektor Biura Zarządu
kom.607 925 999,  tel. 91 831 49 22, fax. 91 423 94 71, e-mail: alewandowska.expo@gmail.com
SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego
ul. Dworcowa 19/218; 70-206 Szczecin

Łączę wyrazy szacunku

Marek Sztark
Prezes Zarządu
SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com