Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Grill w ogrodzie – jak stworzyć murowany kącik grillowy?

Poradniki...

2015-04-05  Autor: Monika Świerczewska   Źródło: Polbruk   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Pierwsze ciepłe dni to doskonały pretekst do aranżowania spotkań na świeżym powietrzu. Tym przyjemniejszych, jeśli możemy zaprosić gości do własnego ogrodu. A stąd już tylko krok do marzeń o grillu stacjonarnym, który zadba o nasze podniebienie, ale i zmysł estetyki.

Wraz z pomocą Wojciecha Średniawy, głównego projektanta marki Polbruk, podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze miejsca na budowę grilla stacjonarnego, jakie materiały dobrać do tego celu oraz jak stworzyć spójną, funkcjonalną aranżację w ogrodzie.

Krok 1 – wybór miejsca

Pod budowę grilla stacjonarnego dobrze jest wybrać miejsce zaciszne, oddalone od budynków mieszkalnych, tak, aby podczas przyrządzania posiłków dym z paleniska nie wnikał do pomieszczeń oraz nie stał się uciążliwy dla sąsiadów – wyjaśnia ekspert marki Polbruk. – Czasem grill można postawić również na płycie tarasu, ale to rozwiązanie polecam tylko posiadaczom tarasów dużych, rozbudowanych – dodaje Wojciech Średniawa. Grill murowany umożliwia przyrządzanie pysznych dań z rusztu, ale wiele osób ceni go przede wszystkim ze względu na estetykę wykonania oraz możliwość nadania niepowtarzalnego charakteru przestrzeni.

Krok 2 – wybór materiału

Najważniejszą zaletą grilla stacjonarnego jest jego wytrzymałość, odporność na wysokie i niskie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Taka konstrukcja powinna nam służyć przez wiele lat, dlatego – aby tak się stało – należy dobrze przemyśleć dobór materiału budowlanego. Może to być cegła, kamień naturalny oraz kostka brukowa, której dodatkowym atutem jest fakt, że możemy ją wykorzystać również do wykończenia przestrzeni wokół grilla. – Kostka brukowa to materiał stosowany do budowy tarasów, podjazdów, ścieżek oraz elementów małej architektury i z tego względu – wytrzymały. Jego cechy sprawiają, że bez przeszkód może być on wykorzystywany również do budowy ogrodowych grillów. Do tego celu najlepiej jednak wybrać kostkę, która z każdej strony ma tę samą fakturę oraz zbliżony odcień kolorystyczny, czyli jest barwiona w masie, nie tylko z wierzchniej, strony. Taki wybór umożliwi nam stworzenie spójnej kompozycji – radzi Wojciech Średniawa, ekspert marki Polbruk.

Krok 3 – przygotowanie podłoża

Podłoże pod grill powinno zostać utwardzone. W zależności od rodzaju gleby można do tego celu użyć tylko podsypki z piasku i warstwy betonowej (w przypadku gruntu piaszczystego) lub, jeśli grunt jest gliniasty, położyć pod beton dodatkową warstwę ze żwiru lub tłucznia drogowego. Warto pamiętać, że z materiału, który posłużył nam do budowy grilla, można ułożyć również nawierzchnię wokół konstrukcji. Dopełnieniem aranżacji mogą być murki oporowe, płot lamelowy, pergola, a także rośliny, które w połączeniu z murowaną konstrukcją stworzą miłą dla oka, przyjazną kompozycję.

Kostka brukowa polecana do budowy grilla stacjonarnego to Polbruk Country, wielobarwna, dostępna m.in. w charakterystycznej, postarzanej fakturze.

www.polbruk.pl

 

Polbruk S.A. - część irlandzkiej grupy CRH plc specjalizuje się w wytwarzaniu najwyższej jakości kostki brukowej, betonowych wyrobów drogowych i innych elementów małej architektury. Od ponad 20 lat dostarczamy Państwu materiały do aranżacji pięknych i trwałych nawierzchni, a wsparcie ze strony CRH - jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie – pozwala nam wciąż się rozwijać i dążyć do tego, by kreowane przez nas przestrzenie nabierały niezwykłego charakteru. Polbruk S.A. jest największym producentem kostki i wyrobów drogowych w Polsce. Nasze produkty są powszechnie rozpoznawalne i dostępne na terenie całego kraju. Pozycja lidera zobowiązuje nas do ciągłej rozbudowy sieci dystrybucji, utrzymywania wysokiej jakości i nieustannego poszukiwania nowych rozwiązań. Bogactwo oferowanych kolekcji - ich zróżnicowane wzornictwo - odpowiada aktualnym trendom stylistycznym i daje nieograniczone możliwości.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Odkryj świat szkła w gastronomii i podkreśl wysoką jakość serwowanych napojów!

2024-03-13

W świecie gastronomii każdy detal ma znaczenie. Od eleganckiego nakrycia stołu po wykwintne kompozycje dań… »

Odbiór odpadów. Zamów kontener

2024-02-18

Kiedy decydujemy się na budowę domu lub remont, podczas pracy powstaje mnóstwo odpadów… »

Frezarka do drewna – niezastąpione narzędzie dla każdego stolarza

2023-11-28

Marzysz o tworzeniu wyjątkowych projektów z drewna? Odkryj tajniki frezarki do drewna – narzędzia,… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro