Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

FORUM PRZESTRZENIE MIEJSKIE - już w czerwcu!

Patronat Medialny Portalu W-A.pl

2015-02-11  Autor: Joanna Kowalska   Źródło: ART M – szkolenia i konferencje   Kategoria: Patronaty

Już 12 czerwca odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa pt. "Budownictwo infrastrukturalne - miejskie w programach finansowych Unii Europejskiej". Poniżej informacje na temat tego wydarzenia. Zapraszamy!

 „Gdy skupimy się na miejscu, można zrobić wszystko inaczej” - Fred Kent

Pierwsze Forum Przestrzenie Miejskie będzie próbą oceny rozwiązań przestrzeni miejskiej i wielu jej funkcji w aspekcie sukcesów i porażek, ale również nowych wyzwań.
Podczas obrad skupimy się przede wszystkim na szerokorozumianym pojęciu przestrzeni publicznej, którą tworzy sztuka i architektura.
Miasto i jego przestrzeń są jednym z najbardziej inspirujących tematów debaty publicznej. Marzymy o lepszym mieście, ale prawdziwym wyzwaniem jest urzeczywistnienie tych marzeń. Ożywienie kulturalne przestrzeni miasta, zwiększenie jego funkcji użytkowej przy zastosowaniu środków artystycznych jest w stanie powołać do życia potencjalnie nowe lokalizacje na kulturalnej mapie miasta

Postaramy się odpowiedzieć na pytanie – Jak budować przestrzenie publiczne w dobie kryzysu sfery publicznej i czy i w jakim stopniu to się udało? Czy można stworzyć zdrową przestrzeń publiczną, która będzie alternatywą dla centrów konsumpcji?
Naszą uwagę skupimy również na omówieniu projektu – Krajowej Polityki Miejskiej – jej celem jest bowiem wzmocnienie zdolności miast i obszarów zurbanizowanych do kreowania zrównoważonego rozwoju i tworzenia miejsc pracy oraz poprawa jakości życia mieszkańców.
Czy można traktować ten dokument jako zobowiązanie i w jaki sposób może pomóc w realizacji obietnicy lepszego miasta? Czy może zatrzymać odpływ ludności ze sfery miejskiej?

W drugiej części Forum – pt. Polska kulturalnym regionem Europy dzięki programom finansowym Unii Europejskiej, przedstawiciele władz samorządowych omówią zrealizowane - dzięki funduszom UE- projekty w polskich miastach w latach 2007-2013. Przedstawiciele Urzędu Miasta Katowice z Wydziałów: Rozwoju Miasta, Planowania Przestrzennego, Budżetu oraz Wydziału Budownictwa omówią projekty, które będą realizowane dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu w latach 2014-2020 oraz przedstawią dotychczasowe i oczekiwane korzyści dla poprawy jakości życia mieszkańców miasta.

W trzeciej części Forum skupimy się na omówieniu aspektów ekologicznych kształtowania przestrzeni miejskiej, idei związanych z poszukiwaniem równoważenia środowiska zbudowanego i środowiska przyrody na przykładzie współczesnych miast europejskich. Omówimy możliwości inicjowania i realizacji działań programowych i przestrzennych na rzecz ekologii miasta. Należą do nich m.in. rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne uwzględniające oszczędną gospodarkę: terenem, wodą, energią, surowcami, materiałami budowlanymi (recykling), a także zwiększanie komfortu życia mieszkańców. Podejście do miasta jak do ekosystemu powoduje, że elementy przyrody stają się integralnymi składnikami przestrzeni miejskiej. Omówione zostaną również zagadnienia związane z architekturą zieleni, ścieżkami rowerowymi i chodnikami oraz oświetleniem stosowanym w infrastrukturze miejskiej.

Ostatnia, zamykająca część I Forum Przestrzenie Miejskie poświęcona będzie nieodzownym elementom krajobrazu miast jakim jest mała architektura inaczej zwana „meblami miejskimi”. Wielość form tego typu architektury jest dowodem na to, że coraz bardziej dbamy o naszą przestrzeń miejską. Przestrzeń miejska staje się forum dyskusji społecznej, a projekty artystyczne jedną z metod wyrażania w niej głosu.

 

 

 

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Patronaty

Plebiscyt Polska Architektura XXL 2020 – internauci wybrali

2021-10-06

12 kwietnia 2021 zakończyło się głosowanie internautów w trzynastej edycji plebiscytu Polska Architektura… »

Ruszyły zgłoszenia do konkursu Baumit Fasada Roku 2021!

2021-05-20

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji… »

Gala Plebiscytu Polska Architektura XXL 2020 – ogłoszenie wyników

2021-05-13

Grupa Sztuka Architektury zaprasza na uroczyste ogłoszenie wyników trzynastej edycji Plebiscytu Polska… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro