MCKB wybrało BIM

Aktualności

15-12-2014  Autor: Joanna Borowska   Źródło: Autodesk   Kategoria: Oprogramowanie, komputery

Generalny wykonawca z Łodzi wdraża portfolio rozwiązań Autodesk do modelowania informacji o budynku (BIM). Cel: przyspieszenie oraz zwiększenie jakości współpracy między wykonawcą a inwestorem.

MCKB – łódzki generalny wykonawca, specjalizujący się w realizacji zaawansowanych technologicznie obiektów przemysłowych, centrów logistycznych, handlowych i biurowych, wdraża modelowanie informacji o budynku (BIM) w oparciu o Autodesk Building Design Suite. Proces wdrożenia rozpoczął się w 2013 roku, a jego celem jest usprawnienie prac na budowie, a także podniesienie jakości obsługi i komunikacji z inwestorem. Oprogramowanie dostarczyła firma Robobat Polska – Autoryzowany Partner Autodesk, która wspiera także proces wdrożenia.

„Z punktu widzenia generalnego wykonawcy najważniejszy jest szybki dostęp do informacji celem wykonania przedmiarów do ofert czy umów z podwykonawcami, a także do sprawnego zarządzania i kontrolowania budowy. Klarownie przedstawione informacje w postaci wizualizacji 3D pozwalają na szybką analizę i bardziej świadome działanie, a także eliminowanie kolizji w efekcie niepotrzebnych kosztów. Założenia te będziemy w stanie zrealizować poprzez wdrożenie BIM” – mówi Robert Handzel, Inżynier budowy i specjalista ds. BIM, MCKB Sp. z o.o.

Inżynierowie MCKB pracują w oparciu o pakiety Autodesk Building Design Suite w wersji Premium i Ultimate. Dostęp do portfolio rozwiązań w jednym pakiecie zapewnia koordynację i zintegrowanie pracy wszystkich branż oraz realizację pełnego spektrum zadań projektowych zgodnych z BIM. Modelowanie informacji o budynku zapewnia ogromne korzyści także na budowie poprzez stały wgląd do bieżącej dokumentacji w wersji cyfrowej. Z punktu widzenia firmy wykonawczej to jeden z kluczowych aspektów.

„BIM umożliwia stały dostęp do pełnej, aktualnej informacji o każdym z elementów budynku: powierzchni, kubaturze, wyposażeniu, zużyciu materiałów oraz kosztach budowy. W oparciu o dokumentację cyfrową oraz model 3D, na którym widać każdy detal budynku, wszystkie instalacje, dużo łatwiej można koordynować budowę – podejmować decyzje prosto z placu budowy. Dla nas realnie oznacza to poprawę organizacji pracy i zwiększenie jej wydajności” – podkreśla Robert Handzel, Inżynier budowy i specjalista ds. BIM, MCKB Sp. z o.o.

Wdrożenie BIM oznacza dużo więcej korzyści. Dzięki możliwości testowania w świecie wirtualnym wielu wariantów i schematów możliwy jest wybór optymalnego rozwiązania zarówno pod kątem energooszczędności, funkcjonalności, jak również według kryterium ekonomicznego. Dodatkowo, jak podkreślają przedstawiciele spółki MCKB, modelowanie informacji o budynku pomaga podnieść jakość komunikacji z inwestorem. Na ekranie komputera może on bowiem zobaczyć, jak budynek będzie wyglądał w rzeczywistości. Dzięki temu dużo łatwiej jest przekazać pomysł i przekonać do proponowanej koncepcji.

Plany spółki w zakresie wykorzystania BIM idą o wiele dalej. Oprócz działań związanych z generalnym wykonawstwem obejmują one również perspektywę świadczenia usług od projektu po budowę, a także perspektywę występowania w roli dewelopera.

 

Informacje o MCKB

Firma MCKB działa na rynku budowlanym od 1991 roku. Główna siedziba MCKB znajduje się w Łodzi, a biura regionalne we Wrocławiu i w Warszawie. Specjalizuje się w zaawansowanych technologicznie obiektach przemysłowych, centrach logistycznych, handlowych i biurowych. Jest laureatem prestiżowych nagród, m.in. Diamenty Forbesa 2014, Budowlana Firma Roku 2013, Skrzydła Biznesu 2013, Ambasador Polskiej Gospodarki 2013, a także Grand Prix na targach Expo Real w Monachium za projekt Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mieszczącej się w dawnej fabryce Grohmana. Więcej informacji na www.mckb.pl

Informacje o Autodesk

Autodesk pomaga wymyślać, projektować i tworzyć lepszy świat. Zarówno projektanci, inżynierowie architekci, jak również graficy, studenci oraz pasjonaci wykorzystują oprogramowanie Autodesk w celu wyzwalania kreatywności i rozwiązywania wyzwań projektowych. Więcej informacji można znaleźć na www.autodesk.pl

Informacje o Robobat Polska

Robobat Polska zajmuje się wsparciem wdrażania technologii BIM poprzez oferowanie kompleksowych usług, w tym oprogramowania dla procesu projektowania, zarządzania projektem i analizy, po zintegrowane rozwiązania sprzętowe, zarządzanie danymi, indywidualne szkolenia oraz pomoc z zakresu projektów inżynieryjnych. Robobat Polska jest złotym Partnerem firmy Autodesk. Od października 2014 jest częścią Grupy Graitec. Więcej informacji na stronie: www.robobat.pl

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com