Najczęstsze zaniedbania pracodawcy zakresie BHP – praca w biurze

Informacje...

25-10-2014  Autor: Autor Zewnętrzny   Źródło: msp.money.pl/wzory-dokumentow/   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Praca w biurze wydaje się jedną z najbezpieczniejszych form zatrudnienia. Nie mamy przecież do czynienia ze sprzętem ciężkim, który może wywoływać poważne urazy na naszym ciele. A jednak i tutaj powinny być zachowane pewne warunki BHP. Niestety wielu pracodawców bardzo często o nich zapomina. Jakie podstawowe zasady BHP pracy w biurze są łamane najczęściej? Oto zestawienie, ku przestrodze wszystkich nieuważnych pracodawców.

Odpowiednie oświetlenie – sztuczne i naturalne

Chodzi tutaj zarówno o światło dzienne jak i sztuczne. Niestety, to drugie bywa zwykle rozlokowane w takich miejscach, które utrudniają swobodne przeglądanie dokumentacji firmy lub obsługę komputera. Światło sztuczne powinno być w takich miejscach dopasowane maksymalnie do barwy światła dziennego, tylko w takich warunkach nie męczymy naszego wzroku. Światła nie powinno być także za dużo. Dlatego w oknach należy zamontować rolety lub żaluzje, które umożliwią swobodne sterowanie wpuszczanym do środka światłem.

 Usytuowanie biura poniżej poziomu terenu

Wyjątkiem są właściwie tylko te pomieszczenia, które dotyczą chłodni lub rozlewni. Pracodawcy nie są w stanie zapewnić w takich miejscach odpowiedniej wilgotności powietrza, oświetlenia oraz temperatury.

 Nieprawidłowe wymiary biura – ciasno i klaustrofobicznie

Często powodujące chorobę klaustrofobiczną u zatrudnionych pracowników. Tymczasem kodeks pracy mówi wyraźnie, że każdy pracownik powinien mieć do dyspozycji przynajmniej 13 m/kw wolnej objętości pomieszczenia. W tym 2m2 powierzchni podłogi – oczywiście nie takiej, na której stoi już biurko z komputerem lub urządzenie wielofunkcyjne. Pomieszczenia nie powinno być też niższe niż 3 m.

 Szklane boksy?

Owszem, ale nie jak to bywa w rzeczywistości – wykonane z nietrwałego materiału. Szkło powinno być odporne na uszkodzenia oraz tak zabezpieczone, by pracownik w czasie ewentualnego rozbicia nie został zraniony.

 Wejście do biura – drzwi i schody

Pochyłe schody i oznaczenie: uwaga ślisko? Nie, to niedopuszczalne. Wejście do biura, szczególnie w aspekcie schodów powinno być konstrukcją bezpieczną. Również drzwi w biurze nie mogą być dowolne. Ich wymiar musi odpowiadać liczbie zatrudnionych pracowników.

 Pracownicy pod kluczem?

Oczywiście, że nie. Brzmi śmiesznie, ale takie wypadki naprawdę się zdarzają. Mianowicie pracownicy są zamykani na klucz, w czasie wykonywanej przez cały dzień pracy. Pracowników rzecz jasna nie powinno się zamykać na klucz. W ciągu pracy muszą mieć oni możliwość wyjścia z pomieszczenia zawsze wtedy, kiedy mają taką potrzebę.

Zimno tutaj, zimno coraz bardziej

O odpowiedniej temperaturze powietrza należy pamiętać szczególnie zimą. Zgodnie z zapisem w Kodeksie pracy, ta nie powinna w biurach spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Te same przepisy nie wskazują, jaka może być maksymalna temperatura. Konieczne jest natomiast zabezpieczenie biura przed niekontrolowaną emisją ciepła w drodze promieniowania, przewodzenia lub konwekcji.

 

Natalia Staśkowiak
Źródło: msp.money.pl/wzory-dokumentow/
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com