Ile łazienek w mieszkaniu?

Poradniki...

12-08-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.pcg.pl   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Dwie łazienki to żaden kaprys. Dla wielu takie rozwiązanie jest wyjściem optymalnym. Komu i kiedy się opłaca?

Przez lata większość kupujących mieszkania miała ograniczony wybór. Mogli decydować między jedną łazienką połączoną z toaletą lub dwoma pomieszczeniami pełniącymi różne funkcje. Od niedawna jednak pojawiają się na rynku nowe mieszkania, w których znajdują się dwie łazienki. Warto rozważyć taką opcję – dla wielu może być korzystna. Przed podjęciem decyzji warto wszakże odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie:

Po co komu dwie łazienki?

Wbrew pozorom funkcji, które pełni łazienka jest więcej niż jedna. Oczywiście – na co dzień wykorzystywane jest do mycia. Tyle, że od czasu do czasu także jako miejsce relaksu – na przykład w czasie weekendowych, długich kąpieli aromaterapeutycznych. O ile higiena wymaga jedynie prysznica, to już odpoczynek oznacza konieczność wykorzystania wanny.

Nie można także zapominać o tym, że w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym łazienka pełni także rolę pralni i suszarni. Dwie łazienki to więcej miejsca – na pralkę i sznury do suszenia. Warto także zwrócić uwagę na możliwość wstawienia dodatkowego wyposażenia – choćby coraz modniejszych bidetów.

Jeśli w mieszkaniu żyje wieloosobowa rodzina, dwie łazienki znacznie usprawniają codzienną, poranną i wieczorną rutynę związaną z myciem. Nie trzeba czekać, aż ktoś skończy się szykować do pracy czy szkoły. Podobnie, dwie łazienki ułatwiają życie w czasie wizyty krewnych czy znajomych.

Są jednak pewne minusy

Nie można zapomnieć o tym, że urządzenie łazienki kosztuje. Obok kuchni jest to pomieszczenie, które wymaga największych nakładów. Trzeba przecież kupić materiały, wszystkie urządzenia. A następnie wynająć ekipę, która to wszystko poukłada gdzie i jak trzeba. Dwie łazienki to w praktyce dwa razy wyższe koszty.

Dodatkowo wykorzystanie wanny w jednej z nich oznacza wyższe zużycie wody. Przeciętnie kąpiel w wannie oznacza trzy razy więcej poboru niż w przypadku prysznica. Cenę przyjemności każdy może wyliczyć samodzielnie. Warto zastanowić się nad tym – po to, żeby dwie łazienki nie stały się kotwicą ciągnącą domowe finanse na dno.

O czym jeszcze pomyśleć przed decyzją?

Niezależnie od kwestii związanych z pieniędzmi, warto rozważyć, na ile liczba osób w gospodarstwie domowym uzasadnia wybór dwóch łazienek. Jeśli ktoś jest singlem, z powodzeniem wystarczy mu jedna. Co innego rodzina składająca się z czterech osób. Jeśli są w niej dorastające dzieci, dwie łazienki są wręcz musem.

Dlaczego? Bo obciążenie tych pomieszczeń jest maksymalne w ciągu jednej godziny rano i jednej – wieczorem. Rozładowanie korków może być kluczowe.

Praktyczne rady dotyczące powierzchni

Niezależnie od tego, ilu jest domowników i jakie są ich potrzeby, warto wiedzieć, jakie powinny być optymalne rozmiary łazienki.

Jeśli chodzi o małą, z prysznicem i toaletą, to właściwą powierzchnią powinno być około 3,6-3,7 m2. Umiejętne rozmieszczenie umywalki i WC pozwoli zmniejszyć ją nawet do 3 m2. Główna łazienka musi mieć ponad 5 m2. Tylko wtedy zmieszczą się w niej wanna i wszystkie inne potrzebne urządzenia.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy firmą Partner Capital Group
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com