Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

Jaki rodzaj trawy wybrać?

Poradniki...

2014-07-10  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: Castorama   Kategoria: Porady, produkty, technologie

Trawnik to element większości ogrodów. Tam, gdzie nie uprawiamy warzyw i nie wykorzystujemy dostępnej powierzchni w inny sposób, w większości decydujemy się właśnie na niego. Nic w tym dziwnego: jego pielęgnacja nie jest skomplikowana, a prezentuje się estetycznie. Jaki jednak rodzaj trawy wybrać?

Gdy udajemy się do sklepu w celu zakupienia nasion trawy, być może nie spodziewamy się, że zostaniemy postawieni przed trudnym wyborem. Dla wielu z nas trawa to po prostu trawa, ale jak się okazuje, również w tym przypadku powinniśmy zadać sobie kilka pytań, aby stwierdzić, który jej rodzaj będzie dla nas najlepszy.

Przeznaczenie trawnika

Najważniejszą kwestią, jaka powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru nasion trawy, jest to, czemu będzie służył trawnik. W zależności od tego możemy wyróżnić bowiem trawniki użytkowe, ozdobne i rekreacyjne.

Użytkowe to takie, z których korzysta się często i narażone są na spore obciążenia. To trawniki sportowe, które w związku ze swoim przeznaczeniem charakteryzuje znaczna odporność na deptanie, a także duże możliwości regeneracji. Jeżeli mamy zamiar uczynić z naszej działki boisko do piłki nożnej czy siatkówki albo stworzyć tor agility dla czworonogów, warto zastosować takie gatunki traw, jak np. życica trwała, grzebienica pospolita, wiechlina łąkowa lub zwyczajna albo kostrzewa trzcinowa.

Trawniki rekreacyjne z kolei również należą do tych często uczęszczanych, choć nie są eksploatowane tak intensywnie jak te sportowe. To właśnie one goszczą najczęściej w naszych ogrodach. Można wykorzystać tutaj gatunki traw użytkowych, ale także te delikatniejsze, jak np. mietlica psia czy pospolita. Zarówno trawy użytkowe, jak i rekreacyjne nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Wśród roślin na trawniki ozdobne, które tworzą zielone dywany okrywające nasz teren i które podziwiamy raczej, niż po nich chodzimy, znajdziemy kostrzewę rozłogową, kępową czy szczeciniastą. Trawy te należą do gatunków delikatnych i rosnących powoli, dzięki czemu nie musimy kosić ich tak często, jak traw o szybkim wzroście.

Warunki panujące na działce

Przy wyborze odpowiednich nasion powinniśmy uwzględnić także warunki, jakie panują w naszym ogrodzie. Należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie, rodzaj gleby, jej wilgotność i odczyn. Różne gatunki traw preferują bowiem odmienne warunki. Na szczęście, decydując się na założenie trawnika, możemy dokonać zakupu mieszanek traw przeznaczonych pod konkretne stanowiska. Takich kompozycji złożonych z nasion różnych gatunków traw znajdziemy w sklepach bardzo dużo, dlatego warto zaznajomić się z właściwościami najpopularniejszych z nich.

Modne i niewymagające

Takie są trawniki typu kwietna łąka, które zyskują coraz większą popularność. W składzie mieszanek na kwietne łąki, oprócz nasion traw, znajdują się także nasiona takich roślin, jak np. stokrotki, chaber łąkowy, dzwonki czy koniczyna. Dzięki takim domieszkom trawniki te przypominają leśne polany lub wiejskie, barwnie kwitnące łąki. Co więcej, nie wymagają one regularnego koszenia –wręcz przeciwnie, wystarczy wykonać tę czynność raz w roku. Rośliny na kwietnej łące powinny rosnąć spokojnie i przypominać kompozycje roślinne spotykane w naturalnych warunkach. Stanowią więc dobrą alternatywę dla osób, które nie mogą poświęcić trawnikowi wiele uwagi.

NS
Artykuł został przygotowany przez firmę www.castorama.pl specjalizującej się w fachowym doradztwie budowlanym.

Wasze opinie


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Porady, produkty, technologie

Jak fotowoltaika zmieni dotychczasowy przemysł energetyczny ?

2022-07-28

Powstanie fotowoltaiki
Fotowoltaika to nowa technologia, która może zmienić zasady gry w… »

Dlaczego warto zdecydować się na parapet kamienny ?

2022-07-28

Parapety kamienne są naturalną i stworzoną przez człowieka ozdobą domu. Tworzą piękny i niepowtarzalny… »

Kompletny przewodnik po energii słonecznej i fotowoltaice

2022-07-25

Kompletny przewodnik po energii słonecznej i fotowoltaice »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2022 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro