Polskie hurtownie stali

Aktualności

25-06-2014  Autor: Autor zewnętrzny   Źródło: www.euromixstal.pl   Kategoria: Wiadomości z kraju

Polski rynek wyrobów hutniczych ma dość specyficzny charakter, bowiem o ile w krajach Europy Zachodniej pośrednicy sprzedają nawet do 70% asortymentu, o tyle w Polsce jest to niecałe 50%. Z drugiej strony trzeba zauważyć, że nasz rynek dystrybucji dynamicznie się rozwija i stopniowo zmienia się jego struktura, zbliżając się do standardów europejskich.

Charakterystyka polskiego rynku wyrobów hutniczych

Jeszcze do niedawna niezależna hurtownia stali dysponująca mieszanym asortymentem wyrobów hutniczych była klasycznym przykładem polskiej dystrybucji. Dzisiaj zmianie ulega nie tylko rodzaj asortymentu oferowanego przez hurtowników, ale także struktura właścicielska firm zajmujących się dystrybucją.

W zakresie asortymentu mamy coraz częściej do czynienia ze specjalizacją, a jeśli chodzi o strukturę właścicielską firm dystrybucyjnych, można zauważyć przybierający na sile proces budowania własnych sieci hurtowni stali przez producentów.

Na polskim rynku wyrobów hutniczych działa obecnie kilkaset firm, a dominującą pozycję zajmują średnie firmy, sprzedające rocznie od 10 do 150 tysięcy ton stali. Największe, sprzedające ponad 150 tysięcy ton i w wielu przypadkach producenckie, będą stopniowo odgrywały coraz większą rolę.

Co oferują hurtownie stali?

Typowa, niezbyt wielka hurtownia stali, nienależąca do żadnej sieci znaczącego producenta, będzie zatem musiała w najbliższej przyszłości sprostać niemałej konkurencji. Nic więc dziwnego, że coraz częściej klasyczna dystrybucja uzupełniana jest sprzedażą produktów przetworzonych, a nawet różnego typu usługami spawalniczymi czy ślusarskimi.

Wygląda to na przykład w ten sposób, że konkretna hurtownia stali prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną samej stali oraz wyrobów hutniczych przetworzonych, w postaci prętów, kształtowników, profili, blach gorącowalcowanych i zimnowalcowanych, cynkowanych i aluminiowych, rur i innych artykułów, a jednocześnie oferuje usługi typu spawanie, obróbka metali, cięcie, a niekiedy nawet usługi budowlane lub pokrewne. W niektórych przypadkach w hurtowni stali można zakupić także narzędzia do jej obróbki.

Perspektywy rozwojowe rynku wyrobów hutniczych w Polsce

Jak już wspomniano, należy spodziewać się dalszych przekształceń własnościowych i ostrej konkurencji, jeśli chodzi o niezależne hurtownie stali, tym bardziej, że na polskim rynku pojawia się coraz więcej firm będących oddziałami zachodnich sieci dystrybucyjnych. Jeśli chodzi o rentowność, to jest ona bardzo różna, nie ulega jednak wątpliwości, że największą osiągają duże hurtownie o wysokich obrotach proponujące jednocześnie szeroka gamę usług serwisowych.

Z tego rodzaju ofertą wiąże się inny aspekt związany z perspektywami rozwoju rynku wyrobów hutniczych, mianowicie rosnące wymagania klientów w zakresie jakości zarówno samych wyrobów, jak i obsługi. Coraz większą rolę zaczyna odgrywać kompleksowość usług, co znowu zdaje się sprzyjać przede wszystkim wielkim dystrybutorom, dysponującym zakładami produkcyjnymi, zbrojarniami i znakomicie zorganizowanymi centrami serwisowymi.

 

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą Euro Mix Stal Warszawa
 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com