Coroczne spotkanie PU Europe – Barcelona 2013

Informacja prasowa

Przedstawiciel SIPUR wziął udział w organizowanym co roku Zgromadzeniu Generalnym PU Europe połączonym ze spotkaniem Komitetu Zarządzającego. W ramach dwudniowego spotkania, które w tym roku odbyło się w Barcelonie w dniach 16 - 17 października, dyskutowano nad wszystkimi istotnymi kwestiami związanymi z obecnym i przyszłym stosowaniem wyrobów izolacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem produktów PUR i PIR. Od roku 2010 SIPUR aktywnie uczestniczy w pracach europejskiej federacji zrzeszającej organizacje krajowe oraz globalnych, wiodących producentów wyrobów ze sztywnej pianki poliuretanowej, a jego przedstawiciel zasiada w Zarządzie tej międzynarodowej organizacji.

Rozstrzygnięcie konkursu poświęconego stosowaniu poliuretanu w budownictwie 

21 października 2013 r. na Politechnice Poznańskiej nastąpiło wręczenie nagród w kolejnej edycji konkursu „Na najlepszą pracę dyplomową poświęconą wykorzystaniu poliuretanu w budownictwie” zorganizowanym tradycyjnie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa koło nr 4 przy Politechnice Poznańskiej oraz SIPUR. Komisja nagrodziła trzy prace. I miejsce otrzymała Inżynierska Praca Dyplomowa „Rewaloryzacja budynku zabytkowego na budynek pasywny”, której autorką jest pani Katarzyna Kocłajda. II miejsce zajęła Inżynierska Praca Dyplomowa „Projekt centrum handlowego i parkingu” autorstwa pana Mateusza Ciesielskiego i pani Marii Okupniak. III miejsce przyznano Magisterskiej Pracy Dyplomowej „Projekt termomodernizacji budynku mieszkalnego” pani Kamili Trawińskiej. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie i zainteresowanie poliuretanem. Jesteśmy przekonani, że te doświadczenia zaowocują w przyszłości, szczególnie w kontekście rosnących wymagań dot. izolacyjności cieplnej budynków.

TECHNICON – INNOWACJE 2013

24 i 25 października 2013 r. przedstawiciele SIPUR wzięli udział w 9-tej edycji Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE 2013. Impreza ta odbyła się po raz drugi na terenie wystawienniczym Międzynarodowych Targów Gdańskich - Centrum AmberExpo wraz ze zorganizowanymi przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” POMORSKIMI DNIAMI ENERGII.

Targi przyciągnęły ponad 4 tys. odwiedzających, wśród nich liczną grupę studentów i uczniów, przedstawicieli nauki, samorządów lokalnych oraz młodych twórców i producentów poszukujących ciekawych i innowacyjnych rozwiązań z różnych dziedzin, w tym także dot. budownictwa.

Na stoisku SIPUR przeprowadzono wiele interesujących rozmów, przede wszystkim z przyszłymi profesjonalistami z branży budowlanej. Podstawowym tematem były praktyczne możliwości zastosowania poliuretanu w celu skutecznego zaizolowania różnych elementów budynku, instalacji, urządzeń itp. Praktyczne pokazy spieniania poliuretanu dodatkowo zwiększyły zainteresowanie zwiedzających i z pewnością zostaną przez nich i innych uczestników imprezy zapamiętane na długi czas.

Spotkania z uczniami, studentami i nauczycielami oraz profesjonalistami z branży budowlanej

W IV kwartale SIPUR kontynuował działania promocyjno-edukacyjne skierowane do obecnych i przyszłych profesjonalistów z branży budowlanej. Ich głównym celem jest przekazanie w interesujący i nowoczesny sposób profesjonalnej informacji o budowie, parametrach technicznych, wyróżniających cechach oraz szerokich możliwościach stosowania wyrobów izolacyjnych z poliuretanu, zgodnie z hasłem „POLIURETAN IZOLUJE LEPIEJ”.

Przedstawiciele SIPUR spotkali się z uczniami i nauczycielami techników budowlanych w województwie śląskim, mazowieckim oraz łódzkim, a także ze studentami Wydziału Melioracji Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W październiku br. przeprowadzono na Politechnice Poznańskiej trzy wykłady dla studentów Wydziału Budownictwa, w tym jeden w języku angielskim, poświęcone zastosowaniu poliuretanu, jako materiału termoizolacyjnego.  Wstęp do nich wygłosił pan prof. dr hab. Tomasz Błaszczyński, Dyrektor Instytutu Konstrukcji Budowlanych, któremu serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania ze studentami poznańskiej uczelni.

Również w październiku odbyła się w Poznaniu prezentacja nt. wyrobów izolacyjnych z poliuretanu dla Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych.

Częstym tematem podnoszonym w trakcie spotkań i prezentacji było projektowanie i wznoszenie budynków energooszczędnych i pasywnych, w których poliuretan jest bardzo często stosowany ze względu na najniższy współczynnik przewodzenia ciepła (tzw. lambda) spośród obecnie stosowanych materiałów izolacyjnych.

Współpraca ze studentami architektury

SIPUR po raz kolejny wsparł warsztaty architektoniczne OSSA organizowane co roku przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury. Tym razem spotkania studentów architektury z całej Polski odbyły się we Wrocławiu w terminie 20-27 października 2013 r.

Normalizacja i przepisy budowlane

Przedstawiciele SIPUR uczestniczyli w pracach Polskiego Komitetu Normalizacyjnego oraz działaniach związanych z opiniowaniem propozycji tez Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego i projektem rozporządzenia dot. metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków

Świąteczna akcja mailingowa – nowe wymagania cieplne

Przed Bożym Narodzeniem został skierowany do szerokiego grona odbiorców związanych z budownictwem mailing, w którym oprócz życzeń świąteczno-noworocznych przedstawiono szczegółowo zmiany, jakie od 1 stycznia 2014 zaczęły obowiązywać w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Najważniejsze z nich dotyczą znaczącego zmniejszania, począwszy do 1 stycznia 2014 r., maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła Uc dla wszystkich rodzajów budynków oraz sposobu obliczania wskaźnika EP określającego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Oba warunki muszą być spełnione jednocześnie, a nie tak jak do tej pory, alternatywnie.

Maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła Uc, które zależą od rodzaju przegrody i temperatury w pomieszczeniu, będą sukcesywnie zmniejszane do roku 2021. W przypadku ścian zewnętrznych i dachów wszystkich budynków z temperaturą wewnętrzną min. 16 C obowiązujące od 1 stycznia 2014 obniżone wartości Uc (odpowiednio 0,25 i 0,20 W/m2K) ulegną dalszemu zmniejszeniu w roku 2017 (o 0,02 W/m2K) i w 2021 (o kolejne  0,03 W/m2K). Ta ostatnia zaplanowana w przepisach zmiana, będzie obowiązywała w przypadku budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością wcześniej tj. już od 1 stycznia 2019, spowoduje, że Uc zostanie obniżone do poziomu odpowiednio 0,20 (ściana) i 0,15 W/m2K (dach).

Coraz wyższe wymagania w zakresie izolacyjności cieplnej budynków są kolejnym powodem rosnącego zainteresowania poliuretanem, który jest najbardziej efektywnym materiałem izolacyjnym spośród obecnie stosowanych budownictwie.

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com