6 Polaków w II etapie konkursu Electrolux Design Lab!

Informacja Prasowa

03-04-2013  Autor: Monika Szocińska   Źródło: Electrolux   Kategoria: Konkursy, nagrody

Do międzynarodowego konkursu Electrolux Design Lab wpłynęło w tym roku ponad 1700 prac z całego świata. Do II etapu, jury wybrało 105 pomysłów, w tym 6 z Polski! Wybrane projekty najlepiej odpowiadają tegorocznemu tematowi ''Inspiracje miejskim życiem'' oraz wpisują się w trzy kategorie: Wspólne gotowanie, Naturalne powietrze, Łatwe sprzątanie. Niektóre z pomysłów zaproponowanych przez młodych projektantów, są wynikiem rosnącej popularności drukarek 3D, rozwoju przydatnych dodatków, które można nosić ze sobą oraz nowoczesnych technologii wykorzystywanych podczas gotowania.

Na stronie konkursu pojawiło się 105 projektów z 29 krajów. Internauci mogą teraz głosować na swoje ulubione pomysły. Najlepsze projekty wybrane przez jury i internautów przejdą do kolejnego etapu. Główną nagrodą w konkursie jest 5 000 euro oraz 6-miesięczny, płatny staż w jednym z centrum projektowania Electrolux.

Polacy w II etapie

Wśród 1700 zgłoszeń do konkursu z całego świata były aż 63 projekty z Polski. Jury wybrało 6, które znalazły się w II etapie razem z 99 innymi, których autorzy pochodzą m.in. z Brazylii, Korei, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii.

Magdalena Brzozowska ukończyła licencjat na Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Interesuje się szwedzkim wzornictwem. Jej pomysł to przenośny garnek („Movepot”). Specjalnie zaprojektowany z myślą o młodych ludziach, którym gotowanie kojarzy się z dobrą zabawą i czasem mile spędzonym w gronie najbliższych. Z garnkiem „Movepot” można gotować poza kuchnią. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Sylwia Kołodko jest studentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jej pomysł to mały, lekki, kompaktowy odkurzacz („Stingrey”), który w znacznym stopniu ułatwia sprzątanie. Jest cienki, nie wydaje żadnych dźwięków i odkurzy każdy kąt. Dodatkową zaletą odkurzacza jest wbudowana lampa, której promieniowanie zabija bakterie. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Tomasz Siemek studiuje wzornictwo przemysłowe w Gliwickiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości. Jego pomysł to „O2-Sailor”, czyli niezależny, miejski filtr powietrza. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Małgorzata Blachnicka studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Teraz przebywa na wymianie studenckiej w Graz. Na początku studiów interesowało ją projektowanie ubrań, następnie projektowanie mebli. Teraz najwięcej satysfakcji czerpie ze wzornictwa przemysłowego i transportowego. Jej pomysł to „panel okienny” („Atem”), za pomocą którego z łatwością można wpuścić świeże powietrze do mieszkania. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Agata Hoffa jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym oraz komunikacji wizualnej. Jej pomysł to oddychające meble („Beathing furniture”), które łączą środowisko zewnętrze z wnętrzem mieszkania, co zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Julia Owczarczak ukończyła licencjat na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To niepoprawna optymistka z niekonwencjonalnym podejściem do życia. Uwielbia górskie wspinaczki oraz taniec. Jej pomysł to pół-przezroczysta ścianka („Coat Wall”), która oczyszcza powietrze z miejskich zanieczyszczeń i izoluje pomieszczenie. Inspiracją tego projektu było futro ssaków. Więcej informacji o projekcie tutaj.

Nowe technologie i inspirujące rozwiązania

Eksperci z takich działów Electrolux jak: Wzornictwo, Badania i Rozwój oraz Innowacje wybrali najlepsze prace, wśród tych które wpłynęły do konkursu. Thomas Johansson, Dyrektor Działu Wzornictwo tak komentuje zgłoszenia:

„Projekty, które wybraliśmy do dalszego udoskonalania najlepiej odpowiadają tegorocznemu tematowi. Są interesujące i pokazują jak inspirujące może być gotowanie, sprzątanie czy oczyszczanie powietrza w przyszłości. Zaobserwowaliśmy, że wiele z zaproponowanych rozwiązań wykorzystuje możliwości drukarek 3D czy nowe podejście do przydatnych dodatków, które można nosić ze sobą Są również pomysły, które odzwierciedlają nasze wspomnienia i podkreślają nasze zmysły oraz wykorzystują nowoczesne technologie podczas gotowania. To wyjątkowy rok, ponieważ zaprosiliśmy studentów do wyjścia poza pewne ramy, aby nie skupiali się tylko na produkcie. Otrzymaliśmy wiele ciekawych wzorniczo rozwiązań w formie usług czy materiałów eksploatacyjnych.”

Tegoroczna edycja jest podzielona na 5 etapów1, co pozwala skupiać się na kolejnych fazach udoskonalania projektu. Autorzy 105 wybranych prac będą teraz dopracowywać swój pomysł. Po czym zostanie on oceniony przez profesjonalistów z Electrolux. Najlepsze projekty wybrane przez jury i internautów przejdą do kolejnego etapu. Termin na złożenie poprawionych projektów mija w środę 1 maja b.r. Do III etapu przejdzie 50 projektów.

Światowe uznanie, nagrody pieniężne oraz płatny staż

Główną nagrodą w konkursie jest półroczny, płatny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux oraz 5 000 euro. Jury przyzna tę nagrodę osobie, która stworzy najbardziej przełomowe i innowacyjne rozwiązanie do domu przyszłości. II miejsce to 3 000 euro, a III – 2 000 euro. Autor projektu, który zdobędzie najwięcej głosów internautów otrzyma 1 000 euro.

Pięć etapów w konkursie:

1.etap – zgłoszenie do konkursu (opis pomysłu i szkic) – 15.03.13

2.etap – rozwój pomysłu – termin nadsyłania prac upływa 1-go maja

3.etap – wizualizacja pomysłu – maj

4.etap – specyfikacja techniczna – czerwiec i lipiec

5.etap – finał konkursu Electrolux Design Lab – październik

Zgłoszenia i więcej informacji: electrolux.com/electroluxdesignlab oraz w mediach społecznościowych:

YouTube: youtube.com/user/electrolux

Facebook: facebook.com/Electrolux

Twitter: twitter.com/Electrolux

Flickr: flickr.com/photos/electrolux-design-lab

Pinterest: pinterest.com/electrolux

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com