Architektura | Design | Budownictwo
Szukaj:
 
 

10 lat innowacyjnego spojrzenia na sprzątanie

Informacja Prasowa

2013-02-08  Autor: Monika Szocińska   Źródło: Electrolux   Kategoria: Wiadomosci ze Świata

Inspiracją dla podjęcia tematu łatwego sprzątania w tegorocznej edycji konkursu Design Lab są zmieniające się warunki bytowe i konieczność przystosowania się do życia na coraz mniejszej przestrzeni, w coraz mniejszych mieszkaniach. Przez dziesięć lat, które minęły od zainicjowania Design Lab, powstało wiele nowatorskich pomysłów, których celem jest ułatwianie sprzątania i czyszczenia.

Stefano Marzano, Dyrektor Działu Wzornictwa Electrolux, tak opisuje temat konkursu: „Nowoczesne domy są bardziej zwarte i zintegrowane, a miejsce służące do przechowywania urządzeń sprzątających zostało w nich znacznie zredukowane. To z kolei wymaga stosowania sprytnych, atrakcyjnych wizualnie rozwiązań. Ponieważ dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, konsumenci zwracają uwagę na oszczędność czasu, usprawnienie wykonywania pracochłonnych codziennych zadań powinno być myślą przewodnią dla uczestników konkursu”.

Minęło już 10 lat, od kiedy Electrolux zainicjował konkurs Electrolux Design Lab. W tym czasie rynek konsumencki znacznie się zmienił pod wpływem nowych trendów. Temat przewodni tegorocznej edycji Design Lab został zainspirowany rosnącą urbanizacją. Obserwujemy masowy napływ osób z otwartych, wiejskich obszarów do gęsto zaludnionych, ciasnych przestrzeni miejskich. Z tego powszechnego trendu zrodziły się trzy kategorie konkursowe: naturalne powietrze, wspólne gotowanie i łatwe sprzątanie.

Poniżej prezentujemy wybrane przykłady urządzeń ułatwiających sprzątanie, zgłoszonych na konkurs Design Lab w ubiegłych latach.

Dust Mate (2005): Sebastian Alberdi i Gustavo Maggio, Hiszpania

Dust Mate wyglądem przypomina sportowe buty, z tym że zwykłe buty roznoszą brud po mieszkaniu, podczas gdy buty Dust Mate są oryginalną aparaturą sprzątającą. Z każdym wykonanym krokiem podeszwa zbiera z podłogi kurz. Pomysł ten z powodzeniem łączy w sobie innowacyjny, kompaktowy silnik odkurzacza, z wytrzymałymi, elastycznymi materiałami. Dust Mate dostarcza użytkownikowi zupełnie nowych wrażeń, które w skrócie można określić jako „naturalne sprzątanie”, oznaczające odkurzanie w trakcie codziennego, naturalnego poruszania się po domu.

Odkurzacz Eclipse (2005): Erik Andershed, Australia

Głównym celem przyświecającym projektantowi odkurzacza Eclipse, było wyeliminowanie wielu problemów, które obecnie pojawiają się podczas sprzątania. Eclipse został wyposażony w nawigację działającą za pomocą czujników sensorowych, dzięki której automatycznie omija przeszkody. Ta unikalna właściwość sprawia, że odkurzacz sam podąża za sprzątającą osobą.

E-wash (zwycięzca 2007): Levente Szabó, Węgry

E-wash to kompaktowa pralka, która mieści tyle prania, co klasyczny model, a zamiast standardowych detergentów wykorzystuje orzechy piorące. Inspiracją do stworzenia takiego urządzenia były negatywne skutki zarówno produkcji detergentów, jak i ich użytkowania. Orzechy piorące, rośliny naturalnie występujące w przyrodzie, nie szkodzą środowisku. Rozmiary pralki zostały znacznie zredukowane, przy jednoczesnym zachowaniu standardowej pojemności, aby dopasować urządzenie do niewielkich mieszkań.

Naturewash (2009): Zhenpeng Li, China

Naturewash to pralka, która pierze bez użycia wody. Zamiast niej wykorzystuje ujemne jony, zbierające zanieczyszczenia z pokrytych nano powłoką tkanin. Pralka przypomina leżankę i ma trzy programy, wybierane za pomocą dotykowego ekranu: pranie, zapach trawy, zapach kwiatowy. Użytkownik może na niej usiąść lub nawet się położyć a Naturewash odświeży lub wyczyści jego ubranie. Jeśli potrzebne jest dokładniejsze czyszczenie, ubrania należy zdjąć i położyć płasko na pralce.

Renew (2009): Louis Filosa, USA

Renew to urządzenie parowe do prania i odświeżania ubrań. Dwie specjalnie zaprojektowane dysze z dużą siłą wyrzucają parę, która przechodząc przez tkaninę błyskawicznie ją czyści. Skaner, wykorzystujący promienie podczerwone oraz fale radiowe, zbiera informacje na temat czyszczonej odzieży ze specjalnie zaprojektowanych metek. Renew jest bezpieczny w użyciu – w przypadku wykrycia niezidentyfikowanych obiektów, automatycznie wyłącza strumień pary. Dotykowy wyświetlacz OLED ułatwia sterowanie urządzeniem. Renew zajmuje mało miejsca. Został wykonany z aluminium i szkła, pochodzących z recyklingu.

Bifoliate (2009): Toma Brundzaite, Litwa

Bifoliate to oszczędzająca przestrzeń podwójna zmywarka, montowana na ścianie, w której jedną część można wykorzystywać jako półkę na czyste naczynia, a drugą jako komorę na brudne. To rozwiązanie pozwoli uniknąć męczącego rozładowywania zmywarki i ustawiania naczyń w szafkach. Bifoliate wykorzystuje fale ultradźwiękowe, dzięki którym mycie naczyń staje się bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż obecnie.

Odkurzacz Robo TAP (2011): Gyu Ha Choi, Korea Południowa

Robo TAP to inteligentny zautomatyzowany odkurzacz, przeznaczony do dokładnego czyszczenia wybranych miejsc. Można nim precyzyjnie sterować przy pomocy tupania nogą, dzięki systemowi nawigacji wewnętrznej (Indoor Positioning System IPS) połączonemu z prostym zdalnym sterowaniem umieszczonym w bucie lub kapciu domownika. Dwa tupnięcia w brudnym miejscu natychmiast kierują robota w tę stronę. Dwa kolejne odwołują zadanie, a trzy powodują powrót do trybu automatycznego.

Spot Cleaner (zwycięzca 2011): Adrian Mankovecky, Słowacja

Ta mała, przenośna pralka przyda się wszystkim podróżnikom, zarówno biznesmenom w podróży służbowej, jak i turystom wędrującym z plecakiem. Spot Cleaner, zgodnie ze swoją nazwą, pozwala czyścić różne zanieczyszczenia, bez konieczności korzystania z pełnogabarytowej pralki. Spot Cleaner składa się z dwóch elementów. Wystarczy je rozłączyć, przystawić z obu stron do tkaniny, którą chcemy wyczyścić i wybrać odpowiedni program. Jony ujemne i para odświeżą ubranie i usuną plamy. Spot Cleaner działa na baterie z kryształów cukru i może być używany praktycznie wszędzie, w dowolnym miejscu na świecie.

Electrolux Design Lab

Electrolux Design Lab to coroczny, międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego. W 2012 roku minęło dziesięć lat odkąd Electrolux, w ramach Design Lab, wspiera studentów w tworzeniu koncepcji innowacyjnych rozwiązań do domów przyszłości. W tym roku termin nadsyłania prac mija 15. marca a zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony na finałowej gali, która odbędzie się pod koniec października. Główną nagrodą w konkursie jest półroczny, płatny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux oraz 5 000 euro. II miejsce to 3 000 euro, a III – 2 000 euro. Autor projektu, który zdobędzie najwięcej głosów internautów otrzyma 1 000 euro.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu: www.electrolux.com/electroluxdesignlab oraz w mediach społecznościowych:

www.facebook.com/ElectroluxAppliances

www.twitter.com/Electrolux

www.flickr.com/photos/electrolux-design-lab

www.pinterest.com/electrolux/

Wasze opinie

2021-10-28 15:51:54    zxc

Dystrybutor urządzeń sprzątających, środków chemicznych, szorowarki, maszyna do mycia podłóg, polerki, odkurzacze przemysłowe, środki czystości, środki do dezynfekcji, maszyny czyszczące https://fairplayplus.pl


Dodaj komentarz:

Treść komentarza: Podpis:

captcha

Przepisz kod:


Jak wstawić obrazek lub link do komentarza?
Drogi Czytelniku W-A.pl - w komentarzach w W-A.pl możesz wstawić zarówno linki jak i obrazki z zewnętrznych serwerów.
Aby wstawić aktywny link wpisz przed nim znaki [www], a po nim [/www] np. [www]www.w-a.pl[/www]
Aby wstawić obrazek wpisz przed jego adresem znaki [img], a po nim [/img] np. [img]www.w-a.pl/obrazek.jpg[/img]
UWAGA: Szerokość "cytowanych" obrazków może wynosić maksymalnie 570 pikseli. Wszystkie większe formaty nie będą wyświetlane.
W razie pytań i problemów piszcie do nas portal(at)w-a.pl

Redakcja W-A.pl nie odpowiada za treść opinii wyrażanych przez internautów piszących na stronach W-A.pl

Wiadomosci ze Świata

Baumit wybrał najlepsze fasady Europy. Oto laureaci!

2021-05-20

22 kwietnia br. odbyła się długo wyczekiwana gala finałowa Life Challenge 2021. Z uwagi na utrzymujące się… »

Sukces Polaków w European Property Awards

2021-04-02

Pracownia architektoniczna AP Szczepaniak zdobyła nagrodę Award Winner w międzynarodowym konkursie European… »

Harmonia doskonała

2021-01-25

Jeśli szukacie budynku idealnie wpisującego się w otoczenie, ten dom z pewnością jest tego doskonałym… »

 

 
 
Copyright by W-A.pl 2002 - 2024 W-A.pl Projekt i wykonanie .apeiro