Projektuj dla zmysłów

Electrolux Design Lab

11-05-2012  Autor: Monika Szocińska   Źródło: Electrolux   Kategoria: Konkursy, nagrody

Wszystkim studentom i tegorocznym absolwentom wzornictwa przemysłowego przypominamy, że został już tylko miesiąc na zgłaszanie prac do międzynarodowego konkursu Electrolux Design Lab. Mamy nadzieję, że w czasie zbliżającego się długiego weekendu majowego, uda się poszukać nowych inspiracji lub dopracować rozpoczęte projekty. Poniżej przedstawiamy kilka informacji i porad, które mogą przydać się w twórczej pracy.

Electrolux Design Lab

Electrolux Design Lab, który został zainicjowany 10 lat temu, to międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów  wzornictwa przemysłowego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie projektów urządzeń przyszłości zgodnie ze zmieniającym się co roku tematem przewodnim konkursu. W 2012 roku inspiracją ma być „Projektowanie dla zmysłów”. Electrolux Design Lab cieszy się wielką popularnością, co roku wpływają na niego tysiące kreatywnych, interesujących prac. Nagrodą za I miejsce jest płatny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux oraz 5 000 euro, za II miejsce 3 000 euro, a za III – 2 000 euro. W zeszłym roku młodzi projektanci z Polski odnieśli spory sukces w tym konkursie. Aż 3 prace z Polski znalazły się wśród 25 najlepszych projektów z całego świata.

W tym roku zgłoszenia w formacie PDF można przesyłać do 1 czerwca 2012 r. Więcej informacji znajduje się na stronie www.electrolux.com/designlab. Serdecznie zapraszamy do udziału. 

Sięgnij po swoje marzenia!

1. Wykorzystaj zmysły. W tym roku zadaniem uczestników jest zaprojektowanie urządzeń gospodarstwa domowego, które zwiększą zaangażowanie zmysłów w odczuwanie efektów działania tych urządzeń. Czy jest możliwe, abyśmy poczuli, kto do nas dzwoni? Czy można zaprojektować dźwięk wody?

2. Szukaj inspiracji. Organizatorzy konkursu zachęcają do czerpania inspiracji z doświadczeń profesjonalistów (szefów kuchni, architektów, projektantów wnętrz). Zastanów się, czy możesz znaleźć pomysły do swojego projektu w świecie profesjonalistów.

3. Bądź kreatywny. Zanim zaczniesz pracę nad projektem pomyśl czy urządzenie, które zamierzasz zaprojektować jest rzeczywiście zgodne z tematem konkursu – „projektowanie dla zmysłów”. Urządzenia powinny być innowacyjne i kreatywne oraz uwzględniać podstawowe założenia wzornictwa skandynawskiego, czyli: troskę o środowisko, intuicyjną łatwość obsługi i estetykę.

4. Pamiętaj o estetyce. Jury będzie zwracać szczególną uwagę na estetyczne walory projektu, jakość użytych materiałów i sposób wykonania. Ważne, aby Twój projekt tworzył spójną całość, pojawił się dokładny opis i wizualizacje. Pamiętaj, aby przygotować pracę w języku angielskim. Jeśli nie czujesz się ekspertem w języku obcym, poproś przyjaciela czy wykładowcę o sprawdzenie tekstu.

5. Kieruj się prostotą. Pamiętaj, że bierzesz udział w konkursie międzynarodowym, w którym Jury przegląda tysiące prac. Twoim zadaniem jest zadbanie o to, by właśnie Twój pomysł został zauważony. Dlatego postaraj się o jasny i natychmiastowy przekaz. Zwróć uwagę na zachowanie poprawnej i czytelnej struktury projektu. Najważniejsza jest funkcjonalność i użyteczność projektu. Kieruj się zasadą „minimum słów, maksimum treści”.

6. Rozwiąż jeden problem. Nie przesadzaj ze skalą. Nie musisz rozwiązywać wielu problemów za pomocą jednego urządzenia. Zwróć uwagę na to, że wygrywają projekty, które stanowią kompleksowe i dobrze opracowane rozwiązanie jakiegoś problemu, np. ubiegłoroczny zwycięzca spot cleaner, czyli mobilna pralka idealnie sprawdza się w podróży.

7. Czytaj regulamin. Na stronie www.electroluxdesignlab.com znajdziesz najwięcej informacji dotyczących konkursu: oczekiwań jurorów i aspektów technicznych związanych z przygotowaniem projektu.

8. Bądź otwarty na krytykę. Przedstaw swój projekt wykładowcy, poproś o radę profesora podczas konsultacji. Warto wspólnie przeanalizować projekt pod kątem dobrych i złych stron. Jeśli pojawią się sugestie poprawy, będzie jeszcze czas, aby udoskonalić projekt i zwiększyć swoje szanse w konkursie.

9. Bądź przenikliwy. W naszym świecie jest i będzie wiele problemów. Ważną częścią pracy projektanta jest identyfikowanie i nazwanie problemów przyszłości. Jeśli Ci się to uda, zwrócisz uwagę komisji.

10. Bądź odważny. Jak mówi Henrik Otto, Electrolux Senior Vice President Global Design: „Jeśli chcesz osiągnąć sukces w dziedzinie projektowania, musisz odrzucić podejście To się nigdy nie uda”. Sięgnij po swoje marzenia, może 6 miesięczny staż w jednym ze światowych centrów projektowania Electrolux czeka właśnie na Ciebie!

Więcej informacji na stronie www.electrolux.com/designlab

 
 
Copyright by W-A.pl 2007, e-mail: admin@w-a.pl      W-A.pl      www.wydział-architektury.com